Gnojówka z pokrzyw – walory
Pokrzywy zdają się być dla wielu uciążliwym chwastem, który wywołuje nieprzyjemne poparzenia. W rzeczywistości należy ona jednak do wyjątkowych roślin, bowiem obfituje w liczne witaminy i składniki odżywcze, dzięki czemu oferuje właściwości lecznicze oraz ochronne – zarówno dla człowieka, jak i dla roślin.
Gnojówka z pokrzyw stanowi naturalny nawóz dla wielu różnych upraw. Obfituje w cały wachlarz składników mineralnych jak azot, potas, magnez, żelazo, wapń oraz krzem, ale i liczne witaminy – A, B, C oraz K, czy też naturalne przeciwutleniacze. Doskonale sprawdza się ona jako nawóz stosowany do podlewania uprawy większości warzyw czy ozdobnych roślin ogrodowych – jednorocznych i wieloletnich. Stosowana regularnie wzmacnia rośliny, wzbogaca je w składniki odżywcze, wspomaga produkcję chlorofilu w liściach, a dodatkowo przyciąga dżdżownice, wspaniale spulchniające podłoże. Doskonały jest np. nawóz z pokrzywy do pomidorów.
Co podlewać gnojówką z pokrzyw?
Nawóz z pokrzyw to wspaniałe wparcie dla niemal każdej rośliny. Jest idealnym rozwiązaniem do pomidorów, które wspiera we wzroście, a przy tym chroni je przed chorobami – w tym także czyni je odpornymi na zarazę ziemniaczaną. Gnojówka z pokrzyw doskonale wspomaga uprawę większości warzyw, jak ogórki, papryki, dynie, cukinie, bakłażan, kalafior czy seler. Idealnie nadaje się także do malin, truskawek, ogrodowych krzewów ozdobnych, w tym róż, kwiatów na rabatach, jak i iglaków. Wielu ogrodników stosuje nawozy pokrzywowe podczas podlewania do zasilenia trawników.
Przeczytaj również… Wycofanie Topsinu – środek grzybobójczy – co zamiast?
Może być ona doskonała do podlewania roślin, do wykonania oprysków, jako nawóz dolistny, który świetnie odżywia rośliny i dostarcza im dobroczynnych składników. Zwalcza także mszyce, przędziorki, miseczniki oraz tarczniki. Może być nieoceniona w zwalczaniu chorób grzybowych jak mączniak czy szara pleśń. Gnojówka z pokrzyw, jak również wyciąg z pokrzyw oraz wywar mają wiele walorów, a stosowane właściwie pozwalają cieszyć się pięknem i zdrowiem roślin. Nieocenione walory mają również liście pokrzywy z gnojówki, którymi warto zasilić kompost.
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?
Niestety gnojówka z pokrzyw nie jest nawozem uniwersalnym do każdej uprawy. Zawiera ona wiele cennych składników, w tym duże ilości azotu, dlatego nie powinna być stosowana w przypadku odmian, które są wrażliwe na nadmiar tego pierwiastka. Nie zaleca się jej stosowania również do zasilania warzyw korzeniowych, jak i tych, o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Stosowanie w ich uprawie nawożenia z pokrzyw może powodować nagromadzenie się w nich azotanów, czyli pochodnych kwasu azotowego, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Wśród roślin, w których uprawie nie należy stosować gnojówki z pokrzyw wymienić możemy cebule, czosnek, groch, fasolę, ale i azalie, rododendrony czy wrzosy. Dlatego dobrze jest wiedzieć czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, żeby nie pozbawić się plonów i nie zniszczyć roślin kwitnących.
Fot. główna: depositphotos.com
jak często podlewać pomidory i ogorki pokrzywą i kiedy zacząć podlewać
Pomidory podlewa się gnojówką (rozcieńczoną) z pokrzywy co 2 tygodnie. Przyspiesza ona m.in. przyrost masy zielonej, co jest kluczowe na początku uprawy, więc najlepiej podlać już kilka ni po posadzeniu.
jak często podlewać pomidory i ogorki pokrzywą i kiedy zacząć podlewać . MI zdaje to nie jest poruszone
Pomidory podlewa się gnojówką (rozcieńczoną) z pokrzywy co 2 tygodnie. Przyspiesza ona m.in. przyrost masy zielonej, co jest kluczowe na początku uprawy, więc najlepiej podlać już kilka ni po posadzeniu.
Nie jest dostatecznie napisane jak dobrze sporządzić gnojówkę z pokrzywy i w jakiej proporcji nią podlewać, poszczególne rośliny
Pani Krysiu 🙂 Wszystko o gnojówce do podlewania znajdzie Pani tutaj: https://www.ogarnijogrod.pl/gnojowka-z-pokrzywy-jak-zrobic-zastosowanie-jak-czesto-podlewac/
Pozdrawiamy serdecznie 🙂
Jak jeszcze raz przeczytam jakim pokrzywa jest super nawozem azotowym to mnie coś trafi. Stek bzdur! Proszę sobie przyswoić wiedzę która jest sprawdzona i policzona, a nie powielać dyrdymały i legendy.
Google,proszę wpisać: WPŁYW ZRÓśNICOWANYCH DAWEK NAWOZÓW AZOTOWYCH NA SKŁAD CHEMICZNY POKRZYWY ZWYCZAJNEJ (Urtica dioica L.) ZBIERANEJ W TRZECH FAZACH ROZWOJOWYCH CZ. II. ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW MINERALNYCH Czesław Szewczuk, Marian Mazur, Akademia Rolnicza w Lublinie
i zobaczyć sobie pdf.
Zaintrygowała mnie Pani tym komentarzem, bo ja jestem 4 pokoleniem podlewającym pomidory gnojówką z pokrzywy i zawsze byłam święcie przekonana, że to dzięki m.in. azotowi tak bujnie rosną. I wyszło na to, że ma Pani rację. No zresztą badania przecież nie kłamią. Azotu jest niewiele. No to zaczęłam szukać i w publikacjach naukowych trafiłam na informacje, że owszem to nie zawartość czystego azotu jest wysoka w pokrzywach, ale związków azotu. Zacytuję fragmenty tych publikacji:
1. „Wpływ gnojowicy pokrzywy (Urtica dioica L.) stosowanej jako nawóz dolistny na plonowanie i wzrost roślin ziemniaka (Solanum tuberosum L.)”, gdzie napisano: „Rosnitschek-Schimmel (1985) wykazał, że najważniejszym związkiem azotu w roślinach pokrzywy były wolne aminokwasy, z których asparagina i arginina stanowiły do 80%. Te związki azotu były magazynowane głównie w korzeniach i kłączach”.
Znalazłam tę publikację (Rosnitschek-Schimmel (1985)”Sezonowa dynamika związków azotowych w chwastach nitrofilnych I. Zmiany nieorganicznych i organicznych frakcji azotu różnych części rośliny Urtica dioica”), niestety nie jestem członkiem żadnego szacownego Towarzystwa Fizjologów Roślin i nie mam dostępu do całości. Ale już ten udostępniony fragment daje jakąś odpowiedź:
„Sezonową dynamikę związków azotu w różnych częściach roślin Urtica diocia , wieloletniego chwastu nitrofilnego, badano w warunkach naturalnych w ciągu roku. W częściach podziemnych roślin (korzenie i kłącza) latem i jesienią gromadził się magazyn azotu, składający się głównie z wolnych aminokwasów. Jednak w nasionach białka miały duże znaczenie jako rezerwa azotu. Wczesną wiosną podziemne magazyny azotu zostały szybko uruchomione, przeniesione do górnych partii roślin i wykorzystane do syntezy białek pędów, umożliwiając im szybki wzrost przed rozwinięciem własnych zdolności do asymilacji azotu.”
Jestem tylko ogrodniczką, nie przeprowadzam badań i nie znam się na tym. Ale może to są odpowiedzi na pytania, dlaczego wszyscy zapewniają, że pokrzywa zawiera dużą dawkę azotu, stosując po prostu wielkie uproszczenie?
Faktem jest, że szukałam gdzie tylko potrafiłam dokładnego, procentowego składu chemicznego gnojówki z pokrzywy i nie znalazłam. Może ktoś z Państwa zna taką publikację? 🙂
Z Pani komentarza wynika, że większość ludzi którzy amatorsko stosują gnojówkę z pokrzyw są głupi. Bo tylko głupi człowiek robi dyrdymały, jak Pani napisała. Nie ładnie tak. Ale, cóż, czasem zdarza się uczony z tytułami ale chamski. Dobrze, że czasem. Gnojówki od stuleci były stosowane przez ludzi i dobrze się oni mieli i mają. Rośliny gnojówko lubne też!
kilka lat temu, kolegi mama, powiedziała mi o właściwościach gnojówki z pokrzywy. Nie wiem jaki ma skład ale od czasu, kiedy ją stosuję, pomidory są zdrowe nie groźna im zaraza, śliwka łamała się pod ciężarem owoców. Kwiaty na tarasie są jak z obrazka. Czy warto rozkminiać jakie składniki mineralne posiada? Ważne, że działa.
Dokładnie 🙂
Dzień dobry. Co Pani sądzi o podlewaniu pnączy mam na myśli bluszcz pospolity nawozem z gnojówki pokrzywowej? Znalazłem gdzieś informacje że nie zaleca się do pnączy takiego nawozu.
Ireneusz
Nie mam co prawda bluszczu w ogrodzie, ale nie widzę problemu w podlewaniu bluszczu pospolitego roztworem gnojówki z pokrzywy. Bluszcz jest tolerancyjny w kwestii odczynu gleby, choć najlepsza jest ta o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, a gnojówka nie zakwasza gleby, więc dla bluszczu idealnie. Gnojówka nie przyciąga również tych szkodników, które byłyby groźne dla bluszczu. Gdybym miała bluszcz, podlewałabym go gnojówką 🙂
Dzień dobry,
ja robię i podlewam gnojówką z pokrzywy od trzech lat i są to zarówno rośliny na skalniaku jak również sadzonki i drzewka Bonsai. Wszystko rośnie super i co ważne nie ma żadnych objawów chorób , a przede wszystkim mszyc ( drzewka Bonsai) Natomiast moje pytanie brzmi:
Czy trawę w sensie trawnika przydomowego można też podlewać i w jakich proporcjach?
Dzień dobry 🙂
Owszem, również trawnik można podlewać gnojówką z pokrzywy. Gnojówka powinna być rozcieńczona w proporcji 1:10 czyli jeden litr gnojówki z pokrzyw na 10 l wody. Ale takie proporcje wówczas, gdy gnojówka była robiona w proporcjach 1 kg pokrzyw na 1 l wody. Jeśli proporcje były inne, to i rozcieńczyć należy inaczej.
Pozdrawiamy,
Zespół Ogarnij Ogród