Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Niezwykle popularna gnojówka z pokrzyw to wspaniały nawóz dla większości uprawianych w ogrodzie roślin. Jest bardzo łatwa w przygotowaniu, a jej skuteczność jest wyższa niż wielu innych nawozów. Jej w pełni naturalny skład sprawia, że jest ona przy tym w zupełności bezpieczna dla środowiska. Jakim uprawom służy, a w jakich lepiej jej unikać? Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, bo przyniesie to więcej szkody niż pożytku? O tym wszystkim poniżej.

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, źródło: depositphotos.com

Gnojówka z pokrzyw – walory

Pokrzywy zdają się być dla wielu uciążliwym chwastem, który wywołuje nieprzyjemne poparzenia. W rzeczywistości należy ona jednak do wyjątkowych roślin, bowiem obfituje w liczne witaminy i składniki odżywcze, dzięki czemu oferuje właściwości lecznicze oraz ochronne – zarówno dla człowieka, jak i dla roślin. 

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, źródło: depositphotos.com

Gnojówka z pokrzyw stanowi naturalny nawóz dla wielu różnych upraw. Obfituje w cały wachlarz składników mineralnych jak azot, potas, magnez, żelazo, wapń oraz krzem, ale i liczne witaminy – A, B, C oraz K, czy też naturalne przeciwutleniacze. Doskonale sprawdza się ona jako nawóz stosowany do podlewania uprawy większości warzyw czy ozdobnych roślin ogrodowych – jednorocznych i wieloletnich. Stosowana regularnie wzmacnia rośliny, wzbogaca je w składniki odżywcze, wspomaga produkcję chlorofilu w liściach, a dodatkowo przyciąga dżdżownice, wspaniale spulchniające podłoże. Doskonały jest np. nawóz z pokrzywy do pomidorów.

Co podlewać gnojówką z pokrzyw?

Nawóz z pokrzyw to wspaniałe wparcie dla niemal każdej rośliny. Jest idealnym rozwiązaniem do pomidorów, które wspiera we wzroście, a przy tym chroni je przed chorobami – w tym także czyni je odpornymi na zarazę ziemniaczaną. Gnojówka z pokrzyw doskonale wspomaga uprawę większości warzyw, jak ogórki, papryki, dynie, cukinie, bakłażan, kalafior czy seler. Idealnie nadaje się także do malin, truskawek, ogrodowych krzewów ozdobnych, w tym róż, kwiatów na rabatach, jak i iglaków. Wielu ogrodników stosuje nawozy pokrzywowe podczas podlewania do zasilenia trawników

Przeczytaj również… Wycofanie Topsinu – środek grzybobójczy – co zamiast?

Może być ona doskonała do podlewania roślin, do wykonania oprysków, jako nawóz dolistny, który świetnie odżywia rośliny i dostarcza im dobroczynnych składników. Zwalcza także mszyce, przędziorki, miseczniki oraz tarczniki. Może być nieoceniona w zwalczaniu chorób grzybowych jak mączniak czy szara pleśń. Gnojówka z pokrzyw, jak również wyciąg z pokrzyw oraz wywar mają wiele walorów, a stosowane właściwie pozwalają cieszyć się pięknem i zdrowiem roślin. Nieocenione walory mają również liście pokrzywy z gnojówki, którymi warto zasilić kompost

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?

Niestety gnojówka z pokrzyw nie jest nawozem uniwersalnym do każdej uprawy. Zawiera ona wiele cennych składników, w tym duże ilości azotu, dlatego nie powinna być stosowana w przypadku odmian, które są wrażliwe na nadmiar tego pierwiastka. Nie zaleca się jej stosowania również do zasilania warzyw korzeniowych, jak i tych, o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Stosowanie w ich uprawie nawożenia z pokrzyw może powodować nagromadzenie się w nich azotanów, czyli pochodnych kwasu azotowego, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia. 

Wśród roślin, w których uprawie nie należy stosować gnojówki z pokrzyw wymienić możemy cebule, czosnek, groch, fasolę, ale i azalie, rododendrony czy wrzosy. Dlatego dobrze jest wiedzieć czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw, żeby nie pozbawić się plonów i nie zniszczyć roślin kwitnących.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
15 Comments