Strona Główna Dom i Balkon Anturium Andreego – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Anturium Andreego – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

  1. Charakterystyka
    Anturium Andreego jest to roślina zielna, w naturze pnąca, która uprawiana jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Osiąga 50-70 cm wysokości. Jej pędy są skrócone a podpierają ją w górnej części korzenie przybyszowe, gdyż systematycznie się wydłuża a jest krucha i łamliwa. Liście są podłużnie sercowate, osadzone na ogonkach równie długich jak blaszka liściowa. Część ozdobna to pochwa otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Najczęściej jest w kolorze czerwonym, ale w zależności od odmiany barwy są różne. Kwitnie od lutego do czerwca.
  2. Uprawa
    Podłoże lekkie, próchnicze, przepuszczalne o odczynie 4,5-5,5 pH. By rosnąć potrzebuje temperatury 22–24°C a także równie ciepłego podłoża, dużej wilgotności powietrza i rozproszonego światła.
  3. Pielęgnacja
    Roślinę systematycznie podlewamy odstaną wodą o temperaturze pokojowej, od września rośliny przechodzą w stan spoczynku, wówczas odpowiednia temperatura to 15–18°C. Należy zwiększyć wówczas dostęp światła i ograniczyć podlewanie. Stosuje się ostrożne nawożenie tylko w trakcie kwitnienia.
  4. Rozmnażanie
    Poprzez podział roślin w trakcie przesadzania, po kwitnieniu.

Anturium Andreego (Anthurium andraeanum) jest rośliną z rodziny obrazkowatych. W naturze jest epifitem (rośnie na innej roślinie nie będąc jednocześnie pasożytem) rosnącym w lasach równikowych w południowo-zachodniej Kolumbii oraz północno-zachodnim Ekwadorze. Jest rośliną zielną, w naturze jest pnąca.

Choć jest rośliną egzotyczną, z powodzeniem można ją uprawiać w doniczkach. I bardzo chętnie jest trzymana w mieszkaniach ze względu na swą niebanalną urodę oraz długi okres kwitnienia. Ze względu na swój urok oraz na to, że długi czas zachowuje dobrą formę, uprawiana jest również na kwiat cięty. Może stać w wazonie nawet miesiąc.

Popularność swą zawdzięcza egzotycznemu, niezwykle oryginalnemu wyglądowi liścia, który otacza kwiat w kształcie kolby. Ten kolorowy liść zwie się fachowo pochwą kwiatostanową i przybiera najróżniejsze barwy. Najpopularniejsza to ta intensywnie czerwona, ale są i białe, różowe, żółtawe, fioletowe, brązowe czy zielone. Sam kwiat to kilkucentymetrowa, często dwubarwna kolba, na którą składają się drobniutkie, niepozorne kwiatuszki.

Anturium jest tak popularną rośliną doniczkową, że kupi się ją w każdej kwiaciarni a do tego jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana, gdyż wymagania rośliny nie są wygórowane. Jak dbać o anturium? Jak podlewać prawidłowo? O tym i znacznie więcej znajdziecie poniżej.

Uprawa anturium Andreego

Podłoże dla anturium musi być przede wszystkim lekkie i przepuszczalne. Dlatego dobrze jest przed posadzeniem rośliny wymieszać je z pokruszoną korą, perlitem czy rozkruszonym keramzytem (woreczek i młotek). Do tego dość gruba warstwa drenażowa. Może to być warstwa rzeczonego keramzytu albo drobne kamyczki. Jest to bardzo istotne, gdyż korzenie rośliny są bardzo wrażliwe na nadmiar wody i bardzo szybko gniją. Ważnym jest również by ziemia do anturium miała odczyn kwaśny (pH 4,5-5,5).

Pędy anturium są krótkie, ale przyrastają w specyficzny sposób i są podpierane przez korzenie przybyszowe. Dlatego rośliny wymagają dość częstego przesadzania, gdyż szybko zaczynają „wychodzić” z doniczki. Podczas przesadzania można anturium w prosty sposób rozmnażać, dzieląc roślinę na mniejsze części.

anturium andreego uprawa

Anturium Andreego

fot. Andrea Leon / unsplash.com

Bardzo ważny jest w uprawie anturium wybór miejsca dla rośliny. Powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepiej by roślina stała na wystawie wschodniej lub zachodniej, a jeśli będzie to południowa, to za firanką, by światło było rozproszone. Gdy anturium będzie stało w miejscu zbyt ciemnym, jego kwiaty będą drobne albo nie zakwitnie wcale. Stojąc w słońcu będzie miało poparzone liście, zaczną się zwijać i zasychać od końcówek a zaschną całkowicie.

Roślinę tę dotykają również choroby anturium, choćby zaraza, antraknoza czy szara pleśń. Groźne bywają również szkodniki: mszyce, wciornastki albo mączlik szklarniowy. 

Pielęgnacja anturium

Anturium jako przedstawiciel roślinności lasów równikowych kocha ciepło. Idealna jest zatem dla niego temperatura wyższa niż 20oC przez cały okres wegetacji. Do tego duża wilgotność powietrza w otoczeniu, co szczególnie zimą, trudno jest uzyskać. Jednak do prawidłowego rozwoju rośliny powinna ona oscylować w granicach 50%. Ale tu ważna uwaga: kwiaty anturium nie tolerują zraszania! Dlatego trzeba mieć albo nawilżacz powietrza albo doniczkę z rośliną ustawić w głębokim podstawku, do pełna wypełnionym keramzytem i napełnionym wodą. Musi być to zrobione w taki sposób, by sama doniczka w wodzie nie stała. To przynajmniej w podstawowym zakresie stworzy potrzebny roślinie mikroklimat. Ewentualnie można delikatnie miękką wodą zraszać liście tak, by nie zmoczyć samych kwiatów.

Anturium Andreego pielęgnacja uprawa

Anturium Andreego

fot. Chitpong / wikipedia.org

Samo podlewanie powinno być systematyczne i dość obfite, anturium bowiem lubi wilgotne podłoże. Woda musi być miękka, bez zawartości wapnia. Może to być deszczówka, może być przegotowana i schłodzona do temperatury pokojowej, alby zwyczajnie kilka dni odstana. To w trakcie okresu wegetacyjnego. Gdy ten przeminie i anturium wejdzie w stan spoczynku, w okolicach września, podlewanie należy wówczas mocno ograniczyć. Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Raz w tygodniu, niewielka ilość wody wystarczy, chyba, że w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, wówczas częściej. Podłoże należy kontrolować by nie przeschło, bo zarówno przesuszenie jak i przelanie doprowadzi do żółknięcia, następnie brązowienia a w konsekwencji zasychania liści.

Anturium Andreego wymaga nawożenia tylko w momencie intensywnego kwitnienia. Roślina ta bardzo wolno pobiera składniki z podłoża, nadmierne nawożenie bardzo szybko doprowadzi do zasolenia podłoża i roślina zacznie zamierać. Dlatego z nawożeniem bardzo ostrożnie. Dobrze jest stosować równocześnie z podlewaniem biohumus, który łatwo się przyswaja. Można również stosować długodziałające nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących, które powoli będą uwalniać składniki odżywcze.

Anturium Anreego

Anturium Anreego, autor: Travis/flickr.com

Jak odmłodzić anturium

Anturium jest rośliną wieloletnią i nawet jeśli nie kwitnie, jej liście są zawsze intensywnie zielone i błyszczące. Niestety gubi je od dołu co sprawia, że wygląd przestaje być tak atrakcyjny jak na początku. Z czasem naga łodyga zaczyna po prostu straszyć. Dlatego co kilka lat warto anturium odmłodzić. Służą do tego odrośla czyli pędy, które wyrastają u podstawy rośliny. 

Trzeba odciąć je jak najbliżej nasady, zachowując jednocześnie jak największej korzonków przybyszowych. Zostawiamy tylko 2-3 liście położone najwyżej, reszta do usunięcia. I mamy gotową do posadzenia, odmłodzoną roślinę. Sadzimy ją w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie kwaśnym, może to być wzbogacony torfowy substrat. Dobrze jest na początkowym etapie wbić kilka patyczków w podłoże i stworzyć w ten sposób z folii spożywczej swoisty namiot. Pozwoli to zachowywać odpowiednią dla anturium wilgotność powietrza. Gdy pojawią się nowe liście oznacza to, że roślina się przyjęła a folia staje się zbędna. Najlepsze miejsce dla anturium parapet wschodni lub zachodni. Nigdy bezpośrednie słońce. Optymalna temperatura oscylować powinna w granicach od 20 do 22°C.

Przy okazji odmładzania lub gdy ma miejsce przesadzanie anturium, można również roślinę rozmnożyć. Rozmnażanie anturium jest proste. Wystarczy, że nasz egzemplarz przeznaczony do odmłodzenia ma kilka młodych odrostów. Wówczas korzenie każdego odrostu odcinamy od pędu matecznego ostrym, zdezynfekowanym nożem i sadzonki umieszczamy w osobnych doniczkach. Rozmnożyć anturium można również poprzez wysiew nasion, jest to jednak proces niezwykle skomplikowany i rzadko kiedy udaje się w warunkach domowych.

Odmiany Anturium Andreego

Najbardziej popularną odmianą jest ta o sercowatych, błyszczących liściach osadzonych na długich, sztywnych ogonkach z kolbą prostą lub lekko wygiętą, o barwie białej, przechodzącą w żółtą. Spatha u tej odmiany jest sercowata, jaskrawoczerwona i błyszcząca. Ale kolory spath (liści przykwiatkowych), mogą być w zależności od odmiany róże. 

Anturium Anreego

Anturium Anreego, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

Najbardziej popularne odmiany:

  • ’Successs Red’ – odmiana idealna do uprawy hydroponicznej. Liście sercowate, mocno wydłużone, listki przykwiatkowe barwy intensywnie czerwonej, są błyszczące. 

  • ’White Love’ – odmiana barwy białej.

  • ’Sierra Magic’ – odmiana barwy fuksja.

  • ’Amalia Elegance’ – odmiana barwy biało-różowej.

  • ’Black Queen’ – listki przykwiatkowo koloru czarnego – roślina dla koneserów. 

Zastosowanie anturium Andreego

Anturium Andreego jest w naszym klimacie uprawiane jako ozdobna roślina doniczkowa. Jest przy tym nie tylko urodziwa, ale ma dobroczynny wpływ na nasze otoczenie. Wiadomo jest bowiem, że anturium posiada zdolności oczyszczania powietrza z toksyn. Dlatego jest rośliną idealną do sypialni.

W szklarniach uprawiana cały rok, bowiem jest to bardzo popularny kwiat cięty. Nic dziwnego, bukiety z anturium prezentują się niezwykle atrakcyjnie i długo (nawet miesiąc) mogą stać w wazonie. 

Bukiety z anturium

Bukiety z anturium, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

 

Ostatnio coraz bardziej popularna staje się hydroponika, a anturium Andreego jest doskonałą rośliną do uprawy hydroponicznej. 

Uwaga!

Anturium zawiera toksyczny sok, który wywołuje silnie podrażnienia. Szczególnie chronić należy oczy, usta i nos. Do prac pielęgnacyjnych trzeba używać rękawiczek. Roślina powinna stać w miejscu niedostępnym dla dzieci! Rośliny trujące dla kotów (a taką właśnie jest anturium Andreego) nie powinny znajdować się w ich zasięgu. Niestety względu na dzieci i zwierzęta domowe nie powinniśmy uprawiać w domu nie tylko anturium. Inne kwiaty podobne do anturium jak anturium Scherzera, skrzydłokwiat czy cantedeskia (kalla, kalia) również są roślinami trującymi.

fot. główne Hassan Pasha / unsplash.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz