Strona Główna Dom i Balkon Anturium Andrego – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Anturium Andrego – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

 1. Charakterystyka
  Jest to roślina zielna, w naturze pnąca, która uprawiana jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Osiąga 50-70 cm wysokości. Jej pędy są skrócone a podpierają ją w górnej części korzenie przybyszowe, gdyż systematycznie się wydłuża a jest krucha i łamliwa. Liście są podłużnie sercowate, osadzone na ogonkach równie długich jak blaszka liściowa. Część ozdobna to pochwa otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Najczęściej jest w kolorze czerwonym, ale w zależności od odmiany barwy są różne. Kwitnie od lutego do czerwca.
 2. Uprawa
  Podłoże lekkie, próchnicze, przepuszczalne o odczynie 4,5-5,5 pH. By rosnąć potrzebuje temperatury 22–24°C a także równie ciepłego podłoża, dużej wilgotności powietrza i rozproszonego światła.
 3. Pielęgnacja
  Roślinę systematycznie podlewamy odstaną wodą o temperaturze pokojowej, od września rośliny przechodzą w stan spoczynku, wówczas odpowiednia temperatura to 15–18°C. Należy zwiększyć wówczas dostęp światła i ograniczyć podlewanie. Stosuje się ostrożne nawożenie tylko w trakcie kwitnienia.
 4. Rozmnażanie
  Poprzez podział roślin w trakcie przesadzania, po kwitnieniu.

Anturium Andrego (Anthurium andraeanum) jest rośliną z rodziny obrazkowatych. W naturze jest epifitem (rośnie na innej roślinie nie będąc jednocześnie pasożytem) rosnącym w lasach równikowych w południowo-zachodniej Kolumbii oraz północno-zachodnim Ekwadorze. Jest rośliną zielną, w naturze jest pnąca.

Choć jest rośliną egzotyczną, z powodzeniem można ją uprawiać w doniczkach. I bardzo chętnie jest trzymana w mieszkaniach ze względu na swą niebanalną urodę oraz długi okres kwitnienia. Ze względu na swój urok oraz na to, że długi czas zachowuje dobrą formę, uprawiana jest również na kwiat cięty. Może stać w wazonie nawet miesiąc.

Popularność swą zawdzięcza egzotycznemu, niezwykle oryginalnemu wyglądowi liścia, który otacza kwiat w kształcie kolby. Ten kolorowy liść zwie się fachowo pochwą kwiatostanową i przybiera najróżniejsze barwy. Najpopularniejsza to ta intensywnie czerwona, ale są i białe, różowe, żółtawe, fioletowe, brązowe czy zielone. Sam kwiat to kilkucentymetrowa, często dwubarwna kolba, na którą składają się drobniutkie, niepozorne kwiatuszki.

Anturium jest tak popularną rośliną doniczkową, że kupi się ją w każdej kwiaciarni a do tego jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana.

Uprawa anturium Andrego

Podłoże dla anturium musi być przede wszystkim lekkie i przepuszczalne. Dlatego dobrze jest przed posadzeniem rośliny wymieszać je z pokruszoną korą, perlitem czy rozkruszonym keramzytem (woreczek i młotek). Do tego dość gruba warstwa drenażowa. Może to być warstwa rzeczonego keramzytu albo drobne kamyczki. Jest to bardzo istotne, gdyż korzenie rośliny są bardzo wrażliwe na nadmiar wody i bardzo szybko gniją. Ważnym jest również by było kwaśne (pH 4,5-5,5).

Pędy anturium są krótkie, ale przyrastają w specyficzny sposób i są podpierane przez korzenie przybyszowe. Dlatego rośliny wymagają dość częstego przesadzania, gdyż szybko zaczynają „wychodzić” z doniczki. Podczas przesadzania można anturium w prosty sposób rozmnażać, dzieląc roślinę na mniejsze części.

anturium andreego uprawa

fot. Andrea Leon / unsplash.com

Bardzo ważny jest w uprawie anturium wybór miejsca dla rośliny. Powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepiej by roślina stała na wystawie wschodniej lub zachodniej, a jeśli będzie to południowa, to za firanką, by światło było rozproszone. Gdy anturium będzie stało w miejscu zbyt ciemnym, jego kwiaty będą drobne albo nie zakwitnie wcale. Stojąc w słońcu będzie miało poparzone liście, zaczną się zwijać i zasychać od końcówek a zaschną całkowicie.

Pielęgnacja anturium

Anturium jako przedstawiciel roślinności lasów równikowych kocha ciepło. Idealna jest zatem dla niego temperatura wyższa niż 20oC przez cały okres wegetacji. Do tego duża wilgotność powietrza w otoczeniu, co szczególnie zimą, trudno jest uzyskać. Jednak do prawidłowego rozwoju rośliny powinna ona oscylować w granicach 50%. Ale tu ważna uwaga: kwiaty anturium nie tolerują zraszania! Dlatego trzeba mieć albo nawilżacz powietrza albo doniczkę z rośliną ustawić w głębokim podstawku, do pełna wypełnionym keramzytem i napełnionym wodą. Musi być to zrobione w taki sposób, by sama doniczka w wodzie nie stała. To przynajmniej w podstawowym zakresie stworzy potrzebny roślinie mikroklimat. Ewentualnie można delikatnie miękką wodą zraszać liście tak, by nie zmoczyć samych kwiatów.

anturium pielęgnacja uprawa

fot. Chitpong / wikipedia.org

Samo podlewanie powinno być systematyczne i dość obfite, anturium bowiem lubi wilgotne podłoże. Woda musi być miękka, bez zawartości wapnia. Może to być deszczówka, może być przegotowana i schłodzona do temperatury pokojowej, alby zwyczajnie kilka dni odstana. To w trakcie okresu wegetacyjnego. Gdy ten przeminie i anturium wejdzie w stan spoczynku, w okolicach września, podlewanie należy wówczas mocno ograniczyć. Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Raz w tygodniu, niewielka ilość wody wystarczy, chyba, że w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, wówczas częściej. Podłoże należy kontrolować by nie przeschło, bo zarówno przesuszenie jak i przelanie doprowadzi do żółknięcia, następnie brązowienia a w konsekwencji zasychania liści.

Anturium Andrego wymaga nawożenia tylko w momencie intensywnego kwitnienia. Roślina ta bardzo wolno pobiera składniki z podłoża, nadmierne nawożenie bardzo szybko doprowadzi do zasolenia podłoża i roślina zacznie zamierać. Dlatego z nawożeniem bardzo ostrożnie. Dobrze jest stosować równocześnie z podlewaniem biohumus, który łatwo się przyswaja. Można również stosować długodziałające nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących, które powoli będą uwalniać składniki odżywcze.

Uwaga!

Anturium zawiera toksyczny sok, który wywołuje silnie podrażnienia. Szczególnie chronić należy oczy, usta i nos. Do prac pielęgnacyjnych trzeba używać rękawiczek. Roślina powinna stać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych!

fot. główne Hassan Pasha / unsplash.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!