Strona Główna Dom i BalkonUprawy balkonowe Arbuz na balkonie – jak wyhodować

Arbuz na balkonie – jak wyhodować

autor Ogarnij Ogród

Słodkie arbuzy to synonim lata i wakacji, a jakby tak wyhodować własne, cudownie soczyste owoce na balkonie? Jak się okazuje uprawa arbuza nie jest zadaniem trudnym i każdy z nas ma szansę na stworzenie swojej uprawy i przekonać się, że arbuz na balkonie to żaden problem. O ile w ogrodzie nie będzie to łatwe wyzwanie, to wykorzystując donice na słonecznym balkonie możemy cieszyć się soczystymi owocami w ciepłe letnie dni. 

Arbuz na balkonie – jakie warunki należy spełnić w balkonowej uprawie arbuzów?

Dla uzyskania satysfakcjonującej uprawy arbuzów na balkonie, konieczne jest spełnienie podstawowych wymagań. Warunki, które są niezbędne dla uzyskania owoców, które będą smaczne i słodkie to przede wszystkim: wcześniejsze przygotowanie rozsady, zapewnienie roślinom dużej ilości słońca, wysokiej jakości podłoża oraz obfitego podlewania. Ponieważ słodkie arbuzy potrzebują czasu do owocowania z racji na ich długi okres wegetacji spełnienie powyższych warunków pozwoli cieszyć się sukcesem w uprawie.

Uprawa słodkich arbuzów – najważniejsze etapy

Jak już wspomniano arbuzy mają długi okres wegetacji, stąd lato w naszej strefie geograficznej nie jest w stanie zaoferować im odpowiednich warunków, by te mogły owocować w pełni. Aby uzyskać piękne rośliny, z których uzyskamy wymarzone owoce konieczne jest wcześniejsze przygotowanie rozsady, co pozwoli dać im maksymalnie dużo czasu do wzrostu. 

Etap 1 – wysiew nasion

Nasiona arbuza należy wysiać już w drugiej połowie i końcem lutego lub z początkiem marca, jednak wówczas niezbędne będzie namoczenie nasion przed siewem, co pozwoli im szybciej wykiełkować. Wśród odmian, które warto wybrać do wysiewu najlepiej postawić na te o możliwie najkrótszym okresie dojrzewania – wymienić tutaj możemy arbuzy takie jak Złoto Wolicy, Bingo lub Janosik

Wysiew należy przeprowadzić do niewielkich doniczek lub skrzyneczek wypełnionych żyzną i dobrze spulchnioną oraz zasiloną nawozem naturalnym glebą, najlepiej o pH od 5,5 do 6,0. Arbuzy nie przepadają za przesadzaniem, dlatego wysiane do niewielkiej donicy można później przenieść na miejsce stałe wraz z całą bryłą korzeniową. Przygotowane doniczki należy kolejno przenieść na parapet w ciepłym pomieszczeniu. Idealne warunki dla kiełkowania to minimum 22 °C, przy jednoczesnym utrzymaniu stałego nawadniania (nie przelewania). Małe roślinki powinny pokazać się po około 7-10 dniach od wysiewu. 

Etap 2 – przenoszenie na miejsce stałe

Gdy roślinki nieco podrosną, na przełomie maja i czerwca możemy przenieść je na miejsce stałe, przesadzając do dużych donic na balkonie czy tarasie. Idealny rozmiar docelowej donicy powinien mieć co najmniej 10 litrów pojemności, jednak im większe tym lepiej – można połączyć je również z uprawą np. pomidorów, które wspólnie z arbuzami dobrze rosną w swoim sąsiedztwie. Glebę do uprawy słodkich arbuzów należy dobrze zasilić kompostem lub obornikiem. Najlepszym miejscem stałym do wystawienia donic będzie strona południowa, tak aby roślina miała dużo słońca w ciągu dnia. Podczas przesadzania należy bardzo delikatnie przenieść całą bryłę korzeniową do nowej donicy, aby nie uszkodzić przy tym delikatnych korzeni. 

Etap 3 – ochrona przed przymrozkami

Arbuzy są niezwykle wrażliwe na mróz, dlatego też na wypadek przymrozków zaleca się przeniesienie ich do domu. Jeżeli zostały posadzone w obszernych donicach możemy z wyprzedzeniem, zapobiegawczo ustawić je na podestach z kółkami, co pozwoli później wygodnie przenosić je w ciepłe miejsce. 

Etap 4 – pielęgnacja arbuzów

Po przesadzeniu arbuzów i przy optymalnych warunkach atmosferycznych rośliny rosną szybko i intensywnie, zaczynają też wypuszczać kwiaty. W tym okresie należy zadbać o ich regularne nawadnianie i nawożenie, aby podczas zawiązywania owoców mogły stworzyć dorodne i smaczne owoce. Najsłodsze owoce pozyskać można z pąków z czerwca i pierwszej połowy lipca. Jedna roślina wydaje jeden do dwóch owoców (w tym jeden znacznie mniejszy od drugiego, ale równie smaczny). 

Etap 5 – opieka nad owocami

Zanim nasze arbuzy w pełni dojrzeją potrzeba jeszcze trochę czasu, dlatego aby lepiej rosły i nie chorowały należy podłożyć pod nie podkład np. z drewnianej deseczki, „poduszeczkę” ze słomy czy gałązek iglaków. Dzięki temu nie będą miały bezpośredniej styczności z mokrym podłożem. Owoce dojrzewają w ten sposób około półtora miesiąca – od chwili gdy osiągną wielkość jabłka ich wzrost jest bardzo szybki. Duży, w pełni dojrzały owoc waży kilka kilogramów. 

Etap 6 – zbiór

Owoce arbuza najczęściej są idealne do zbioru w okolicach połowy sierpnia, a we wrześniu powoli zaczynają zamierać gdyż brakuje im światła, a wieczory i noce są już o wiele chłodniejsze. Odpowiednio przeprowadzony proces uprawy – od wczesnego wysiewu, przez przeniesienie na miejsce stałe i pielęgnację pozwoli jednak uzyskać niezwykle smaczne owoce jeszcze latem. 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz