Strona Główna OgródKwiaty Byliny wieloletnie długo kwitnące całe lato i jesienią

Byliny wieloletnie długo kwitnące całe lato i jesienią

autor Ogarnij Ogród

Wieloletnie byliny, które pięknie ukwiecają ogrody, zagajniki czy skwery to wspaniały sposób na stworzenie urzekających zakątków. Odpowiedni dobór roślin, który wymaga nieco czasu i przemyślenia, pomoże stworzyć wyjątkowe aranżacje, które będą cieszyły oczy kwitnąc całe lato, aż po późną jesień. Wykorzystując byliny możemy uzyskać efekt zadbanego i okazałego ogrodu na długi czas, bez konieczności wkładania w jego prezencję nadmiernej pracy, gdy już powstanie.

Wieloletnie rośliny – dlaczego to doskonałe rozwiązanie dla miłośników pełnych kwiatów ogrodów?

Byliny wieloletnie to rozwiązanie zyskujące na popularności z racji na niewielkie wymagania pielęgnacyjne i długotrwałe kwitnienie. To doskonały wybór do każdego ogrodu, w którym chcemy uzyskać ciekawy klimat z tętniącymi życiem zakątkami.

Różnorodność bylin sprawia, że każdy z nas jest w stanie stworzyć z nich wyjątkowy zagajnik w swoim ogrodzie, wypełniając każdy jego skrawek bujną i urzekająco ukwieconą przestrzenią. Wieloletnie, kwitnące byliny to także świetny sposób na zapomnienie o plewieniu chwastów! Zanim jednak zaczniemy planować ogród, warto poznać możliwości jakie oferują kolorowe i pachnące byliny. Ich odpowiednia kompozycja pozwoli bowiem stworzyć miejsce na świeżym powietrzu, w którym można przyjemnie spędzać czas przez całe lato i jesień, pławiąc się w kolorach i zapachach.

Byliny

Byliny długo kwitnące, autor: Krzysztof Christopher/flickr.com

Byliny wieloletnie kwitnące latem i jesienią

Wśród wieloletnich bylin do wyboru mamy całą masę wielobarwnych propozycji. Całe lato, aż po jesień towarzyszyć nam może naprawdę wiele pięknych roślin, wśród których każda ma swój niepowtarzalny urok, a razem tworzyć mogą spektakularny ogród. Które byliny warte są szczególne uwagi? Poniżej kilka propozycji, które bez wątpienia przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom ogrodów.

Jedną z pierwszych bylin, które warto rozważyć jest goździk kropkowany (Dianthus deltoides). Ta kwitnąca od czerwca do października roślina dostępna w wielu wariantach kolorystycznych bez wątpienia przyciągnie spojrzenia. Wzrasta do około 15 cm wysokości, przepięknie pachnie i nie posiada szczególnych wymagań glebowych. Uwielbia słońce, dlatego warto zadbać o jej słoneczne stanowisko. Idealnie dopełni on rabaty, skalne ogrody, ale i pięknie będzie się prezentował w donicach i pojemniki na tarasach. Najlepsze efekty kompozycji z goździków kropkowanych uzyskamy sadząc około 9 sztuk na metrze kwadratowym.

Byliny - goździk kropkowany

Goździk kropkowany, autor: T. MA/flickr.com

 

Kolejną piękną opcją urzekającą ciemnozielonymi liśćmi, prostymi pędami i zachwycająco kolorowymi kwiatostanami jest krwawnik pospolity (Achillea millefolium). Roślina ta rośnie nawet do 80 cm, a sadząc około 7 sztuk na metr kwadratowy stworzymy zachwycającą kompozycję. Krwawnik nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a przy tym doskonale znosi suszę.

Byliny-krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity, autor: omaratzi964/pixbay.com

 

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) jest długo kwitnącą byliną o mocno rozgałęzionych pędach, której wysokość sięga nawet 30 cm. Jej szarozielone liście oraz zachwycające lawendowe kwiaty umają ogród od maja aż do września. Najlepiej sadzić ją w zagęszczeniu 12 sztuk na metr kwadratowy. Jako aromatyczna i obficie kwitnąca roślina doda ona koloru każdemu zakątkowi ogrodu, znaleźć możemy również jej odmiany niebieskie i białe. Regularne podcinanie pędów pozwoli nam cieszyć się kwitnieniem kocimiętki przez wiele sezonów. Jej dodatkowym atutem jest to, że świetnie odstrasza komary i kleszcze, dlatego idealnie dopełni ona miejsca, w których odpoczywamy na świeżym powietrzu.

Byliny-Kocimiętka Faassena

Kocimiętka Faassena, autor:bartskular/flickr.com

 

Inną wspaniale uzupełniającą gamę bylin ogrodu rośliną jest zawciąg nadmorski (Armeria maritima). Dorasta do około 10 cm wysokości i urzeka trawiastymi liśćmi. Jego kuliste kwiatostany w barwach różowej lub białej cudnie dopełnią dekorację skalniaków i miejsc o odpowiednim nasłonecznieniu. Zawciągowi najlepiej służy lekka gleba, wówczas rośnie i zachwyca kolorami od maja do września – najpiękniejszy efekt uzyskać można sadząc 11 sztuk na metr kwadratowy.

Byliny-Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski , autor: east med wanderer/flickr.com

 

Dla miłośników aromatycznych kwiatów, doskonałą byliną będzie szałwia omszona (Salvia nemorosa), która nie wymaga zbyt wiele uwagi, a stanowi śliczną dekorację każdego ogrodu. Jej kilka wariantów kolorystycznych – białe, różowe, fioletowe czy błękitne w połączeniu z efektowną podstawą pędów pozwolą cieszyć się pięknym zapachem i barwami od wczesnego lata do jesieni.

Byliny-szałwia omszona

Szałwia omszona, autor: Piotr/flickr.com

 

Wysoką w uprawie (sięga od około 30 do nawet 100 cm) i atrakcyjną zarazem byliną jest mikołajek płaskolistny (Eryngium planum). Jego niewielkie, ale liczne kuliste główki kwiatowe o niebieskawej barwie mogą cieszyć oczy od czerwca do września. Najlepiej sadzić go po około 5 sztuk na metr kwadratowy.

Byliny-mikołajek płaskolistny

Mikołajek płaskolistny, autor: shropshirehps/flickr.com

 

Kolejnym pięknym i bardzo egzotycznym pomysłem na dopełnienie kompozycji bylin będzie trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) sięgająca do 100 cm. Równowąskie liście i gęste kępy z urzekającymi kwiatostanami łączącymi niemal czerwony odcień pomarańczy z żółtością nie umknie niczyjej uwadze. Roślina ta wymaga żyznej gleby i sporej ilości słońca, ale doskonale zdaje egzamin w ogrodach żwirowych lub sadzona w niewielkich grupach 5 sztuk na metr kwadratowy.

Byliny-trytoma groniasta

Trytoma groniasta, autor: Bernard Matković, flickr.com

 

Kłosowiec (Agastache x hybrida) jest niezwykle uniwersalną byliną, która długo kwitnie dając cudowny aromat. Znana również jako mięta meksykańska zapachem przypomina anyż, a jej smukłe stożkowe kwiatostany są atrakcyjnym dopełnieniem ogrodu. To bylina, którą uwielbiają pożyteczne owady, dlatego warto wpleść ją w swoją ogrodową aranżację.

Byliny-Kłosowiec

Kłosowiec, autor: tex-anne/flickr.com

 

Inną ciekawą, kępiastą byliną jest gailardia oścista (Gaillardia pulchella). Jej duże koszyczkowe kwiatostany w żółto-czerwonym odcieniu nie rosną zbyt długo, jednak ich regularne przycinanie, pozwala cieszyć się nią przez całe lato, aż po jesień. Idealnie jest sadzić ją w grupach 7 sztuk na metr kwadratowy.

Byliny-gailardia oścista

Gailardia oścista, autor: Imke Mackeben/flickr.com

Dla miłośników wysokich i efektownych zarazem bylin godną polecenia będzie słonecznik szorstki (Helianthus pauciflorus), który osiąga nawet 150 cm, urzekając żółtym kwitnieniem od lipca aż po październik. Wymaga on żyznej gleby i regularnego nawadniania, jednak  warto się postarać bo niezwykle prezentuje się zarówno na rabatach w ilości około 5 sztuk na metr kwadratowy, jak również jako kwiat cięty w wazonie.

Słonecznik szorstki

Słonecznik szorstki, autor: Nicolas Schwab/flickr.com

 

Niebieskie kwiaty trzykrotyki Andersona (Tradescantia andersoniana) to kolejna propozycja do ogrodu z bylinami. Kępiasta roślina pięknie kwitnie od maja do września, a jej kwiaty zamykają się przy pochmurnej pogodzie, otwierając się gdy tylko złapią promyki słońca. Trzykrotka wymaga co prawda żyznej gleby i przycinania po zakończeniu kwitnienia, jednak jej obecność wprowadza niebywały klimat do każdej ogrodowej aranżacji.

Byliny-trzykrotka Andersona

Trzykrotka Andersona, autor: Verde Profilo/flickr.com

Inną piękną byliną jest odętka wirginijska (Physostegia virginiana) oferująca gęste kwiatostany w bardzo różnorodnej kolorystyce. Ta kwitnąca od czerwca do września roślina nie wymaga zbyt dużej uwagi i pięknie prezentuje się na rabatach, jak również sadzona np. pomiędzy krzaczkami.

Byliny-odętka wirginijska

Odętka wirginijska, autor: Carl Lewis/flickr.com

 

Drobnymi niebiesko-filetowymi kwiatami urzec może również perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia), która kwitnąc przez 4-5 miesięcy potrafi wnieść nutę magii do każdego zagajnika. Jej obecność kochają również pożyteczne owady.

Byliny-perowskia łobodolistna

Perowskia łobodolistna, autor: Tina Jemison/flickr.com

 

Do atrakcyjnych bylin zaliczyć możemy również jeżówkę purpurową (Echinacea purpurea) sięgającą do 100 cm roślinę zakończoną koszyczkami kwiatowymi w odcieniu różowo-purpurowym i nutą brązu. Kwitnąc od lipca do września cudownie umai ona każdy ogród, wymaga jednak dosyć żyznej i niezbyt suchej gleby.

Byliny-jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa, autor: Blondinrikard Fröberg/flickr.com

Jeżeli pragniemy stworzyć w ogrodzie feerię barw, doskonałą kandydatką wśród bylin będzie lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), która poza ślicznym zapachem oferuje również drobne niebiesko-fioletowe kwiaty, które urzekają. Lawenda ta należy do wyjątkowo łatwych w uprawie roślin, stąd nie dziwi jej popularność.

 

Byliny-lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna, autor: Rüdiger Heiß/flickr.com

 

Kołotocznik wierzbolistny (Buphthalmum salicifolium) to z kolei nuta pięknych żółtych kwiatów w bylinowych aranżacjach ogrodu. Kwitnące od czerwca do września pączki z pewnością umilą krajobraz przygodowych kompozycji.

Byliny-Kołotocznik wierzbolistny

Kołotocznik wierzbolistny, autor: andrea signorini/flickr.com

Ciekawą opcją będzie także nachyłek wielokwiatowy (Coreopsis grandiflora) o świeżo żółtych koszyczkach kwiatowych, osadzonych na szypułkach. Całości uroku dodają brązowe plamki, które pięknie zdobią nasady płatków. Bylina ta nie należy do wymagających, a na rabacie warto sadzić ich około 7 sztuk na metr kwadratowy.

Byliny-nachyłek wielokwiatowy

Nachyłek wielokwiatowy, autor: Doug Waylett/flickr.com

 

Lato i jesień wśród kwitnących bylin

Wybór wieloletnich, kwitnących bylin to bez wątpienia doskonały sposób na ożywienie ogrodu od lata aż po jesień. Kreując swoją aranżację możemy wybierać w szerokim wachlarzu propozycji, dlatego warto dobrze przemyśleć efekt, który chcemy uzyskać. Byliny nie są roślinami wymagającymi, ale pomimo to potrafią nawet przy minimalnej opiece odwdzięczyć się przepięknie kwitnącymi kwiatostanami. Nich zatem w aranżacjach ogrodu powstrzymuje nas tylko wyobraźnia, szukajmy inspiracji i kreujmy – ogród latem i jesienią z bylinami w roli głównej może być naprawdę zjawiskowy!

Fot. główna: Sandzia/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!