Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje

Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje

autor Ogarnij Ogród

Hortensje (Hydrangea), w zależności od gatunku, przywędrowały do nas z różnych części świata i można rzec zawładnęły naszymi ogrodami. Trudno się dziwić, rozkrzewiają się pięknie i mają cudowne kwiaty, które długo kwitną. Nie są łatwe w uprawie (zwłaszcza przycinanie hortensji), ale gdy poświęci się im trochę czasu i uwagi to odwdzięczą się swym nieprzeciętnym kwitnącym pięknem. W Polsce uprawia się w zasadzie cztery gatunki hortensji (ogrodowe, bukietowe, krzewiaste i pnące) i nie o wszystkie dba się tak samo. Różnica polega np. w cięciu krzewów, źle przycięte mogą nie zakwitnąć wcale. Jak to ogarnąć? O tym poniżej.

przycinanie hortensji w doniczce przed posadzeniem

Przycinanie hortensji w doniczce przed posadzeniem

Kiedy i jak ciąć hortensję ogrodową? 

Chyba przez większość właścicieli ogródków uważana za najpiękniejszą z hortensji. I najczęściej uprawiana. Jednak ze wszystkich odmian jest najbardziej delikatna i wymagająca. Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), dzięki różnorodności odmian zachwyca ogromnymi, kulistymi kwiatostanami w różnych barwach i odcieniach. Niestety nie każdemu udaje się cieszyć widokiem tego piękna, gdyż krzew często kaprysi i zakwitnąć nie chce, choć przeważnie nie jest to winą samej rośliny a błędów pielęgnacyjnych, choćby źle wykonanym cięciem.

przycinanie hortensji ogrodowej

Przycinanie hortensji ogrodowej

To może niektórych zdziwić, ale pędów hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) nie przycina się wcale. W ramach pielęgnacji zaleca się jedynie przycinanie pędów chorych, zaschniętych albo przemarzniętych. Należy to robić nad miejscem ich wyrastania. Takie zabiegi przeprowadza się w sierpniu, czyli po kwitnieniu. Natomiast wczesną wiosną dodatkowo usunąć należy zaschnięte kwiatostany i to tuż przy nasadzie w taki sposób, by nie uszkodzić pędów.

Trzeba koniecznie pamiętać, że wycięcie całych pędów mogłoby doprowadzić do wstrzymania kwitnienia rośliny także w kolejnym sezonie. Kwiaty te powstają właśnie na pędach ubiegłorocznych. W związku z tym należy rozważnie podejść do kwestii przycinania, jak i ochrony w okresie zimy. Pędy nie mogą przemarznąć, dlatego powinno się je owinąć słomą lub agrowłókniną. W przeciwnym razie roślina nie będzie kwitła w sezonie. 

Przycinanie hortensji ogrodowej

Przycinanie hortensji ogrodowej, źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także: Uprawa hortensji ogrodowej w doniczce

Przycinanie hortensji bukietowej

Odpowiedni miesiąc na przycinanie hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) to marzec. Jest to czas, w którym liście jeszcze nie są rozwinięte. Ta odmiana hortensji kwitnie na pędach tegorocznych. W związku z tym należy je skracać o 1/3 ich długości. Starsze i zarazem grubsze pędy można skracać o 2/3 długości. Pod koniec sierpnia kwiatostany zaczynają przekwitać. Wówczas jest to dobry moment na ich wycinanie. Należy to robić tuż pod miejscem ich wyrastania. 

przycinanie hortensji bukietowej

Przycinanie hortensji bukietowej

Przycinanie hortensji bukietowej

Przycinanie hortensji bukietowej, źródło: depositphotos.com

Jak poprawnie przycinać hortensję krzewiastą?

Hortensję krzewiastą (Hydrangea arborescens) przycinamy podobnie jak bukietową, każdego roku, dokładnie w marcu. Tak samo jak bukietowa, roślina ta kwitnie na pędach z tego roku, więc można przycinać je 10-30 cm nad ziemią. To stworzy jej doskonałe warunki do zagęszczenia. Hortensja będzie więc miała krzaczasty pokrój. Koniec sierpnia to dobry czas na wycinanie przekwitłych kwiatostanów. Należy to zrobić nad miejscem ich wyrastania. 

przycinanie hortensji krzewiastej

Przycinanie hortensji krzewiastej

Przycinanie hortensji krzewiastej

Przycinanie hortensji krzewiastej, źródło: depositphotos.com

Hortensja pnąca – jak ją przycinać?

Hortensja ogrodowa, krzewiasta i bukietowa to najpopularniejsze gatunki tej rośliny. Jest jednak również hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), o której niewątpliwie warto wspomnieć. Ta roślina świetnie nadaje się do okrywania stalowych ogrodzeń, altan czy na przykład ścian budynków. Hortensji pnącej właściwie nie trzeba przycinać. Należy jedynie wycinać chore i przemarznięte pędy. Jeśli pędy zbyt mocno się rozrosną, to po okresie kwitnienia można je nieco skrócić. To pozwoli na skorygowanie wzrostu, a także pokroju rośliny. 

Przycinanie hortensji pnącej

Przycinanie hortensji pnącej, źródło: depositphotos.com

Poprawne przycięcie hortensji wpłynie nie tylko na ich zdrowie, ale i atrakcyjny wygląd. Roślina w okresie kwitnienia pokryje się licznymi, pełnymi kwiatami, a całość będzie prezentowała się jako estetyczny, starannie uformowany krzak. Tak niewiele potrzeba, by móc cieszyć się obecnością przepięknej i wyjątkowej rośliny w swoim ogrodzie. 

Fot. główna autor: Ben_Kerckx/pixbay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz