Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje

Cięcie hortensji. Jak i kiedy przycinać hortensje

autor Ogarnij Ogród

Hortensja (Hydrangea) jest przepiękną rośliną, zdobiącą często przydomowe ogródki i działki. By jednak wyglądała atrakcyjnie i przyciągała spojrzenia przechodniów, trzeba w odpowiedni sposób o nią zadbać. Dowiedz się jak i kiedy przycinać pędy hortensji ogrodowej, krzewiastej, bukietowej i pnącej. 

 

Kiedy i jak ciąć hortensję ogrodową? 

To może niektórych zdziwić, ale pędów hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) nie przycina się wcale. W ramach pielęgnacji zaleca się jedynie przycinanie zaschniętych kwiatostanów, pędów chorych, zaschniętych albo przemarzniętych. Należy to robić pod miejscem ich wyrastania. Takie zabiegi przeprowadza się w sierpniu, czyli po kwitnieniu. Trzeba koniecznie pamiętać, że wycięcie całych pędów mogłoby doprowadzić do wstrzymania kwitnienia rośliny także w kolejnym sezonie. Kwiaty te powstają właśnie na pędach ubiegłorocznych. W związku z tym należy rozważnie podejść do kwestii przycinania, jak i ochrony w okresie zimy. Pędy nie mogą przemarznąć. W przeciwnym razie roślina nie będzie kwitła w sezonie. 

Cięcie hortensji ogrodowej

Cięcie hortensji ogrodowej, źródło: depositphotos.com

Przycinanie hortensji bukietowej

Odpowiedni miesiąc na przycinanie hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) to marzec. Jest to czas, w którym liście jeszcze nie są rozwinięte. Ta odmiana hortensji kwitnie na pędach tegorocznych. W związku z tym należy je skracać o 1/3 ich długości. Starsze i zarazem grubsze pędy można skracać o 2/3 długości. Pod koniec sierpnia kwiatostany zaczynają przekwitać. Wówczas jest to dobry moment na ich wycinanie. Należy to robić tuż pod miejscem ich wyrastania. 

Cięcie hortensji bukietowej

Cięcie hortensji bukietowej, źródło: depositphotos.com

Jak poprawnie przycinać hortensję krzewiastą?

Hortensję krzewiastą (Hydrangea arborescens) przycinamy podobnie jak bukietową, każdego roku, dokładnie w marcu. Tak samo roślina ta kwitnie na pędach z tego roku, więc można przycinać je 10-30 cm nad ziemią. To stworzy jej doskonałe warunki do zagęszczenia. Hortensja będzie więc miała krzaczasty pokrój. Koniec sierpnia to dobry czas na wycinanie przekwitłych kwiatostanów. Należy to zrobić pod miejscem ich wyrastania. 

Cięcie hortensji krzewiastej

Cięcie hortensji krzewiastej, źródło: depositphotos.com

Hortensja pnąca – jak ją przycinać?

Hortensja ogrodowa, krzewiasta i bukietowa to najpopularniejsze gatunki tej rośliny. Jest jednak również hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), o której niewątpliwie warto wspomnieć. Ta roślina świetnie nadaje się do okrywania stalowych ogrodzeń, altan czy na przykład ścian budynków. Hortensji pnącej właściwie nie trzeba przycinać. Należy jedynie wycinać chore i przemarznięte pędy. Jeśli pędy zbyt mocno się rozrosną, to po okresie kwitnienia można je nieco skrócić. To pozwoli na skorygowanie wzrostu, a także pokroju rośliny. 

Cięcie hortensji pnącej

Cięcie hortensji pnącej, źródło: depositphotos.com

 

Poprawne przycięcie hortensji wpłynie nie tylko na ich zdrowie, ale i atrakcyjny wygląd. Roślina w okresie kwitnienia pokryje się licznymi, pełnymi kwiatami, a całość będzie prezentowała się jako estetyczny, starannie uformowany krzak. Tak niewiele potrzeba, by móc cieszyć się obecnością przepięknej i wyjątkowej rośliny w swoim ogrodzie. 

Fot. główna autor: Ben_Kerckx/pixbay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!