Strona Główna Ogród Wertykulacja trawnika. Co to jest wertykulacja

Wertykulacja trawnika. Co to jest wertykulacja

autor Ogarnij Ogród

By trawnik długie lata przypominał zielony, miękki kobierzec trzeba go odpowiednio pielęgnować. Jednym z wielu zabiegów pielęgnacyjnych jest wertykulacja trawnika. Wykonywać ją należy na każdym trawniku niezależnie od tego czy jest tylko ozdobą, czy służy jako miejsce rekreacji a może jest boiskiem do gry. Zabieg ten polega na pionowym ponacinaniu murawy, dzięki czemu pozbędziemy się próchnicy powierzchniowej (tzw. filcu) i mchu. Dodatkowo podłoże będzie lepiej napowietrzone i woda bez problemu zacznie docierać do korzeni.

Czym jest wertykulator?

Wertykulator to urządzenie skonstruowane do wykonywania zabiegów, które umożliwią napowietrzanie trawnika. Wyposażony jest w pionowe noże, dzięki którym bez problemu można naciąć filc i mech, które przez zimę „zakleiły” nawierzchnię między źdźbłami trawy, utrudniając jej korzeniom dostęp do powietrza i wody. Dzięki wertykulatorowi, w zależności od długości tych noży można bez problemu rozluźnić wierzchnią warstwę podłoża. Trawa dzięki temu szybciej i bujniej rośnie i nie porasta mchem a wolne przestrzenie zamiast filcem zaczynają wypełniać się nowymi źdźbłami. Trawnik gęstnieje i pięknieje.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika, autor: centaur/asiapacific.com

Kiedy wertykulować trawnik?

Zabieg wertykulacji przeprowadzić należy po zimie. To wtedy trawnik jest w kiepskiej formie. Należy odczekać aż podłoże nieco podeschnie a trawa będzie już rosnąć. Optymalny moment jest po drugim koszeniu, gdzieś na przełomie marca i kwietnia. Wtedy to trawę skosić trzeba prawie przy powierzchni ziemi, zostawiając źdźbła wysokie na 1-2 cm, co pozwoli na dotarcie noży tak głęboko, by zabieg ten przyniósł pożądane efekty. Należy wybrać do tego ładny, ciepły dzień. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra.

Wertykulację powinno się również przeprowadzić na koniec lata. Niezbyt późno, by trawnik przed zimą zdążył się zregenerować. Powinien to być wstęp do przygotowania trawy na spotkanie z zimą. Po wertykulacji nawożenie odniesie na pewno dużo lepszy skutek. Dzień powinien być wówczas chłodniejszy a podłoże nie może być ani suche, ani przemoczone.

Wertykulacja trawnika – zalety

Przede wszystkim wertykulując trawnik pozwalamy na łatwe dotarcie powietrza i wody do korzeni. Dzięki temu, że noże potną warstwę filcu i mchu i zostaną one usunięte trawnik może oddychać. Chroni go to przed rozwojem różnych chorób grzybowych, m.in. przed niezwykle groźną śnieżną pleśnią. Trawa również lepiej się ukorzenia i zostaje pobudzona do intensywnego wzrostu.

Jak wertykulować trawnik?

Pierwsza zasada – trawnik musi być nisko skoszony, to pozwoli nożom na odpowiednio głębokie ponacinanie darni. Należy sprawdzić gdzieś z boku jak głęboko tną i czy odległość między nożami jest odpowiednia. Optymalna głębokość cięcia to 1,5 cm. Ale zależy to od gęstości murawy, wieku trawnika i tego jak bardzo jest „zapuszczony”. Im gorszy jego stan, tym wertykulacja trawnika powinna być głębsza.

Wertykulacja trawnika – trawnik po wertykulacji

Wertykulacja trawnika – trawnik po wertykulacji, autor: susybaels / pixabay.com

Jeśli nasz trawnik jest mały, wystarczy ręczny wertykulator, jeśli jednak jego powierzchnia jest znaczna, lepiej jest wejść w posiadanie elektrycznego lub spalinowego. Jeśli warstwa filcu jest gruba, to walka z nim przy pomocy ręcznego narzędzia może nas kosztować nieco zdrowia, tym bardziej, że nie zawsze na jednym zabiegu można poprzestać.

Noże wertykulatora obracają się tylko w jedną stronę, dlatego manewr cofania odpada. Najlepiej jest poruszać się w liniach prostych, by efektem pracy było stworzenie szachownicy. To pozwoli wykonać zabieg z dużą dokładnością.

Co po wertykulacji?

Trzeba być przygotowanym na to, że po wertykulacji trawnik będzie wyglądał fatalnie i można się zacząć zastanawiać czy aby tak to powinno wyglądać. Właśnie tak to wygląda. A za chwilę, gdy wszystko zostanie zgrabione, będzie wyglądał jeszcze gorzej. Ale po niedługim czasie korzenie zagęszczą się, murawa odbije i zazieleni się. I każdego dnia będzie wyglądał piękniej. A trawnik będzie wolny od filcu i mchu, będzie odporny na choroby.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika, autor: Hayter Mowers/flickr.com

Następnego dnia po wertykulacji trawnik powinno się nawieźć, najlepiej nawozem długodziałającym i znów dobrze nawodnić. Jeśli widoczne są spore placki gołej ziemi, trzeba dodatkowo posypać je dobrze przerobionym kompostem i zrobić dosiewki.

fot. główne Олеся Буйницкая / flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz