Strona Główna Dom i Balkon Co zrobić z choinką po zimie?

Co zrobić z choinką po zimie?

autor Ogarnij Ogród

Co roku dylematy – żywa czy sztuczna? Każdy zwolennik ekologii wybierze jednak żywą. Bardzo łatwo jest ją bowiem wykorzystać lub na wiele sposobów zwrócić naturze. Sztuczna natomiast potrzebuje już w fazie produkcji angażowania wielu zasobów a już jej utylizacja to prawdziwy problem. A jeśli nie zostanie zutylizowana, to zwyczajnie zaśmieci i zatruje środowisko, rozkładając się w podłożu kilkaset lat. Bo na żywe marnuje się drzewa z lasu? Nic podobnego. Świąteczne choinki uprawiane są właśnie z takim przeznaczeniem na plantacjach i w szkółkach. Trudno powiedzieć co rosłoby w tym miejscu. Natomiast drzewka przez lata produkują mnóstwo tlenu a wycięte zastępowane są kolejnymi. A co byśmy z nimi nie zrobili po świętach, zawsze w końcu trafią do ekosystemu zasilając go. Dlatego nie ma nic złego w świątecznym, żywym drzewku na święta. A co z nim zrobić, gdy świąteczna aura mija? Poniżej znajdziecie sporo odpowiedzi.

Szkółka choinek

Szkółka choinek, autor: Any Lane, Pexels

Co zrobić z choinką po świętach 

  • Jeśli mamy ogród albo ogród mają nasi znajomi a choinka kupiona była w donicy, są duże szanse, że posadzona w podłożu przyjmie się i będzie ozdobą otoczenia. Wystarczy ją przetrzymać w chłodnym i jasnym pomieszczeniu do wiosny. Trzeba tylko mieć na uwadze, że z latami stanie się pokaźnych rozmiarów drzewem.
  • Jeśli kupiliśmy choinkę w donicy i nie została wcześniej pozbawiona korzeni, można ją przesadzić do większej, po świętach przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia, wiosną na balkon lub na zewnątrz i może się okazać, że jeden zakup posłuży nam przez kilka lat.
  • Gałązki i igły można obciąć sekatorem, rozdrobnić i przeznaczyć na kompost. Niekoniecznie przy tym trzeba mieć kompostownik. Są dostępne specjalne worki do robienia kompostu, można go zatem tworzyć nawet na balkonie, przeznaczając nie tylko części świerku, ale również wszelkie organiczne odpadki z kuchni.
  • Igły, drobne gałązki mogą posłużyć jako ściółka do donic lub na powierzchni w ogrodzie dla roślin preferujących podłoże o odczynie kwaśnym, np. rododendronów, borówek czy azalii. 
  • Gałęziami świerku można przykryć rabaty, gdzie zostały na zimę np. cebule lub kłącza kwiatów. Można nimi osłonić również rośliny zimozielone. Jest to doskonała ochrona przed przemarzaniem. 
  • Jeśli sąsiad ma kozy, to one chętnie drzewko objedzą, pozostawiając tylko szkielet, który może posłużyć jako tyczka do pomidorów. Tutaj pamiętać należy, że choinka musi zostać dokładnie oczyszczona z wszelkich ozdób, waty czy włosów anielskich, które zwierzętom na pewno by zaszkodziły. 
  • Choinka rzucona gdzieś w kąt ogrodu, jeśli oczywiście mamy dużo miejsca, obsypana liśćmi i różnymi gałązkami przez lata może służyć jako schronienie dla jeży i wielu innych pożytecznych żyjątek. 
  • Choinkę można również odłożyć do lata na działkę, by mieć nieco drewna na rozpałkę wieczornego ogniska, akurat zdąży wyschnąć.
  • W miastach gminy podają termin odbioru choinek, przyjeżdża samochód, zabierają i spokój.
  • Gmina nie odbiera? Wpisz w internet hasło: „gdzie oddać choinkę 2021 rok” i miejscowość, firmy często poszukują do produkcji biopaliwa. 

Fot. główna: freestocks.org, Pexels

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content