Kompostowanie w workach

autor Ogarnij Ogród

W każdym ogrodzie powstaje sporo odpadów pochodzenia roślinnego. Także w kuchni mamy z nimi do czynienia. Jeśli na naszej posesji nie mamy odpowiedniego miejsca na kompostownik lub też przeszkadza nam jego zapach, dobrym rozwiązaniem będzie kompostowanie w workach. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu rozwiązaniu.

Kompostowanie w workach ma wiele zalet. Po pierwsze, worki zajmują mniej miejsce niż tradycyjny kompost. Można też łatwo je przenosić. Co ważne, kompostowanie w workach często zajmuje mniej czasu, niż na otwartym powietrzu. Dzięki nim unikniemy także roznoszenia się po ogrodzie nieprzyjemnego zapachu, który może się pojawić podczas kompostowania. Dodatkową zaletą gromadzenia odpadków w workach jest to, że deszcz nie wypłukuje z nich składników mineralnych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kompostowników. Jakie worki będą odpowiednie do kompostowania? Co można wrzucać do worków? Co warto wiedzieć o kompostowaniu?

Kompostowanie liści w workach

Kompostowanie w workach źródlo: depositphotos.com

Jakie worki do kompostowania kupić?

Do tego celu trzeba użyć wytrzymałych i dużych worków. Bioodpady często charakteryzują się dużą masą czy zawartością wody, na przykład w przypadku owoców i warzyw. Idealne będą na przykład czarne, około 100 litrowe foliówki na śmieci. Istnieją także specjalne produkty przeznaczone do tego celu. Cechują się one dużą wytrzymałością, pojemnością i są biodegradowalne. O ile jednak wykorzystane worki będą wytrzymałe i odpowiednio pojemne, kompostowanie w workach na pewno się uda. Większe znaczenie od tego jakich worków użyjemy ma bowiem to, co będziemy do nich wrzucać. Nie należy oceniać książki po okładce. Tyczy się to także kompostowania. 

Co można wrzucać do worków do kompostowania?

Do worków można wkładać wszystkie odpadki pochodzenia roślinnego. Można więc użyć liści, trawy, chwastów, pozostałości po cięciu roślin, a także odpadki kuchenne, pamiętając, że mogą to być tylko te pochodzące z roślin. Niektórzy wrzucają do kompostu także na przykład skorupki jajek, jednak generalnie z odpadami odzwierzęcymi należy uważać. Nie rozkładają się tak dobrze jak roślinne i mogą wydzielać bardzo nieprzyjemne zapachy. Utrzymujmy więc nasz kompostownik w nurcie wegańskim. 

Kompostowanie w workach – o czym należy pamiętać

Najważniejsze jest, by w worku zrobić niewielkie dziury napowietrzające. W rozkładzie pozostałości po roślinach biorą bowiem udział bakterie tlenowe. Warto więc zapewnić im stały dopływ powietrza. Nie mniej ważne jest mieszanie od czasu do czasu odpadów. W tym celu należy worek zawiązać, a następnie energicznie nim potrząsnąć. Można także co jakiś czas stawiać worek do góry dnem, pamiętając oczywiście, by wcześniej go związać. Ważną kwestią jest także to, że kompostowanie w workach nie zajdzie, jeśli roślinne resztki będą wysuszone. Jeśli więc zbieramy odpady suche, warto dodać do kompostu trochę wody.

Tak przygotowana foliówka warzywno-roślinna powinna stać w miejscu przewiewnym i zacienionym, najlepiej od razu w sąsiedztwie roślin, które zamierzamy nawozić. Będzie z niego bowiem wypływać ciemna ciecz, która sama w sobie jest już nawozem. Pamiętajmy też, że im większa różnorodność odpadów w worku, tym szybciej zajdzie proces rozkładu i wytrącenia cennych substancji. Istnieją również inne sposoby, żeby worki nie musiały stać na działce dużo czasu.

Kompostowanie trawy w workach

Kompostowanie w workach, źródło depositphotos.com

Jak przyspieszyć proces kompostowania?

Jeśli używamy jednorodnych odpadów, na przykład tylko liści lub trawy, zamiana odpadów w nawóz może potrwać nawet rok. Są jednak sposoby, by przyspieszyć ten proces. Pierwszym z nich jest rozdrabnianie wrzucanych odpadów. Istnieją na przykład odkurzacze do liści, które automatycznie je mielą. Nie tylko zwiększy to efektywność ich przekształcania w nawóz, ale także pozwoli na umieszczenie ich większej ilości w  worku. Ponadto, rozdrabnianie ich może przyczynić się do ich nawilżenia i wydzielania się niezbędnej w procesie kompostowania cieczy.

Bardzo efektywnym sposobem, na przyspieszenie kompostowania jest dodawanie do niego preparatów zawierających azot, na przykład nawozu z wysoką zawartością tego pierwiastka. Istnieją także specjalne biopreparaty służące właśnie do kompostowania. To tak zwane bioaktywatory. Poza azotem zawierają one bowiem inne substancje, które pomagają bakteriom w rozkładzie. Zazwyczaj do jednego, około 100 litrowego worka wsypujemy 50 gramów preparatu. Przy jego zastosowaniu cały proces zajmie tylko około trzech miesięcy. Jest to spora oszczędność czasu, zwłaszcza kiedy mamy w planach niedalekie ogrodnicze projekty, które nie mogą czekać ze względu na warunki.

Kompost może być różny. Jeden będzie tylko z trawy lub liści, inny będzie z różnorodnych odpadów. Każdy z nich będzie jednak doskonałym i ekologicznym zasilaczem dla naszych roślin. Z pewnością warto więc się zapoznać z tą metodą utylizacji odpadów, która ma także zalety estetyczne i logistyczne.

Fot. główna autor: jokevanderleij8/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz