Strona Główna OgródWarzywnik Co zrobić żeby czosnek był duży

Co zrobić żeby czosnek był duży

autor Ogarnij Ogród

Czosnek (Allium sativum) nie należy do warzyw prostych w uprawie. Trzeba mu zapewnić naprawdę przyzwoite warunki, żeby cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami. W tym artykule doradzimy co zrobić żeby czosnek był duży, bo wykopanie małych główek to jedno z najczęściej pojawiających się rozczarowań w uprawie czosnku. Jeśli zastosujecie podane przez nas rozwiązania, to jest niemal pewne, że w końcu doczekacie się pięknych, dorodnych, dużych główek czosnku.

Co zrobić żeby czosnek był duży – stwórz optymalne warunki uprawy czosnku

Zacznij od wyboru dobrego miejsca dla czosnku. Powinno być dobrze nasłonecznione ciepłe. Nie mogą się tam tworzyć zastoiny wodne, bowiem czosnek stojąc w wodzie szybko zaczyna gnić.

Ziemia powinna być żyzna, najlepiej więc wymieszać wierzchnią jej warstwę z kompostem. Można czosnek sadzić po oborniku, ale dopiero w drugim roku. Chyba, że ziemia jest bardzo słaba, a obornik dobrze przekompostowany, to można nim zasilić ziemię już w pierwszym roku. Czosnek powinno się również nawozić, mogą to być nawozy mineralne, ale my jak zawsze polecamy przede wszystkim naturalne, jak choćby biohumus, który można dodać do wody przed podlaniem.

Co zrobić żeby czosnek był duży

Co zrobić żeby czosnek był duży, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Z podlewaniem czosnku należy uważać, bo optymalnie ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Jeśli czosnek będzie stał w wodzie, szybko zacznie gnić, a dłuższy czas bez wody to zahamowanie wzrostu główek.

Gdy czosnek wypuści pęd kwiatostanowy, należy go ściąć, żeby roślina nie marnowała sił na tworzenie nasion, a koncertowała się na wzroście ząbków w główce.

Co sadzić obok czosnku by był duży

Allelopatia roślin to już dobrze zbadane zjawisko. Nasze prababcie wiedziały od tym od wieków, a naukowcy tylko potwierdzili, że rośliny oddziałują na siebie, pozytywnie lub negatywnie, wydzielając specyficzne związki chemiczne. I to właśnie sprawia, że mówimy o uprawie współrzędnej warzyw, czyli o  dobrym sąsiedztwie warzyw lub złym sąsiedztwie warzyw.

Co zrobić żeby czosnek był duży

Co zrobić żeby czosnek był duży, autor: Kpjas, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia.org

By czosnek był duży należy obok niego sadzić truskawki. Czosnek uchroni je przed chorobami grzybowymi, a truskawki wspomogą jego wzrost. Czosnek można również sadzić wśród marchwi. Będzie chronił marchew przed szkodnikami, a ona wpływa na wzrost jego główek. Jeśli czosnek posadzimy wśród szpinaku, to ochronimy go przed chwastami, które zabierają słońce, wodę i składniki pokarmowe.

Czego nie sadzić obok czosnku

Niektóre warzywa oddziałują niekorzystnie na swoich sąsiadów, jak choćby hamując ich wzrost. Tak się właśnie stanie, jeśli obok czosnku zasadzimy groch, fasolę albo rzepę.

Co zrobić żeby czosnek był duży

Co zrobić żeby czosnek był duży, autor: Parvathisri, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Co zrobić żeby czosnek był duży – odpowiednia odmiana

By czosnek był duży należy również zwrócić uwagę na odmianę, którą kupujemy, są bowiem wśród nich różne wielkości główek.

Do najpopularniejszych, a zarazem największych odmian należy nasza polska odmiana czyli zimowy 'Harnaś’,  jest wytrzymała na mróz i bardzo plenna. Jedna główka ma od 8 do 13 ząbków. Główki osiągają do 7 cm średnicy. Masa główki to ok. 60-80 gramów.

Ale są i większe odmiany:

  • Czosnek 'Ornak’ – jest odmianą średnio późną i większą od popularnego Harnasia, bo jego główki osiągają od 60 do aż 100 gramów, w jednej główce jest od 4 do 8 ząbków.
  • Czosnek 'Arkus’ – to również średnio-wczesna odmiana, a jego główki osiągają wagę od 50 do 60 gram, ilość ząbków 4 do 7.

A jeśli w ogrodzie chcesz wyhodować naprawdę olbrzymie czosnki, to poleca się u nas wciąż jeszcze mało popularny, ale już dostępny CZOSEK SŁONIOWY. 

Fot. główna:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz