Strona Główna Materiał zewnętrzny Czy blachodachówka to dobry wybór? Poznaj jej wady i zalety!

Czy blachodachówka to dobry wybór? Poznaj jej wady i zalety!

autor Ogarnij Ogród

Blachodachówki to wciąż jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych – zarówno w odniesieniu do domów prywatnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Czemu zawdzięczają tak wysoką popularność i jakie są ich zalety? Przeczytaj poniższy artykuł!

Wybór właściwego pokrycia dachowego to ważna i długoterminowa decyzja, która przełoży się na wytrzymałość dachu, komfort domowników oraz ostateczny koszt inwestycji. Blachodachówka może okazać się strzałem w 10! Wcześniej jednak poznaj ją nieco bliżej.

Koszt kupna blachodachówki

Blachodachówka jest materiałem stosunkowo niedrogim, a już z całą pewnością tańszym niż dachówka ceramiczna. Oszczędność można zauważyć zwłaszcza przy kupnie jej większych ilości, np. w przypadku budowy placówek użytku publicznego czy domów prywatnych z licznymi spadami. Należy zaznaczyć, że blachodachówka jest lekka i nie wymaga tworzenia wysoce solidnej i zaawansowanej więźby dachowej. Jej konstrukcja może być prostsza.

Łatwość montażu

Ze względu na swoją specyfikę i lekkość, blachodachówka jest łatwa w montażu. Można kupić ją w wygodnych arkuszach lub modułach, jak również montować na lżejszych częściach konstrukcji dachu. Coraz więcej firm zajmuje się kładzeniem blachodachówki, przez co inwestor z łatwością może znaleźć usługodawców z dogodnym terminem wykonania usługi.

Szczelność i dobre dopasowanie

Przyjmuje się, że blachodachówka jest bardziej szczelna niż wiele innych rodzajów pokrycia dachowego, gdzie każdy element montowany jest oddzielnie. Między poszczególnymi jej elementami nie powstają z upływem czasu szczeliny, przez które mogłaby przedostawać się woda. Blachodachówkę można ponadto dopasować do każdej konstrukcji dachu, nawet skomplikowanej. Jest więc pokryciem uniwersalnym.

Szeroki wybór produktów

Jeśli zależy Ci na unikalnym i estetycznym wyglądzie dachu (co również ma duże znaczenie), koniecznie rozważ kupno blachodachówki. Jest ona dostępna w rozmaitych kształtach i kolorach, a wybór ten jest większy niż w przypadku dachówek ceramicznych i innych. Dzięki temu dopasujesz pokrycie dachowe do indywidualnego stylu, w którym budujesz swój dom.

Czy blachodachówka ma wady?

Wprawdzie blachodachówkę można wykorzystać także do pokrycia skomplikowanych dachów ze spadami czy świetlikami, jednak wówczas pojawia się konieczność cięcia arkuszy, aby dopasować je do poszczególnych miejsc. Generuje to odpady i wymaga nieco większych nakładów finansowych. Ułatwieniem jest prostota obróbki poszczególnych arkuszy blachodachówki.

Dla wielu inwestorów sporym problemem jest akustyka. Blacha sprawia bowiem, że wszelkie dźwięki słyszane są głośniej, np. padający deszcz czy grad. Słychać to w szczególności na poddaszach. Można jednak umieścić pod blachodachówką warstwę specjalnej folii izolacyjnej, jednak znowu pojawiają się dodatkowe koszty. Ostateczny wybór powinien być więc kwestią indywidualną, którą zawsze warto skonsultować ze specjalistami, np. ekipą budowlaną czy projektantem domu.

Fot. główna: materiał Partnera (michael-jasmund-m_vEaZizd2s-unsplash)

Przeczytaj także

Dodaj komentarz