Strona Główna Ogród Dlaczego liście borówki zasychają

Dlaczego liście borówki zasychają

autor Ogarnij Ogród

Zasychanie liści borówki amerykańskiej może mieć wiele przyczyn. Mogą to być zarówno czynniki fizjologiczne (gdy zasychają pojedyncze liście) jak i chorobotwórcze (gdy porażenie dotyka również pędów). Powodem mogą być również błędy uprawowe jak i pielęgnacyjne. Nie ma żadnych preparatów chemicznych dedykowanych ochronie borówki amerykańskiej, pozostaje zatem tylko profilaktyka. 

Możliwe przyczyny zasychania liści borówki amerykańskiej:

  • Choroby grzybowe i bakteryjne

Gdy lato obfituje w opady a jednocześnie nie rozpieszcza wysokimi temperaturami na liściach mogą początkowo pojawić się plamy, które w końcu mogą powodować zasychanie całych liści. 

Rzadko się zdarza, a jednak może się przytrafić, że liście zostaną zaatakowane przez chorobę grzybową – szarą pleśń. Najczęściej bowiem atakuje ona owoce i powoduje ich gnicie. Ale jeśli liście mają z nimi kontakt, mogą się na nich pojawiać chlorotyczne plamy, które z czasem zmieniają się w jasnobrązową nekrozę. Z czasem całe liście zasychają i opadają. 

  • Choroby wirusowe

Poważnym zagrożeniem dla borówki jest wirus oparzeliny borówki. Objawami są pojawiające się na liściach nekrozy (zasychanie), chlorozy (odbarwienia, blaknięcia) a dodatkowo nekrozy kwiatostanów. Jeśli to faktycznie wirus, to kolejnym etapem jest opadanie liści.

Owoc borówki

Owoc borówki, autor: Jessica Lewis, Pexels

  • Niedobór pierwiastków

Powodem brązowienia liści może być również niedobór potasu.

  • Niedobór wody

Szok spowodowany brakiem wody może skutkować zasychaniem końcówek liści. Borówka ma bowiem duże wymagania wodne i jeśli przedłuża się okres bezdeszczowy, konieczne jest jej podlewanie.

  • Nieprawidłowe sadzenie roślin

Dotyczy to zwłaszcza roślin, które kupujemy w pojemnikach. Najczęściej jest tak, że ich system korzeniowy jest już mocno rozrośnięty a najmłodsze korzenie zaczynają przerastać do wewnątrz donicy. Dlatego bardzo ważnym jest by zanim posadzi się borówkę jej system korzeniowy dokładnie rozplątać. Oczywiście bardzo delikatnie by korzeni nie uszkodzić. Jeśli bowiem włożymy całą zbitą bryłę korzeniową, to te najmłodsze korzenie, które są głównym dostarczycielem wody do rośliny będą miały bardzo ograniczony dostęp do wody a to spowoduje zasychanie liści.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!