Strona Główna Ogród Dlaczego nasiona pora nie wzeszły

Dlaczego nasiona pora nie wzeszły

autor Ogarnij Ogród

Nasiona porów powinno się wysiewać wczesną wiosną do pojemników a po 15 maja przesadzać je do gruntu. Można również siać wprost do ziemi z końcem wiosny a nawet na początku lata. Może się jednak okazać że siewki porów się nie pojawią. Dlatego dobrze jest wiedzieć, dlaczego nasiona porów nie wzeszły i nie popełnić znów błędów.

Dlaczego nasiona pora nie wzeszły

  • Stare nasiona

Nasiona pora zachowują zdolność do kiełkowania przez jakieś 2-3 lata, powodem niewzejścia mogą być zatem zbyt stare nasiona albo źle przechowywane.

  • Nasiona pozyskiwane we własnym zakresie

Zbierając nasiona pora wydaje się, że są zdrowe i dorodne, jednak może być tak, że nie zostały zapylone i są niezapłodnione. Są to nasiona tzw. płonne (mizerne, bez zarodków). I choć prezentowały się pięknie, nie wzejdą.

  • Nasiona zainfekowane

Nasiona mogą być porażone chorobami albo podłoże, do którego zostały wysiane. Dlatego bardzo ważne jest zaprawianie nasion przed siewem.

  • Zbyt głęboki siew

Nasiona pora wysiewa się na głębokość 1 cm a podłoże powinno stale umiarkowanie wilgotne. Jeśli zostały umieszczone zbyt głęboko a podłoże jest dość ciężkie i mokre, to nie będą miały siły się przebić i dojdzie do ich zamarcia.

Dlaczego nasiona pora nie wzeszły

Dlaczego nasiona pora nie wzeszły, źródło: depositphotos.com.

  • Zbyt wilgotne lub zbyt suche podłoże

Podłoże, w którym zostały wysiane nasiona pora powinno być systematycznie zraszane wodną mgiełką, nigdy nie zalewane wodą, wówczas bowiem zgniją. Analogicznie nie można dopuszczać do przesuszenia ziemi, gdyż kiełki zanim wyjdą na powierzchnię, zaschną.

  • Zbyt niska temperatura podłoża

Pierwsze wschody porów można zaobserwować już po 12 dniach. Do 20 dni powinny wzejść już wszystkie. Jeśli się nie pojawią, kolejnym powodem może być zbyt niska temperatura podłoża. Ta optymalna to 16-19oC, jeśli jest niższa może przekroczyć 3 tygodnie. Tak długie przebywanie nasion w wilgotnej ziemi może spowodować, że nie wzejdą.

 

Fot. główna: Markus Spiske, Unsplash

Przeczytaj także

Dodaj komentarz