Strona Główna Ogród Dlaczego późna kapusta nie zawiązała główek?

Dlaczego późna kapusta nie zawiązała główek?

autor Ogarnij Ogród

Kapusta to warzywo, które ma duże wymagania uprawowe, zarówno te dotyczące zasobności podłoża, poziomu jego wilgotności, jak i temperatury. Wykazuje się dużą wrażliwością na niedobory składników pokarmowych, w tym szczególnie na brak mikroelementów. Stąd wynika pierwszy powód, dla którego liście pozostają luźne zamiast tworzyć główki. Jest nim niedobór azotu

Ale nie tylko. Brak molibdenu w podłożu skutkuje biczykowatością liści (w warunkach skrajnego niedoboru, blaszka liściowa jest silnie zredukowana i pozostaje tylko skrócony nerw główny), co również skutkuje zaburzeniami w zawiązywaniu się główek. Dlatego dobrze jest przed rozpoczęciem sadzenia kapusty późnej zastosować wieloskładnikowy nawóz z mikroelementami.

Główka kapusty

Główka kapusty, autor: Clint McKoy, Unsplash

Powodem, dla którego późna kapusta nie zawiązała główek może być również niesprzyjająca, zbyt wysoka temperatura. Jeśli w okresie, gdy główki powinny się zacząć zawiązywać panują upały (powyżej 30°C), to jest duże prawdopodobieństwo, że główek nie będzie. Optymalna bowiem temperatura, której potrzebują liście by tworzyć główkę powinna oscylować w granicach 15-20°C.

Jeszcze jedną przyczyną niezawiązywania się główek może być atak szkodników, które żerują już na młodej rozsadzie kapusty. Są to np. chowacze (brukwiaczek czterozębny). Żerując na młodych łodygach kapusty wśród innych uszkodzeń powodują również często uszkodzenie stożka wzrostu, skutkiem czego liści tworzy się mało a te, które wyrastają nie są w stanie zawiązać główki.

Fot. główna: freestocks.org, Pexels

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!