Strona Główna Ogród Dlaczego trawa żółknie?

Dlaczego trawa żółknie?

autor Ogarnij Ogród

Przepięknie zielony i zadbany trawnik to niewątpliwa ozdoba każdego ogrodu. Niestety zdarzają się sytuacje, w których postępuje żółknięcie trawy i prezentować się mało estetycznie. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Czy można im przeciwdziałać i skutecznie z nimi walczyć? Poniżej kilka przyczyn i sposobów na zaradzenie im.

Powód 1 – Niewłaściwe nawożenie 

Istnieje wiele powodów, dla których trawnik nie prezentuje się tak, jak tego oczekujemy. Żółknięcie trawy może być spowodowane nieprawidłowym nawożeniem, które powoduje, że otrzymuje on zbyt wiele lub zbyt mało substancji odżywczych. Każda z tych niedokładności wiąże się z tym, że trawa może na tym ucierpieć. Prawidłowe nawożenie trawnika wymaga zabiegów wczesną wiosną oraz latem – najlepiej do połowy sierpnia. Warto wykonać je na co najmniej dzień przed koszeniem, najlepiej w dzień pochmurny, wówczas trawnik skorzysta na tym najbardziej. Zastosowanie zbyt małej ilości nawozu i odwrotnie zbyt częste nawożenie lub stosowanie większych niż zalecane ilości może odzwierciedlić się w pożółkłych źdźbłach trawy.

Niedożywiony trawnik wymaga zastosowania optymalnej ilości składników takich jak azot, fosfor, potas, magnez oraz wapń, jednak także ich nadmierna ilość szkodzi, czyniąc trawnik pożółkłym. Bez względu na to, jaki błąd popełniamy podczas nawożenia, warto zastosować częste podlewanie – najlepiej przez około 2-3 dni intensywnie nawadniając trawnik średnio 10l wody na m2 w godzinach porannych lub popołudniowych. Uważać należy na wieczorne podlewanie, gdyż może sprzyjać ono pojawieniu się chorób grzybowych trawnika. 

Żółknięcie trawy

Żółknięcie trawy, autor: Rafal LisowskiFollow/flickr.com

Powód 2 – Słabe nawodnienie trawnika

Żółknięcie trawy następuje przede wszystkim wówczas, gdy trawnikowi dostarczana jest niedostateczna ilość wody. Przesuszona trawa zwyczajnie traci swój piękny, soczysty kolor zieleni, dlatego szczególnie w okresie długotrwałych letnich upałów warto zadbać o jego podlewanie. Najlepiej zastosować wówczas solidne podlewanie każdego poranka, co pomoże uniknąć nadmiernego parowania wody, która cudownie nawodni suche źdźbła wraz z letnią rosą. 

Powód 3 – Nazbyt niskie koszenie trawy

Pielęgnacja trawnika wymaga regularnego koszenia, warto jednak pamiętać, że wysokość trawy po skoszeniu ma wpływ na jego kondycję. Nazbyt niskie koszenie przyczyniać się może do wystąpienia choroby – żółtej plamistości, która objawia się właśnie żółtymi plackowatymi plamami na trawniku. W zależności od rodzaju trawnika, należy zatem każdorazowo dostosować wysokość cięcia w kosiarce do potrzeb i warunków, aby nie następowało żółknięcie trawy. Trawnik należy przycinać na 1/3 wysokości źdźbeł, jednak w zależności od gatunków trawy warto dopasować wysokość koszenia także do ich indywidualnych potrzeb. Co ważne, w okresach suszy, trawnik należy kosić na maksymalną zalecaną długość, aby zacieniając glebę, mogła ograniczyć parowanie wody, rozwój chwastów i tym samym wyglądać świeżo przez dłuższy czas. 

Żółknięcie trawy

Żółknięcie trawy, autor: Rowan Peter/flickr.com

Powód 4 – Grzybowe choroby traw

Okres wegetatywny to czas, w którym zdrowiu pięknej murawy zagrażać mogą różnorodne choroby grzybowe. W zależności od objawów, należą do nich między innymi antraknoza traw, której głównym objawem są żółtopomarańczowe plamy, połączone z osłabionymi korzeniami. Poszczególne źdźbła wyniszczone przez chorobę mogą zostać łatwo wyrwane z podłoża, przez co poza tym, że grzyb powoduje żółknięcie trawy, to pojawiają się również wręcz puste placki. Problem ten najczęściej dotyka przestrzeni poddanych nazbyt intensywnej eksploatacji, cierpiących na niedobór fosforu lub tych, na których zalegają zgniłe liście.

Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu negatywnych skutków antraknozy, warto postawić na wertykulację i aerację trawnika, pozwalające skutecznie napowietrzyć i rozluźnić darnie trawnika, który zyska szansę na wzmocnienie i regenerację. Po dokładnym przeprowadzeniu zabiegów, warto dwa razy tygodniowo obficie nawadniać trawnik. 

Inną chorobą grzybową trawnika jest rizoktonioza, która objawia się okrągłymi pierścieniami w odcieniu żółtego lub brązowym. Problem ten najczęściej dotyka trawy w okresie upalnych i wilgotnych letnich miesięcy. Aby zapobiec jej pojawieniu się warto przeprowadzać regularne zabiegi aeracji i wertykulacji. 

Popularnym problemem powodowanym przez grzybowe choroby jest zgorzel podstawy źdźbła, który charakteryzują pojawiające się na trawniku pierścienie o pożółkłych krawędziach oraz zielonym środku. Przyczyną tego stanu rzeczy może być np. niskie koszenie trawy. Aby skutecznie zwalczać zgorzel dobrze jest zadbać o optymalne zakwaszenie gleby. Przed przeprowadzeniem nawożenia itp. zabiegów, konieczne jest jednak zweryfikowanie odczynu gleby, co pozwoli dopasować środek pielęgnacyjny. Przy wskaźniku odczynu powyżej 7,0 pH dobrze wybrać nawóz zakwaszający, który doskonale zadba  o utrzymanie kwaśnego poziomu gleby przez cały okres wegetacji.  Żółknięcie trawy można wówczas w zasadzie wyeliminować.

Powód 5 – szkodniki i zwierzęta domowe

Przyczyną, przez którą trawniki tracą swój piękny zielony kolor i mizernieją jest również działanie szkodników. Żerowanie drucienic, nicienic, pędraków i im podobnych może osłabiać korzenie traw, przez co te tracą swój urok. Aby ocenić, czy nieestetyczny wygląd trawnika powodują szkodniki, najlepiej jest wyciąć kawałek żółtej trawynajlepiej na głębokości do około 20 cm i sprawdzić, czy znajdują się nim jacyś nieproszeni goście. Jeżeli tak, dobrze jest wówczas zastosować specjalistyczny preparat ochrony roślin, który skutecznie zwalczy problem i da trawnikowi szansę na regenerację.

Nowoczesne naturalne preparaty pozwalają na zastosowanie wyselekcjonowanych szczepów bakterii, które tworzą w glebie warunki sprzyjające do eliminacji zarówno pędraków, jak i nicieni glebowych czy drutowców, a przy tym są bezpieczne dla roślin i użytkowników murawy. Przed zastosowaniem środków ochrony, warto uprzednio przeprowadzić wertykulację i aerację, a po zabiegach obfite podlewanie ogrodu, co przyspieszy dotarcie preparatów szkodnikobójczych do głębszych warstw gleby (korzeni traw), gdzie są najbardziej potrzebne. Przeprowadzenie zabiegów może być konieczne nawet kilkukrotnie w trakcie sezonu wegetacyjnego, należy jednak zachować odpowiedni odstęp pomiędzy ich aplikacjami. 

Żółknięcie trawy

Żółknięcie trawy, autor: Rosie Rosenberger/flickr.com

Poza szkodnikami także nasze domowe zwierzaki przyczyniają się do tego, że następuje żółkniecie trawy. Mocz psów, kotów i im podobnych pupili działa niezwykle drażniąco na trawę, przez co ta może żółknąć. Aby wspomóc ją w neutralizacji szkodliwego działania moczu, najlepiej zintensyfikować podlewanie na pożółkłych placach, a dodatkowo zadbać o to, aby zwierzaki korzystały z innych miejsc do załatwiania swoich potrzeb. 

Fot. główna autor: kristen/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz