Strona Główna Dom i Balkon Drewno kominkowe: czym palić w kominku? Wybieramy dobre drewno opałowe

Drewno kominkowe: czym palić w kominku? Wybieramy dobre drewno opałowe

autor Ogarnij Ogród

Bardzo ważnym jest by do kominka zakupić jak najlepszej jakości drewno kominkowe, które przede wszystkim powinno być suche. Wilgotność drewna, którym zamierzamy palić w kominku, nie powinna przekraczać 20 proc. Dlatego przed użyciem tego opału zaleca się tak zwane sezonowanie – przechowywanie drewna przez kilka miesięcy, a nawet lat w przewiewnym pomieszczeniu. Na skutek palenia zbyt wilgotnego drewna powstaje sadza, co prowadzi do zmniejszenia wydajności kominka, a nierzadko również do uszkodzenia układu kominowego. Warto także pamiętać, że dobry opał to ten, który zawiera niedużą ilość kory. Jakim drewnem palić w kominku? Podpowiadamy poniżej. 

Drewno kominkowe – jakie wybrać? 

Lista materiałów, które teoretycznie można spalać w kominku, jest długa. Obejmuje różne gatunki drewna, które nadają się do tego lepiej lub gorzej. Oto propozycje:

Brzoza to drewno, które łatwo płonie, ale i zarazem szybko się spala. Zapewnia ładny i równy płomień. Ma jednak średnią wartość opałową. 

Kolejnym na liście jest dąb. Pali się nie tylko powoli, ale również długo. W trakcie spalania wydziela się specyficzny, ale i zarazem całkiem przyjemny, gorzki zapach. Ponieważ ma wysoką wartość opałową, gwarantuje dużo ciepła. 

Jesion to kolejna propozycja. To drewno kominkowe, które pali się bardzo długo i zapewnia dużo ciepła, ale niestety słabo się łupie. W związku z tym rzadko stosuje się je w tym zakresie. 

Drewno kominkowe

Drewno kominkowe, autor: Free-Photos/pixabay.com.jpg

W kominku można spalać topolę, która ma jednak niską wartość opałową. Co za tym idzie, daje mało ciepła. Do tego wysuszone drewno spala się błyskawicznie. 

Dobrym wyborem może być buk, który spala się powoli i długo. Daje bardzo dużo ciepła. 

Przy wyborze drewna kominkowego warto zwrócić uwagę na grab. Spala się powoli, daje dużo ciepła, a co więcej, nie tworzy zbyt dużego płomienia. 

Olcha to kolejny gatunek drewna opałowego. Szkoda tylko, że źle się pali, jeżeli jest zbyt wilgotna. Zdecydowanie bardziej niż w kominku, sprawdza się w wędzarni, gdyż nadaje potrawom wyjątkowego aromatu. 

A co z drewnem owocowym? To świetny wybór! Drewno owocowe pali się powoli i do tego równym płomieniem. Podczas palenia wydziela przyjemny zapach. 

Drewno kominkowe liściaste czy iglaste? 

Do palenia w kominku powinniśmy używać drewna liściastego. Iglaste zawiera dużo żywicy. W związku z tym podczas palenia słychać wyraźne strzelanie. Gdyby tego było mało, w wyniku danego strzelania zanieczyszcza otoczenie plamami, które są bardzo trudne do usunięcia. W dodatku wytwarza dym, który bywa zbyt uciążliwy dla domowników. Drewno iglaste również sprawia, że na ściankach kominka i komina osiada gruba warstwa sadzy, także szkodzącej tym urządzeniom. 

Drewno liściaste, oczywiście dobrze wysuszone, sprawdza się tu dużo lepiej. Zawiera mało żywicy. Do tego pali się równo i nie wytwarza dużej ilości dymu. 

Drewno kominkowe

Drewno kominkowe, autor: Free-Photos/pixabay.com

Jakie drewno do kominka wybrać?

Najczęściej polecane drewno do palenia w kominku to drewno twarde, a więc dąb, grab i buk. To dlatego, że w czasie spalania wytwarza dużo ciepła. Palenie go ma w związku z tym największy sens. Zdecydowanie gorszym jest lipa oraz topola. Musimy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na twarde i do tego wysokokaloryczne drewno kominkowe, nie będziemy musieli zbyt często dokładać do kominka. Dzięki temu zaoszczędzimy też na opale. 

Ilość kory ma znaczenie 

Wybierając drewno do kominka, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na korę, a dokładnie na jej ilość. Pamiętajmy, że kora zdecydowanie gorzej się pali i dodatkowo jest zanieczyszczona. Zdarza się, że drewno, które ma większą ilość kory, jest tańsze. Nie powinniśmy jednak ulec pokusie i zaślepieni możliwością zaoszczędzenia, postawić na ten wybór. Paląca się kora produkuje dym, a to z kolei powoduje obniżenie mocy opałowej. W związku z tym najlepiej wybrać na przykład buk lub grab. Drewno tego gatunku ma maksymalnie 10 procent kory. 

W kominku poza drewnem można też palić innym rodzajem opału. Świetną alternatywą jest brykiet drzewny. W przeciwieństwie do drewna nie trzeba czekać, aż wyschnie. Brykiet jest produkowany pod wysokim ciśnieniem z trocin. Jego kaloryczność jest podobna do węgla i to węgla dobrej jakości. Posiada nawet trzy razy większą gęstość niż drewno, a zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Nie zapewnia jednak tego samego efektu wizualnego co drewno. Jeśli komuś na tym zależy, powinien jednak stosować tradycyjny opał przeznaczony do spalania w kominku. 

Jeśli w naszym kominku spalamy jedynie czyste drewno kominkowe, to pamiętać należy, że popiół, który pozostanie po jego spaleniu jest doskonałym nawozem do ogrodu. Można go rozsypywać bezpośrednia na podłoże albo dodawać do kompostownika.

Fot. główna autor: joseclaudioguima/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz