Strona Główna Materiał zewnętrzny Filtry stawowe do oczek wodnych

Filtry stawowe do oczek wodnych

autor Ogarnij Ogród

W każdym zbiorniku wodnym, który chcemy posiadać w domu (jak akwarium) albo na zewnątrz (jak oczko wodne) powinny znaleźć się takie elementy wyposażenia, które zapewnią jak najlepsze funkcjonowanie tego małego ekosystemu. Wśród nich bez wątpienia na pierwszy plan wysuwa się filtr wodny, który dzisiaj przedstawimy szerzej właśnie w wersji przeznaczonej do oczek wodnych.

Dlaczego filtr jest koniecznym elementem wyposażenia oczka wodnego?

Oczka wodne, podobnie jak wszystkie inne zbiorniki, wymagają stałego dbania o jakość znajdującej się w nich wody. Jeśli jakość wody zaczyna spadać, w zbiorniku wodnym pojawiają się problemy takie jak choroby mieszkających tam zwierząt i roślin, a także rozwój bakterii, które mogą doprowadzić do “kwitnienia” powierzchni wody – pojawia się wówczas na niej wyraźna piana lub kożuch.

Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, należy w szczególności dbać o prawidłowe oczyszczanie zbiornika wodnego. Służy do tego właśnie filtr, który powinien zostać dopasowany pod kątem swojej wydajności do wielkości zbiornika. To jednak tylko jedna z jego ważnych cech, dlatego poznaj z nami pozostałe.

Filtr mechaniczny

Pierwszym rodzajem filtra, który powinien zostać umieszczony w zbiorniku wodnym, jest filtr mechaniczny. To on zbiera największe cząsteczki, które pogarszają stan wody. Wygląda jak specjalna siateczka, która ma za zadanie zatrzymać na sobie resztki pokarmu dla rybek (jeśli są w oczku wodnym), drobinki roślin, pył z podłoża czy nawet inne śmieci, które dostają się do akwenu w ciągu kolejnych dni.

Filtr biologiczny

Drugim rodzaj filtra, sprzężony z pierwszym, to filtr biologiczny. Woda, po wstępnym oczyszczeniu na filtrze mechanicznym, jest pompowana dalej przez filtr biologiczny. Ma on postać specjalnego wkładu, na którym osiadają bakterie. Ich zadaniem jest oczyszczanie wody z pozostałości biologicznych, takich jak produkty przemiany materii, rozpuszczone w wodzie po tym, jak zostały wydalone przez rybki.

Co ważne, w zestawie filtracyjnym do zbiornika ogrodowego powinny znaleźć się od razu oba media filtracyjne.

Parametry pracy filtra

Filtry do oczek wodnych, takie jak zaprezentowane na stronie https://www.aquaelzoo.pl/182-filtry-stawowe, są specyficznymi rodzajami filtrów, które muszą pracować w dwóch trybach: zarówno przy pełnym zanurzeniu, jak również na zewnątrz oczka. Dzięki temu jest go znacznie łatwiej umieścić tak, aby był niewidoczny i nie zawadzał w użytkowaniu oczka wodnego, a także aby nie sprawiał problemów żyjącym w nim rybom.

Dodatkowo, w zależności od ustawienia, filtr może jednocześnie pełnić rolę fontanny przy odpowiednim sprzężeniu go z pompą powodującą ruch wody przez jego wnętrze. W innym przypadku należy go ukryć na przykład za wodospadem.

Na koniec warto wspomnieć, że filtr powinien pracować w trybie ciągłym, stale prowadząc oczyszczanie wody. Ze względu na duży przepływ, który w nim występuje, powinien mieć także możliwość pracy w sposób energooszczędny. Dzięki temu jego użytkowanie nie będzie pociągało za sobą nadmiernych kosztów, związanych z pobieraniem energii elektrycznej.

Fot. materiały prasowe

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content