Gdzie powinna stać monstera? Najlepsze stanowisko dla monstery

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Gdzie powinna stać monstera – Najlepsze stanowisko dla monstery, źródło: depositphotos.com

Monstera (Monstera) to niezwykłe, wieloletnie i wiecznie zielone pnącze, które po zdobyciu szturmem domów w latach 70 i 80tych odeszła w zapomnienie, dziś znów staje się popularną, domową rośliną. I bardzo dobrze, bo monstera doda charakteru każdemu wnętrzu. Jest to jednak roślina tropikalna, o specyficznych wymaganiach, które należy spełnić by jej liście zachwycały soczystą zielenią. Jednym z wymagań jest zapewnienie monsterze odpowiedniego miejsca. Gdzie powinna stać monstera? Jakie jest najlepsze stanowisko dla monstery? O tym przeczytacie w naszym wpisie.

Gdzie powinna stać monstera – Najlepsze stanowisko dla monstery
Gdzie powinna stać monstera – Najlepsze stanowisko dla monstery, źródło depositphotos.com

Gdzie powinna stać monstera

Monstera powinna stać w miejscu jasnym, ale światło słoneczne powinno być rozproszone. Bezpośrednie nasłonecznienie szybko sprawy, że liście jej zostaną poparzone. A zatem jeśli stawiamy ją przy południowym oknie, roślina musi od promieni słonecznych być oddzielona firanką. Takie rozproszone światło będzie wówczas idealne dla jej prawidłowego rozwoju.

Jeśli okno wychodzi na wschód, wówczas monstera nie potrzebuje parawanu z firanki, takie promienie wschodzącego słońca nie będą dla rośliny groźne.

Monstera może również zostać postawione w pomieszczeniu z niewielką ilością światła, w cieniu. W takim miejscu również daje radę rosnąć. Jednak trzeba się wówczas liczyć z tym, że jej liście będą pozbawione otworów, a głębokie wcięcia tak typowe dla monstery będą stawały się coraz płytsze a liście będą mniejsze.

Gdzie powinna stać monstera – Najlepsze stanowisko dla monstery
Gdzie powinna stać monstera – Najlepsze stanowisko dla monstery, źródło: depositphotos.com

Najlepsze stanowisko dla monstery

Jest kilka miejsc, które w uprawie monstery będą optymalne dla jej prawidłowego wzrostu:

  • monstera powinna stać przy oknie, ale jeśli jest to wystawa południowa to koniecznie za firanką
  • wschodni parapet okna
  • latem na balkonie, tarasie lub w ogrodzie ale zawsze musi być osłonięta przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych
  • im starsza monstera, tym mniej światła potrzebuje

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz