Farba do aluminium powinna być bezpieczna dla domowników i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego w zależności od malowanej powierzchni, wybór powinien paść na różne farby. Farba do malowania dachu czy ogrodzeń musi skutecznie chronić przed korozją. Jeśli chcesz pomalować aluminium wewnątrz domu, konieczny będzie zakup bezpiecznych dla otoczenia farb.
Aluminium – kiedy koniecznie trzeba je pomalować?
Konstrukcje aluminiowe zazwyczaj nie potrzebują specjalnego zabezpieczenia i późniejszej renowacji. W końcu jednak, jak każdy materiał, zużywają się i tracą właściwości chroniące je przed korozją. Wtedy trzeba dobrać odpowiednią farbę i prawidłowo przygotować podłoże. Farba do aluminium odnowi warstwę ochronną, tym samym przedłużając żywotność metalu. Przedmioty narażone na wpływ warunków atmosferycznych, takie jak profile okienne, stolarkę drzwiową, dachówki czy rynny aluminiowe wystarczy fachowo wyczyścić i pomalować. Jak się do tego zabrać?
Po pierwsze – wybór odpowiedniej farby
Skuteczność zabezpieczenia powierzchni aluminium warstwą farby zależy od jakości wybranego wyrobu. Przede wszystkim należy dobrać rodzaj farby do miejsca, w którym jest wymagająca renowacji powierzchnia. Wyróżnia się farby do malowania aluminium we wnętrzach, na zewnątrz oraz produkty uniwersalne. Ułatwisz sobie pracę, wybierając produkt 3 w 1 – grunt, farbę podkładową i nawierzchniową w jednym. Wiele dostępnych na rynku gotowych wyrobów łączy te wszystkie cechy, między innymi Śnieżka na rdzę czy Dulux do metalu, drewna i PCV.
Przygotowanie podłoża pod farbę
Aluminium należy oczyścić z kurzu, tłuszczu, osadów solnych i innych zanieczyszczeń. Sprawdzisz przy okazji, jak wygląda stan podłoża. Koniecznie usuń poprzednie powłoki malarskie lub lakiernicze, jeśli łuszczą się i odspajają. Zależnie od wielkości powierzchni pracy, użyj papieru ściernego lub szlifierki kątowej. Staraj się pracować z wyczuciem, by nie uszkodzić podłoża. Na koniec pracy, lub gdy aluminium od początku jest w dobrym stanie, wystarczy zmatowić odsłoniętą powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylić i umyć ją. Po wszystkim zaś oczyścić 1-2% roztworem wodnym amoniaku. Tak samo należy postąpić z nowym, niemalowanym podłożem.
Kiedy należy zastosować podkład do aluminium?
Farba podkładowa do aluminium nakładana jest wtedy, gdy należy stworzyć warstwę sczepną do powierzchni aluminiowej. Dzięki temu uniknie się niepożądanych efektów po nałożeniu warstwy nawierzchniowej. Można użyć podkładu w sprayu, lub wybrać produkt łączący wiele funkcji, w tym także i właściwości podkładu. Specjalny podkład przyda się w momencie, w którym aluminium zamierzamy pomalować farbami do ścian. Zawsze przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy producent dopuszcza takie zastosowanie farby, czyli czy jest ona produktem uniwersalnym. Można też spotkać się z farbą do aluminium w sprayu, która jednak służy głównie do dekorowania. Spray nie pozwala wytworzyć odpowiednio grubej warstwy ochronnej.
Jak i czym pomalować aluminium?
Aluminium można malować na wiele dostępnych sposobów, od pędzla i wałka po metody natryskowe. Wszystko zależy nie tylko od osobistych preferencji, ale też od specyfiki odnawianej powierzchni i jej wielkości. Kluczowe są też zalecenia producenta zawarte na etykiecie farby. Przed nałożeniem farby na wybraną powierzchnię sprawdź, czy nie należy jej rozcieńczyć. Wymieszaj dokładnie emalię i rozprowadź na początku na małym obszarze. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepożądane efekty, jeszcze raz przygotuj powierzchnię do malowania, dokumentnie pozbywając się wcześniejszych powłok. Jeśli wszystko jest w porządku, nałóż kilka warstwa farby w sposób krzyżowy, w odstępach co najmniej 6 godzin. Nie należy malować w warunkach dużej wilgotności – podczas deszczu czy mgły.
Zalety specjalistycznej farby do aluminium
Poza ochroną metalu przed korozją oraz nawet kilkuletnią gwarancją producenta na trwałość zabezpieczenia, farby do aluminium charakteryzują się także szybkim czasem schnięcia. O ile prawidłowo przygotowaliśmy powierzchnię, możemy mieć pewność, że farba wyschnie w ciągu paru godzin. Dlatego tak ważne jest unikanie mycia powierzchni przed malowaniem za pomocą rozpuszczalników na benzynie. Sprawią one, że podłoże będzie śliskie i niezdatne do nakładania farby. Dużą zaletą farb do aluminium jest także bogata paleta kolorów. Dzięki nim stworzysz kompozycję idealnie dopasowaną do otoczenia. Przede wszystkim jednak farby przedłużają żywotność aluminium – tworzą szczelne powłoki, chroniące przed warunkami pogodowymi. Grad, deszcz, śnieg czy prażące słońce nie są w stanie naruszyć szczelnej powłoki.
Renowacja aluminium – raz, a dobrze!
Farby do aluminium pomogą Ci odnowić powierzchnie dachówek, profili i metalowych konstrukcji w Twoim ogrodzie. Podstawowe zabiegi przy aluminium bez problemu przeprowadzisz samodzielnie. Wybór odpowiedniej farby do aluminium pozwoli Ci pozbyć się śladów po korozji i zabezpieczyć daną powierzchnię na lata. Jeśli malujesz na zewnątrz, potrzebne Ci będą mocniejsze i trwalsze farby do metalu.
Fot. główna: materiał Partnera