Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
jak-przechowywac-narzedzia-ogrodnicze

Piękny ogród wymaga sporych nakładów pracy, by zawsze prezentował się nienagannie. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite narzędzia i akcesoria, które powinny być zawsze pod ręką. Dlatego w ogrodzie, oprócz wyposażenia do wypoczywania, warto znaleźć też miejsce na przestrzenie do zabezpieczenia niezbędnych sprzętów.

Co może się przydać oraz o czym pamiętać, by wszystkie narzędzia ogrodowe były zawsze pod ręką w bezpiecznym miejscu? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Przechowywanie sprzętów ogrodowych – bezpieczeństwo przede wszystkim

Dlaczego należy zadbać o zabezpieczenie narzędzi i sprzętów ogrodniczych? Wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na kwestie zachowania ładu w przydomowej przestrzeni. W końcu, skoro strefa w pobliżu zabudowań ma służyć do rekreacji, powinno się zachować w niej porządek.

Z drugiej strony znalezienie odpowiedniego miejsca do składowania narzędzi i chemii ogrodniczej to także sprawa bezpieczeństwa. Ostre nożyce i sekatory, bądź środki ochrony roślin potrafią być groźne dla ludzi (zwłaszcza dzieci), a także zwierząt domowych. Należy zatem trzymać je w odizolowanym miejscu, przystosowanym do przechowywać konkretnych typów produktów.

Pamiętajmy bowiem, że same narzędzia i sprzęty wymagają często zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – zarówno w trakcie sezonu ogrodowego, jak i po jego zakończeniu.

Do tego celu wykorzystuje się rozmaite rodzaje wyposażenia, jak choćby meble ogrodowe Bazkar.pl. Które z nich warto użyć w przydomowych przestrzeniach?

Różne metody magazynowania – gdzie przechowywać narzędzia i akcesoria?

Gdzie przechowuje się sprzęty ogrodowe? W zależności od dostępnego miejsca, układa się je w ogrodzie, na tarasie lub w pomieszczeniach gospodarczych w domach lub garażach. Jeśli narzędzia znajdują się na co dzień we wnętrzach o niskiej wilgotności i stałej temperaturze, można trzymać je na otwartych półkach lub wręcz wieszać bezpośrednio na ścianie, na przykład w garażach, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jeżeli jednak wszelkie sprzęty znajdują się na zewnątrz, powinno się ustawić w ogrodzie odpowiednie konstrukcje, przystosowane do długofalowej ekspozycji na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Takie wyposażenie ma być odporne na zmiany temperatury, podwyższoną wilgotność i zalanie wodą, by jak najlepiej chronić wszystkie przedmioty, ułożone w ich wnętrzach.

Zazwyczaj stosuje się do tego celu specjalne meble, jak:

  • skrzynie,
  • szafy ogrodowe.

Produkuje się je z trwałych materiałów, które nie niszczeją pod wpływem korozji. Bywa to blacha nierdzewna, impregnowane drewno lub nowoczesne tworzywa sztuczne.

Dodatkowe akcesoria do magazynowania – co może się przydać w trakcie sezonu?

Samo miejsce do przechowywania sprzętów ogrodowych to jednak za mało. Do zachowania porządku przydają się także dodatkowe akcesoria, pozwalające na wprowadzenie ładu we wszystkich akcesoriach. To skuteczny sposób na utrzymanie ich w optymalnej kondycji przez długi czas, a także szansa na szybsze znalezienie niezbędnych produktów, gdy tylko są potrzebne.

Co może się przydać? Chętnie przytwierdza się do ścian haczyki i uchwyty do przymocowania narzędzi na ścianach – tak oszczędza się cenne miejsce w garażu lub w domku narzędziowym. Drobniejsze akcesoria warto przechowywać w zamkniętych pojemnikach, umożliwiających łatwą identyfikację.

Pamiętajmy, że zanim odłoży się sprzęty na miejsce, należy zawsze oczyścić je z ziemi i innych zabrudzeń, pojawiających się w czasie pracy. Dzięki temu przez dłuższy czas zachowają optymalną formę.

Sprzęty zimowe w okresie zimowym – gdzie je trzymać?

Sprzęty ogrodnicze wykorzystuje się regularnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wtedy powinny być zawsze pod ręką. Co z nimi zrobić natomiast w sezonie zimowym? Jeśli tylko skrzynia ogrodowa lub domek narzędziowy pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie narzędzi i innych produktów, można pozostawić je w ogrodzie. Jeżeli jednak nie posiada się takiej przestrzeni, wszelkie sprzęty ogrodnicze, po wcześniejszym oczyszczeniu, powinny trafić do domu, by bez przeszkód dotrwały do nowego sezonu. Podobnie czyni się także z meblami wypoczynkowymi i innymi akcesoriami do rekreacji, by zachowały funkcjonalność oraz piękny wygląd na długi czas.

Magazynowanie w ogrodzie – sposób na piękne i praktyczne miejsce do przechowywania narzędzi

Piękny ogród to zadbany ogród. Nie da się tego osiągnąć bez narzędzi, dla których musi znaleźć się miejsce w przydomowej przestrzeni. Warto zatroszczyć się o to, by było to miejsce praktyczne i nie odbiegające od stylistyki całej aranżacji terenu. Wówczas skorzystają na tym użytkownicy oraz cały ogród.

Fot. główna: zdjęcie Partnera

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz