Strona Główna Materiał zewnętrzny Jak samodzielnie urządzić nowoczesny ogród?

Jak samodzielnie urządzić nowoczesny ogród?

autor Ogarnij Ogród

Niektórzy z nas, być może większość, sprawy urządzenia swojego ogrodu traktują bardzo osobiście. Dlatego samodzielne urządzenie ogrodu stanowi wyzwanie, ale jakże przyjemne.

Nowy ogród – zaczyna się od projektu

Naturalnie jest tak, że urządzenie naszego ogrodu w całości możemy oddać specjalistycznej firmie, która zadba o wszystko. Takie rozwiązanie nie zadowoli jednak prawdziwych miłośników ogrodów, którzy będą chcieli mieć możliwie duży wpływ na ostateczny kształt ogrodu i przynajmniej większość pracy zechcą wykonać sami dla siebie.

Zaczyna się od projektu, w którym szkicujemy to, jaki wynik końcowy chcemy osiągnąć w naszym ogrodzie. Niekiedy wymagane są tylko drobne zmiany, np. dosadzenie kilku drzew, kiedy indziej prace mogą być bardziej zaawansowane, jak wtedy gdy wytyczamy nowe ścieżki w ogrodzie, niekiedy nawet, podczas przedsięwzięć takich jak stawianie nowych budynków w ogrodzie, trudno będzie zrobić to całkowicie samodzielnie.

W zadaniu takim jak urządzanie ogrodu musimy jednak się czymś kierować. Rozpiszmy zatem, rozrysujmy i zaprojektujmy w programie komputerowym lub na kartce papieru wszystko, czego będziemy potrzebować do wytworzenia odpowiedniego efektu w naszym ogrodzie. Pomysł jest najpierw, dopiero potem przystępujemy do realizacji.

Czego potrzebujemy, aby urządzić piękny ogród?

W samodzielnym urządzaniu ogrodu wymaganych jest kilka rzeczy: czas, środki, projekt, narzędzia, a przede wszystkim niezłomna wola ukształtowania tego miejsca zgodnie z naszym życzeniem.

Niezbędne narzędzia, takie jak drabiny i wiele innych – tu możemy wiele zaoszczędzić, zaopatrując się w narzędzia niedrogie, a niezawodne. Nasze działania powinny być zaplanowane w czasie i mieć dość wyraźnie wyznaczone terminy zakończenia. Oczywiście należy mieć środki finansowe, które pozwolą na zakup roślin, narzędzi, materiałów budowlanych, ewentualnie opłacenie usług fachowców, jeśli w którymś momencie nasza wiedza techniczna będzie niewystarczająca. Potrzebna będzie też determinacja, ponieważ najpiękniejsze ogrody nie powstają z dnia na dzień. Trzymajmy się w urządzaniu naszego ogrodu ściśle projektu, bowiem tylko to zapewnia terminowe wykonanie prac.

Jaki stopień samodzielności posiadamy w urządzaniu ogrodów?

Powiedzmy sobie szczerze: nie wszystko w naszym ogrodzie możemy zrobić sami. Im więcej mamy wyobraźni, środków i możliwości technicznych, tym bardziej jesteśmy uniezależnieni od pomocy i opinii innych osób. Ostatecznie większość prac możemy wykonać całkowicie samodzielnie. Przycinanie roślin, wyposażenie ogrodu w meble ogrodowe, dodanie do ogrodu nowych maszyn, pielenie, koszenie – tu możemy działać całkowicie na własną rękę.

Pamiętajmy jednak, że doprowadzenie instalacji kanalizacyjnych, utworzenie niewielkiego jeziorka w ogrodzie czy postawienie budynku gospodarczego, może wiązać się z koniecznością współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami.

Trudno jednak jest zastąpić to uczucie triumfu i dumy z samego siebie, kiedy nasz ogród został urządzony i zaprojektowany samodzielnie, jako miejsce, w którym przeżywamy prawdziwie szczęśliwe chwile.

Fot. główna: Zdjęcie Zleceniodawcy

Przeczytaj także

Dodaj komentarz