Strona Główna Dom i Balkon Jak uprawiać i pielęgnować kalanchoe w domu?

Jak uprawiać i pielęgnować kalanchoe w domu?

autor Ogarnij Ogród

Kalanchoe vel żyworódka vel płodnolist (Kalanchoe) należy do rodziny gruboszowatych, do której zalicza się kilkadziesiąt jej gatunków. Wszystkie one rosną w strefach tropikalnych na obydwu półkulach.

Jest to idealna roślina ozdobna nawet dla tych, którzy ręki do kwiatów nie mają a o tym, że kwiaty należy podlewać przypominają sobie niezbyt często. Jest również dla tych, którzy są w domu gośćmi. Żyworódka sama dba o to, żeby zmagazynować wodę na czarną godzinę. A za odrobinę uwagi odwdzięczy się bukiecikiem pięknych, intensywnie wybarwionych kwiatuszków w ulubionym kolorze właściciela.

A początki były zgoła inne, gdyż tylko czerwone. To Robert Blossfeld przywiózł kalanchoe do Europy w latach trzydziestych ubiegłego wieku. I tylko tej barwy kwiatuszki miała. W wyniku selekcji, szczepień i krzyżowań nie tylko doprowadził do tego, że obecnie są dostępne w kolorach białym, różowym, pomarańczowym, złotym, fioletowym i oczywiście czerwonym, ale również zmienił pokój tych roślin. W oryginale kwiatuszki były luźno porozwieszane na roślinie, teraz tworzą zwartą kopułkę wyglądając niczym gotowy, zwarty bukiet kwiatów otoczony zielonymi dodatkami z liści.

Uprawa i pielęgnacja kalanchoe

Kalanchoe jest sukulentem o niewielkich wymaganiach glebowych. Zwykła ziemia do kwiatów jest dla rośliny zbyt ciężka i należy ją rozluźnić mieszając z piaskiem, drobnym żwirkiem i pokruszonym keramzytem. Podłoże musi być naprawdę lekkie, ułatwi to dopływ powietrza do korzeni a także usunie nadmiar wilgoci. Co prawda żyworódka sama gromadzi wodę, ale w wodzie stać nie może, szybko zacznie zamierać. Dlatego oprócz przygotowania lekkiej mieszanki, należy wybrać doniczkę z otworem w dnie oraz ułożyć na spodzie warstwę drenażową. Po podlaniu nadmiar wody z podstawka musi zostać usunięty. Świeżo zakupiona żyworódka powinna być od razu przesadzona, gdyż podłoże, w którym jest rozmnażana i sprzedawana nie jest tym, w którym powinna rosnąć.

kalanchoe uprawa i pielęgnacja fot. needpix.com

Żyworódka lubi jasne i słoneczne miejsca. Ale światło raczej rozproszone. Jeśli miałaby stać w słońcu, trzeba ją najpierw zahartować, inaczej jej liście zostaną poparzone. Wiosną, gdy temperatury zaczną nocą przekraczać 10oC można roślinę wynieść na zewnątrz. Świetnie się czuje na balkonie czy tarasie. Początkowo nie należy doniczki stawiać bezpośrednio w słońcu, światło powinno być rozproszone. Ale musi być dość intensywne, w cieniu pędy rośliny zaczynają się wyciągać i są wiotkie. Jesienią, gdy zacznie się ochładzać, roślina znów powinna znaleźć się w pomieszczeniu.

By kalanchoe bujnie kwitła powinno się ją zasilać raz na dwa tygodnie niewielką dawką nawozu dedykowanemu sukulentom.

Rozmnażanie kalanchoe

Żyworódkę rozmnaża się bardzo łatwo. Roślina wypuszcza bowiem sadzonki przy roślinie matecznej. Najlepszym okresem jest lato, czerwiec lub lipiec. Pędy boczne należy uszczknąć na takiej wysokości by miały 5-8 cm długości. Szczepka powinna mieć co najmniej 4 listki i nie może mieć pączków kwiatowych. Pozostawiamy ja na kilka godzin by ranka przyschła a później umieszczamy w wilgotnym piasku lub torfie.

Sadzonki można ukorzeniać również wkładając je do naczynia z wodą. Potrzebują jakichś 2 tygodni by się ukorzenić, ale na miejsce właściwe powinna zostać przesadzona, gdy oprócz korzeni pojawi się nowy listek. To jest znak, że żyworódka się przyjęła. Wierzchołek powinien systematycznie być uszczykiwany, wówczas roślina pięknie się zagęści.

fot. główne Vladvictoria / pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content