Wiele gospodarstw domowych, zwłaszcza tych mieszkających poza miastem decyduje się na korzystanie z własnej studni przydomowej zamiast przyłączania się do wody miejskiej. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, gdyż taka woda zazwyczaj jest zdrowsza i smaczniejsza, a do tego nie musimy za nią płacić. Potrzebne jest jednak urządzenie, które wypchnie wodę na powierzchnię tak, byśmy mogli z niej korzystać. Takim urządzeniem jest pompa głębinowa. Co to za rozwiązanie i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Jak działają pompy głębinowe?
Pompy głębinowe to jeden z rodzajów pomp, przystosowany do pracy w wodzie. Umożliwia ona pompowanie cieczy z naprawdę bardzo dużych głębokości. Stosuje się je zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak i w gospodarstwach domowych. Pompa głębinowa pracuje w pionie lub w poziomie. Jej cechą jest fakt, że załącza się wtedy, gdy następuje pobór wody. Każda pompa głębinowa posiada wirnik, którego głównym zadaniem jest wytworzenie różnicy ciśnień między stroną ssawną i tłoczną. Można powiedzieć więc, że pompa głębinowa jest pompą ciśnieniową. Wirnik wprawiany jest w ruch przy użyciu silnika elektrycznego chłodzonego przepływającą cieczą. Pompy głębinowe montowane są w pozycji pionowej, na silniku głębinowym.
Czym są pompy hydroforowe?
Pompy hydroforowe to inaczej pompy ssące lub pompy powierzchniowe. Stanowią jeden z ważniejszych elementów zestawu hydroforowego. Pompy tego rodzaju transportują wodę ze studni pod odpowiednim ciśnieniem. Lustro wody nie może znajdować się głębiej niż 8m od pompy. Woda musi być całkowicie pozbawiona wszelkich drobinek szlifujących, np. piasku. Takie zanieczyszczenia w wodzie się zdarzają, jednak w przypadku pompy hydroforowej mogłyby spowodować jej awarię.Dlatego tak ważne jest, by woda była idealnie oczyszczona. Służą do tego specjalne filtry, oczyszczające wodę z wszelkich nieczystości i pozostawiające wodę czystą, jak kryształ.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę głębinową?
Najważniejszą kwestią przy wyborze pompy głębinowej jest wybór odpowiedniego ciśnienia i wydajności. Te dwa parametry należy dobrać odpowiednio do średniego zużycia wody w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, że zbyt mały pojemnik na wodę sprawi, że pompa będzie musiała pracować bez przerwy, a to wygeneruje kolejne koszty energii elektrycznej. Bardzo istotny przy wyborze pompy jest także typ i moc jej silnika. Im wyższa moc silnika, tym wydajność będzie większa. Uwagę należy zwrócić także na dodatkowe chłodzenie silnika, a także na to, czy cała konstrukcja została wykonana z materiałów odpornych na działanie wody, korozji czy innych czynników szkodliwych.
Wydajność pompy i moc silnika to dwie najważniejsze kwestie przy wyborze odpowiedniej pompy głębinowej. Jej zastosowanie ma wiele zalet – przede wszystkim, woda ze studni jest darmowa, nie generuje więc dodatkowych kosztów. Poza tym, wiele osób twierdzi, że nie ma porównania pomiędzy wodą z własnej studni, a wodą z instalacji miejskiej.
Pompa głębinowa najlepszej jakości
Szeroki wybór pomp głębinowych ma dla Ciebie sklep z pompami Watermark. Oferowane przez sklep pompy zaspokoją potrzeby gospodarstw zarówno domowych, jak i rolniczych. Sprawdzą się także w przypadku studni wierconej czy w instalacjach wodociągowych i systemach nawadniania. Wszystkie oferowane pompy produkowane są z wyjątkowo trwałych materiałów, odpornych na korozję i niszczenie nawet po długich latach użytkowania. Do wyboru masz pompy o różnej mocy silnika i wydajności, z łatwością więc dobierzesz odpowiednią dla Twoich potrzeb.