Strona Główna Ogród Jak zbudować domek dla małych owadów

Jak zbudować domek dla małych owadów

autor Ogarnij Ogród

W sklepach dostępnych jest teraz w sprzedaży mnóstwo najróżniejszych domków dla owadów. Do wyboru, do koloru. Można kupić malutkie, do powieszenia na ścianie budynku czy altany a można naprawdę dużych rozmiarów, do postawienia w zacisznym miejscu ogrodu. Tyle, że domek dla owadów bez problemu można zrobić samodzielnie, owadom jest wszystko jedno czy ten domek dla nas będzie wyglądał jak Wersal, czy jak kurna chata. Dlatego warto samodzielnie, niewielkim kosztem wykonać najlepiej kilka takich domków i rozmieścić je w zakamarkach ogrodu, ale oczywiście nie w takich czeluściach by same owady nie mogły ich odnaleźć.  

Materiały do budowy domku dla owadów

Wszystkie elementy drewniane do wykonania domku muszą być wykonane z naturalnych elementów, nie lakieruje się ich i nie maluje farbami.  

Lista materiałów: 

  • deska do pocięcia na 6 części, 
  • gałązki, szyszki, pędy bambusa lub łodygi traw i trzciny puste w środku,
  • kawałki grubszych gałęzi,
  • gwoździe i młotek,
  • metalowy skobelek lub podkładka z otworem, sznurek lub łańcuszek.
    Osa wlatująca do hotelu dla owadów

    Osa wlatująca do hotelu dla owadów, autor: Hans-Jörg Hellwig, commons.wikimedia.org

Wykonanie domku dla owadów

Deskę należy pociąć na 6 części: cztery o wymiarach 10×15 cm każda – na boki i daszek oraz dwie o wymiarach 10×10 cm do wykonania podstawy i półki. 

Zaczynamy od położenia płasko podstawy, po jednej i drugiej stronie dostawiamy ścianki boczne i przybijamy je pod kątem prostym. Teraz trzeba włożyć do środka półeczkę i ją przybić gdzieś na wysokości 5 cm od górnej krawędzi bocznych ścianek domku. Następnie czas na daszek, który ma być tak przymocowany, żeby wystawał poza krawędzie ścianek

A teraz przygotowania wnętrza. Wszystkie patyczki, rurki, gałęzie czy gałązki przycinamy na jednakową długość. W grubszych gałęziach jeden przy drugim można nawiercić otwory, ale nie na wylot. Patyczki i trzcinki wkładamy ciasno do domku. 

Na koniec montujemy uchwyt z jakiegoś skobelka, do tego łańcuszek lub sznureczek i domek jest gotowy do zawieszenia. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru i deszczu. 

Prawda, że proste? Takich domków możemy powiesić nawet kilkanaście, większych i mniejszych. Z czasem wypełnią się pożytecznymi owadami. Zamieszkają tam np. pszczoły samotnice, biedronki albo pająki.

Fot. główna: bdk, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!