Strona Główna Materiał zewnętrzny Jaki rodzaj podłoża pod baseny stelażowe najlepiej się sprawdza?

Jaki rodzaj podłoża pod baseny stelażowe najlepiej się sprawdza?

autor Ogarnij Ogród

Baseny stelażowe są uwielbiane zarazem przez dzieci, jak i dorosłych. Oferują znacznie więcej zabawy i możliwości niż modele dmuchane. Ich rozłożenie zajmuje więcej czasu, jednak efekt jest tego warty! Dowiedz się, na jakim podłożu mogą stać baseny stelażowe. Poznaj też triki czyniące korzystanie z nich jeszcze przyjemniejszym.

Małe baseny z supermarketu coraz rzadziej zdobią ogrody Polaków. Zakup porządnego modelu ze stelażem jest znacznie lepszą inwestycją. Na ich popularność wpływa fakt, że dają możliwość kąpieli także dorosłym. Czy w każdym ogrodzie można rozstawić basen stelażowy? Zobacz, jak przygotować podłoże pod konstrukcję basenową.

Baseny stelażowe z filtrem – który wybrać?

Posiadacze małych ogrodów najczęściej decydują się na baseny dmuchane lub rozporowe. Nie wymagają dużo miejsca, a ich rozłożenie odbywa się bez większych komplikacji. Jednak kiedy raz usiądziesz w basenie ogrodowym ze stelażem, zrozumiesz, skąd popularność tej kategorii. Są znacznie bardziej komfortowe, głębsze i służą przez długie lata.

Pierwszym kryterium wyboru basenu jest jego rozmiar. Średnice okrągłych modeli ze stelażem zaczynają się od 3 m. Największe baseny prostokątne sięgają prawie 10 m długości. Z takim gigantem w ogrodzie możesz urządzać letnie imprezy rodem z „Wielkiego Gatsby’ego”. Ważna jest również głębokość basenu, zwłaszcza jeśli w twojej rodzinie są wysokie osoby. W dużym modelu prostokątnym można bez problemu pływać.

Za trwałość basenu odpowiadają tworzywa, z których jest on wykonany. Na rynku znajdziesz modele ze stelażem stalowym lub drewnianym. Drugi wygląda bardziej okazale, jednak stal przetrwa dłużej i łatwiej ją złożyć. Dno i ściany basenu powinny być wykonane z przynajmniej kilku warstw tworzywa PVC. Basen z tych materiałów będzie ci służył od kilku do kilkunastu lat.

Zwróć uwagę na akcesoria dołączone do wybranego modelu. Wśród nich powinna znajdować się pompa filtrująca i wszystkie przedmioty, które umożliwiają jej prawidłowe działanie. Basen stelażowy bez akcesoriów będzie tańszy, jednak wymaga dokupienia m.in. chemii basenowej, łatek naprawczych czy pokrywy zabezpieczającej przed zabrudzeniami.

Gdzie postawić basen ogrodowy ze stelażem?

Wśród przydatnych akcesoriów warto wspomnieć o matach pod basen. Dzięki nim znalezienie w ogrodzie odpowiedniego miejsca będzie znacznie łatwiejsze. Ograniczają też wzrost chwastów pod letnią atrakcją. Baseny stelażowe z matą w zestawie znajdziesz na: https://dollo.pl/turystyka-i-ogrod/baseny-ogrodowe/baseny-stelazowe.

Basen powinien stać z dala od drzew i w dobrze nasłonecznionym miejscu. Jeśli zależy ci na cieniu, rozważ zakup modelu z daszkiem – on przynajmniej nie gubi liści. Podłoże pod spodem musi być równe. Profesjonalnym rozwiązaniem ułatwiającym wyrównanie terenu jest betonowa wylewka pod basen stelażowy.

Czy kostka brukowa pod basen to dobry wybór?

Jeśli utworzenie betonowej wylewki przekracza twój budżet, możesz postawić basen bezpośrednio na trawie. Jednak musisz mieć świadomość, że po złożeniu ten fragment trawnika będzie wymagał ponownego obsiania. Baseny stelażowe wypełnione wodą ważą kilkadziesiąt ton!

Niektórym marzy się przydomowa plaża i stawiają basen na piasku. Przedtem należy ubić go na równo i oczyścić z kamieni. Wadą tego rozwiązania jest konieczność sprzątania piasku po sezonie.

Równie dobrym podłożem pod basen jest kostka brukowa, ale czyni dno dość twardym. Tutaj przyda się wcześniej wspomniana mata piankowa. Na koniec sezonu możesz schować ją w garażu lub piwnicy razem z resztą konstrukcji.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz