Strona Główna Materiał zewnętrzny Jakie lampy wybrać na taras w stylu skandynawskim?

Jakie lampy wybrać na taras w stylu skandynawskim?

autor Ogarnij Ogród

Wygodny taras wymaga zastosowania odpowiedniego wyposażenia, by spędzanie na nim czasu o każdej porze dnia lub nocy było naprawdę wygodne i komfortowe. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są obecnie przestrzenie do wypoczynku, urządzone w stylu skandynawskim. Oprócz standardowych mebli nie można zapomnieć o wprowadzeniu właściwego oświetlenia.

Jakie lampy przydają się ogrodach, urządzonych w stylu skandynawskim? Jakie produkty wybrać, by móc się przyjemnie relaksować na tarasie? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie na tarasie – podwójna rola lamp

Tarasy coraz częściej stają się dodatkową przestrzenią do przyjemnej rekreacji, spotkań towarzyskich lub zabaw z najmłodszymi członkami rodziny w przydomowym terenie. W takim miejscu zdecydowanie nie może zabraknąć lamp – dostosowanych do niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz oczekiwań użytkowników.

Z jednej strony bowiem na otwartych tarasach trzeba montować oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, by mieć pewność, że do ich wnętrza nie dostanie się wilgoć ani kropelki wody. Mogłyby one doprowadzić do zwarcia w instalacji, co potrafi być bardzo niebezpieczne dla osób korzystających z tarasu.

Równocześnie wysokiej jakości lampy stanowią jeden z ważniejszych elementów wystroju o sporych walorach estetycznym, co w przypadku minimalistycznych aranżacji skandynawskich ma niebagatelne znaczenie.

Lampy na skandynawskim tarasie – czym powinny się wyróżniać?

Lampy skandynawskie, jak te, które oferuje salon z oświetleniem Azzardo, odznaczają się maksymalnym uproszczeniem formy. W ich przypadku nie ma nadmiernych dekoracji, ornamentów ozdobnych i mnogości barw.

Cała oprawa opiera się na podstawowych bryłach geometrycznych. Królują prostopadłościany i kule. Równie ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Na zewnątrz najlepiej zastosować produkty trwałe i odporne na niekorzystne działanie wilgoci, zmian temperatury i promieniowania UV. Świetnie sprawdzają się zatem oprawy z aluminium, szkła lub tworzywa sztucznego, w stonowanych odcieniach szarości i beżu oraz srebrzystych odcieniach metalu. Takie lampy pięknie się prezentują i wyróżniają się wysoką funkcjonalnością przez długi czas.

Jakie lampy wykorzystać na tarasie skandynawskim?

Jak dobrze oświetlić taras skandynawski? Przydaje się odpowiednie rozplanowanie miejsc dla poszczególnych punktów świetlnych, a także dobra dywersyfikacja typów opraw.

Jako podstawowe źródła światła najczęściej stosuje się praktyczne plafony i kinkiety, montowane bezpośrednio na elewacji. Umieszcza się najczęściej kilka takich lamp punktowych, by równomiernie doświetlić całą przestrzeń do wypoczynku oraz ścieżkę dojścia do domu.

Niekiedy stosuje się dodatkowe oświetlenie umieszczane w podbitce dachowej, by jeszcze lepiej doświetlić strefę relaksu i stworzyć w niej przytulne warunki do relaksu.

Jakie inne lampy mogą się przydać na skandynawskim tarasie? Wiele osób stosuje oryginalne oświetlenie dekoracyjne. Mogą to być na przykład taśmy LED przyklejane do elementów wyposażenia lub fragmentów ścian. Innym rozwiązaniem są piękne girlandy lampek LED, podwieszane do dachu lub balustrad, by uzyskać szczególnie ozdobne efekty.

Nowoczesne produkty LED mają olbrzymią przewagę nad klasycznymi produktami. Przede wszystkim zużywają znacznie mniej energii elektrycznej i wyróżniają się sporą żywotnością. Ponadto, wiele lamp oraz źródeł światła może być sterowanych zdalnie, w ramach domowego systemu Smart. Pozwala to na zarządzanie poprzez aplikację mobilną pojedynczymi oprawami lub całymi zespołami oświetleniowymi. Da się włączać i wyłączać lampy lub modyfikować parametry, związane ze światłem emitowanym przez poszczególne żarówki. Pozwala to łatwo i wygodnie dopasować warunki do indywidualnych potrzeb.

Efektowne oświetlenie na taras skandynawski – nowoczesność i funkcjonalność w jednym

Tarasy w stylu skandynawskim cieszą się wielką popularnością. Trudno się temu dziwić – są wygodne, praktyczne, a przy tym nie pozbawione sporych walorów estetycznych. W efekcie na właśnie takie przestrzenie do relaksu decyduje się naprawdę wiele osób. Wystarczy odpowiednio zaplanować wszystkie elementy – od wyposażenia do oświetlenia, by zyskać idealną przestrzeń do relaksu, w której poczują się komfortowo nawet najbardziej wymagający użytkownicy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz