Strona Główna Ogród Jakie zioła można sadzić razem

Jakie zioła można sadzić razem

autor Ogarnij Ogród

Uprawa ziół jest dość wymagającym i czasochłonnym zajęciem, ale z drugiej strony daje mnóstwo satysfakcji, a przy tym zioła są niezastąpione w kuchni i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Różne zioła, pochodzące z różnych stron świata, do prawidłowego wzrostu potrzebują innych warunków, dlatego nie wszystkie mogą być uprawiane obok siebie.  Dlatego warto dowiedzieć się, które mogą zostać sąsiadami z jednej doniczki, a które lepiej trzymać od siebie z daleka. 

Wymagania uprawowe i siedliskowe ziół

Zioła można sadzić obok siebie biorąc pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim powinny mieć bardzo zbliżone wymagania uprawowe oraz siedliskowe. Tak naprawdę większość popularnych ziół lubi słońce i ciepło, a także wilgotne, żyzne, lekkie i przepuszczalne podłoża, o pH oscylującym w granicach 5,5-6,0 , zawierające wapń. Jednak są i takie, które zdecydowanie lepiej czują się w podłożu bardziej ubogim, piaszczystym i przepuszczalnym. Dlatego ziół o tak różniących się wymaganiach uprawiać razem się nie powinno. 

Zioła

Zioła, autor: Gardening Solutions/flickr.com

Kolejnym czynnikiem warunkującym dobre sąsiedztwo jest siła wzrostu konkretnej rośliny. Dobrym przykładem jest tu mięta, która rozplenia się szybko, na dużym obszarze, niczym chwast. Dlatego nie można jej siać czy sadzić obok ziół delikatnych, które szybko zostałyby przez nią zagłuszone  i zginą. Nie sadzi/sadzi się również ziół wysokich mieszając je z niskimi, gdyż te drugie znajdując się w cieniu również nie będą miały szans na prawidłowy rozwój.

I ostatni powód, dla którego niektóre zioła należy uprawiać osobno. Zwyczajnie niektóre rośliny swojego towarzystwa nie lubią, czego przykładem jest bazylia i majeranek.

Wiedzieć jeszcze należy, że zioła nie lubią miejsc wietrznych. Niedostateczna ilość słońca i wieczny przeciąg spowodują, że rośliny te będą zawierały dużo mniej olejków eterycznych a ich zapach nie będzie tak intensywny jak być powinien. Wyjątkiem są tutaj lubczyk i mięta, które wolą półcień.

Zioła, które można sadzić razem 

Zdawać by się mogło, że zabierając się za sadzenie czy sianie ziół, wystarczy zadbać tylko o odpowiednie podłoże i słońce. Tymczasem trzeba zadbać jeszcze o dobre ich sąsiedztwo. Chodzi o to, że niektóre zioła nie mogą rosnąć blisko siebie. Są jednak też takie, które świetnie czują się w swoim towarzystwie. 

Zioła

Zioła, autor: Jess/flickr.com

Zioła, które można sadzić razem to przede wszystkim mięta, trybula ogrodowa i bazylia. Wszystkie lubią słońce, a także wilgotną i bogatą w składniki pokarmowe glebę. Koper dobrze jest posiać z majerankiem, który natomiast nie przepada za towarzystwem bazylii. Estragon można sadzić w pobliżu lubczyku ogrodowego i mięty pieprzowej albo pietruszki naciowej. Idealną kompozycję tworzą też melisa, hyzop lekarski i szałwia lekarska. Mięta i rumianek natomiast nie tylko na siebie wzajem mają świetny wpływ, wspólnie skutecznie odstraszą wiele szkodników a także pozytywnie wpłyną na odporność innych roślin

Sadząc lub siejąc różne zioła w jednym miejscu musimy pamiętać, że niektóre dość mocno się rozrastają. To nie przeszkadza w łączeniu ich z innymi ziołami. Wymaga jednak zagospodarowania większej przestrzeni i umiejętnego rozplanowania nasadzeń. 

Dobre rozplanowanie ogródka a tym samym właściwe rozmieszczenie ziół to oszczędność miejsca i gwarancja prawidłowego wzrostu roślin. Trzeba więc dobrze poznać zioła, w tym ich wymagania siedliskowe i uprawowe, aby móc cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem oraz dobrą jakością – właściwościami i smakiem. 

Fot. główna: congerdesign/pixbay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!