Strona Główna Ogród Kalafior – przepyszne warzywo o wyglądzie chmurki

Kalafior – przepyszne warzywo o wyglądzie chmurki

autor Ogarnij Ogród

Kalafior (Bortyris) to odmiana kapusty warzywnej jadana już przez starożytnych Rzymian. Z półwyspu apenińskiego do Polski sprowadziła go królowa Bona Sforza. Gości więc ona na stołach Polaków od XVI wieku. Co za tym idzie, można więc ją zaliczyć do włoszczyzny. Jeśli posiadamy kawałek ziemi, uprawa kalafiora jest wręcz obowiązkiem, ponieważ jest on po prostu urodziwy, smaczny i zdrowy. Jak się za to zabrać? Jak dużej uwagi wymaga kalafior?

Krótko o kalafiorze

Kalafior to tak naprawdę nazwa odmiany kapusty warzywnej, czyli roślin jednorocznych gatunku Brassica oleracea. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że bardzo duża część spożywanych przez nas warzyw, to jedna i ta sama roślina, jedynie w różnych odmianach. Kapusta głowiasta, brukselka, brokuł, kalarepa, jarmuż, kalafior – to wszystko rodzaje kapusty warzywnej! Warzywa kapustne, do których zalicza się kalafior są dość wymagające w uprawie. 

Uprawa kalafiora

Uprawa kalafiora, autor: CarlosLopez/pixbay.com

Wracając do samego kalafiora – ta odmiana tworzy krótki pęd główny i o spłaszczonym kształcie. Jest to twarda część kalafiora, której nie zjadamy. Z pędu wyłania się róża, czyli białe pędy kwiatowe. To właśnie one są tak smakowite. Posiadają również intrygujący, fraktalny wygląd (kalafior odmiany romanesco na przykład oddaje wręcz idealnie ciąg matematyczny Fibonacciego!). Oznacza to, że kalafior to tak naprawdę kwiat, który jeszcze nie zdążył się rozwinąć. Jeśli zostawimy rozrośniętą główkę warzywa na zbyt długo, nie będzie się on nadawał do spożycia, bowiem róża wykształci płodne, jasnożółte i niesmaczne kwiaty.

Poza różą, kalafior wykształca również przy jej nasadzie zielone liście, które w wyglądzie i smaku przypominają nieco zwyczajną kapustę głowiastą. Warto dodać, że nie muszę one lądować w kompoście! Są bowiem bardzo smacznym i bogatym w witaminy dodatkiem do surówek. 

Uprawa kalafiora

Niestety, jest to dość wymagająca roślina dlatego uprawa kalafiora do najprostszych nie należy. Nie wyrośnie na każdej działce, w ogródku czy polu. Do wzrostu potrzebuje bowiem gleb próchniczych, bogatych w związki mineralne. Ich odczyn powinien być lekko zasadowy bądź obojętny. Nie ma co robić sobie nadziei, że wyrośnie na piaszczystym podłożu. Jest tak dlatego, że płytki system korzeniowy kalafiora nie radzi sobie z gruntem o dużej przepuszczalności wody. Warzywo to należy sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych. Tylko w takich osiągnie ono optymalny wzrost.

Uprawa kalafiora

Uprawa kalafiora, autor: Dennis Amith/flickr.com

Wysiewa się ją do skrzynek od lutego do nawet czerwca – wszystko zależy od odmiany. Te czerwcowe to tak zwane odmiany jesienne. Pozostałe to wysiewane jeszcze zimą – wczesne, i średnie, które plony dają późnym latem. Gotowe sadzonki powinny mieć około sześciu liści. Rozstawiamy je w odległości 40 centymetrów od siebie.

Pielęgnacja kalafiora

Jak już wspomnieliśmy, jest to roślina dość kapryśna. Mamy tu na myśli to, że wymaga ona dużej ilości składników odżywczych. Aby jej to zapewnić, należy nawozić glebę obornikiem lub kompostem w roku poprzedzającym zamierzoną uprawę kalafiora. Zazwyczaj odmiany późne (jesienne), dorastają do największych rozmiarów i są najsmaczniejsze. Ich zapotrzebowanie na wodę jest duże. Rosną na słonecznych polach, należy je więc podlewać nawet codziennie, nie przesadzając jednak, żeby ziemia nie stała się podmokła.

Kolejne niezbędne zabiegi pielęgnacyjne to odchwaszczanie i spulchnianie gleby. Należy to robić regularnie, bo warzywa te nie znoszą konkurencji. Nie podzielą się więc swoim jedzeniem zawartym w ziemi z innymi roślinami.

Uprawa kalafiora

Uprawa kalafiora, autor: LornaRphoto/flickr.com

Wartości odżywcze i kulinarne kalafiora

Właściwości warzyw kapustnych są imponujące, a kalafior to jedno z najcenniejszych warzyw. Poza witaminami zawiera bowiem liczne makro i mikroelementy, między innymi sód, potas magnez i wapń. Pojedyncza różyczka tego popularnego warzywa dostarcza naszemu organizmowi aż 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Aby zachować większość tych cennych składników, powinniśmy wdrożyć niezwykle prostą technikę gotowania na parze. Osoby dbające o linię i zdrowie mogą wykorzystać kalafior jako zamiennik podstawowych produkty spożywczych jak ryż czy nawet spód do pizzy. Ma on około piętnastu razy mniej kalorii niż mały pączek czyli jedyne 20 kcal.

Kalafior może być nie tylko biały

Kiedy chcemy uzyskać efekt śnieżnej bieli, zostawmy kalafiora samemu sobie. Najczęściej kalafior wytwarza liście, które okrywają pędy, zapewniając, że będą białe. Jeśli jednak zauważymy, że tak się nie stało można mu trochę pomóc okrywając go, na przykład używając opadłych lub obciętych liści rośliny. Trzeba co kilka dni je zmieniać, kiedy obeschną. Jeśli zaniedbamy tego zabiegu, kalafior może zżółknąć. 

Uprawa kalafiora

Uprawa kalafiora – Kalafior Di Sicillia, autor: georilla/pixbay.com

Aby uzyskać inne kolory, należy zakupić po prostu odpowiednie, zmodyfikowane nasiona lub sadzonki. Kalafior Di Sicillia violetto na przykład cechuje się fioletową barwą. Jest to odmiana do zbioru jesienią. Jej wymagania są podobne jak wszystkich innych odmian kalafiorów. Na pewno będzie bardzo efektowna w naszej kuchni. Inny ciekawy kolor, jaki może przybrać kalafior to zielony. Warzywo o tej barwie to wspomniana już odmiana Romanesco o niezwykle intrygującym wyglądzie. Również jest to odmiana jesienna, co oznacza że wysiąść ją można w lipcu lub czerwcu. W smaku jest nawet lepsza od białego kuzyna – pozbawiona jest bowiem goryczki a zamiast niej można wyczuć w niej orzechową nutę.

Fot. główna: thraniwen/pixbay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz