Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Aerangis

Aerangis

Aerangis

Wysokość do 90 cm
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój przewieszający się
Kategorie
aerangis

Aerangis, autor: Averater, Wikipedia, CC BY 4.0

Aerangis (Aerangis) jest to grupa roślin, które należą do rodziny storczykowatych. Obejmuje ona około 50 gatunków, z których większość rośnie w Afryce. Wiele z nich jest uprawianych. Są to rośliny epifityczne, czyli rosnące na innych, ale traktujące je jako podpory, nie będące pasożytami.

Pędy storczyka mogą dorastać nawet do 90 cm długości. Liście są mięsiste, grube, błyszczące i mają od 10 do 30 cm długości. Roślina wytwarza pędy powietrzne. Storczyk Aerangis ma charakterystyczne, przewieszające się długie kwiatostany (ok. 20 cm), które składają się z drobnych, białych kwiatuszków, intensywnie pachnących nocą.

Uprawa aerangisów

Aerangisa można uprawiać na podkładach z paproci lub w pojemnikach wypełnionych dobrym drenażem. Dodatkowo wymaga dużej wilgotności w otoczeniu i częstego zraszania. Za to podlewa się roślinę oszczędnie, pilnując by nie zostały przemoczone korzenie. Nie można również doprowadzać do ich przesuszenia. Aerangis wymaga jasnego stanowiska, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia, padające promienie słoneczne poparzyłyby roślinie liście. Najlepiej by była to wystawa wschodnia lub zachodnia. Najlepszym dla storczyka miejscem jest łazienka z oknem. Temperatura otoczenie nie powinna być niższa niż 23°C. Zasilanie powinno się ograniczyć do jednego raz na kilka tygodni, najlepiej nawozem do storczyków. Aerangis nie wymaga przejścia w stan spoczynku.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!