Encyklopedia roślin Balkon i Taras Agapant afrykański

Agapant afrykański

Agapanthus afrivanus

Wysokość do 80 cm
Kwitnienie IX, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Agapant afrykański

Agapanthus afrivanus, autor: Deb Dowd, Unsplash

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) inaczej lilia afrykańska lub agapant biały jest rośliną wieloletnią zaliczaną do cebulowych roślin ogrodowych, choć posiada kłącza. Należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) i pochodzi z Afryki Południowej.

Dorasta do 80 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój i piękne, ozdobne liście o długim, szablastym kształcie i ciemnozielonej barwie.

Kwitnie od lipca do września, a jego kwiaty są to baldachogrona złożone z delikatnych, sześciopłatkowych kwiatków w licznie 20 do 40. Są koloru niebieskiego, wpadającego w chabrowy lub białego. Ładnie i intensywnie pachną. Są to rośliny miododajne. Owocami agapanta są torebki.

Agapant afrykański – uprawa

Lilia afrykańska lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Rosnąc w półcieniu będzie miała mniejsze kwiatostany. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne. Uprawiana w donicy powinna być regularnie podlewana, ale nie lubi stać w wodzie. Zimą podlewanie należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Pojemniki do uprawy powinny dać roślinie poczucie ciasnoty (w naturze rośnie ograniczana np. kamieniami). Nie lubi przesadzania.

Skip to content