Encyklopedia roślin Byliny Ajania spokojna

Ajania spokojna

Ajania pacifica

Wysokość do 40 cm
Kwitnienie X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój kępy, zwarty
Kategorie
Ajania spokojna

Ajania pacifica, autor: Forest and Kim Starr, commons.wikimedia.org

Ajania spokojna (Ajania pacifica) jest byliną z rodziny astrowatych. Pochodzi z Japonii i jest spokrewniona z chryzantemą. 

Roślina dorasta do 40 cm a jej pędy z czasem zaczynają drewnieć u podstawy. Liście ajanii swym kształtem przypominają liście chryzantem, z tą różnicą, że są bardziej mięsiste. Ich strona spodnia jest owłosiona i ma srebrny odcień. Wierzch jest ciemnozielony i ma charakterystyczne, dużo jaśniejsze brzegi. Bylina rozrasta się za pośrednictwem krótkich rozłogów

Na szczytach pędów osadzone są kwiaty ajanii, swym wyglądem przypominające małe, żółte guziczki. Zbudowane są jakby z rureczek, które zebrane są w baldachowate kwiatostany. Kwiaty są miododajne i przyciągają pszczoły, motyle i inne owady. Nasiona się nie wykształcają, gdyż w naszym klimacie roślina zbyt późno kwitnie, często dopiero w październiku.   

Uprawa ajanii spokojnej

Ajania spokojna potrzebuje lekkiego, przepuszczalnego i dobrze zdrenowanego podłoża. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, ale nie może zdarzać się przelanie rośliny, szczególnie zimą. Bardzo szybko wówczas zgniją korzenie. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, trzeba ją przed zimą dobrze zabezpieczyć słomą lub grubą, białą agrotkaniną. Najlepiej jednak jest ją wykopać, włożyć do pojemnika i przetrzymać przez zimę w chłodnym, ale nie zimnym, pomieszczeniu, od czasu do czasu podlewając. 

Ajanię można rozmnażać ukorzeniając sadzonki wierzchołkowe. 

Wiosną powinna zostać mocno przycięta.

Skip to content