Encyklopedia roślin Byliny Ajania spokojna

Ajania spokojna

Ajania pacifica

Wysokość do 40 cm
Kwitnienie X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój kępy, zwarty
Kategorie
Ajania spokojna

Ajania pacifica, autor: Forest and Kim Starr, commons.wikimedia.org

Ajania spokojna (Ajania pacifica) jest byliną z rodziny astrowatych. Pochodzi z Japonii i jest spokrewniona z chryzantemą. 

Roślina dorasta do 40 cm a jej pędy z czasem zaczynają drewnieć u podstawy. Liście ajanii swym kształtem przypominają liście chryzantem, z tą różnicą, że są bardziej mięsiste. Ich strona spodnia jest owłosiona i ma srebrny odcień. Wierzch jest ciemnozielony i ma charakterystyczne, dużo jaśniejsze brzegi. Bylina rozrasta się za pośrednictwem krótkich rozłogów

Na szczytach pędów osadzone są kwiaty ajanii, swym wyglądem przypominające małe, żółte guziczki. Zbudowane są jakby z rureczek, które zebrane są w baldachowate kwiatostany. Kwiaty są miododajne i przyciągają pszczoły, motyle i inne owady. Nasiona się nie wykształcają, gdyż w naszym klimacie roślina zbyt późno kwitnie, często dopiero w październiku.   

Uprawa ajanii spokojnej

Ajania spokojna potrzebuje lekkiego, przepuszczalnego i dobrze zdrenowanego podłoża. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, ale nie może zdarzać się przelanie rośliny, szczególnie zimą. Bardzo szybko wówczas zgniją korzenie. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, trzeba ją przed zimą dobrze zabezpieczyć słomą lub grubą, białą agrotkaniną. Najlepiej jednak jest ją wykopać, włożyć do pojemnika i przetrzymać przez zimę w chłodnym, ale nie zimnym, pomieszczeniu, od czasu do czasu podlewając. 

Ajanię można rozmnażać ukorzeniając sadzonki wierzchołkowe. 

Wiosną powinna zostać mocno przycięta.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content