Encyklopedia roślin Pnącza Kwitnące Wiosną Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Akebia Quinata

Wysokość od 5 do 10 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, owoce
Pokrój pnący
Kategorie
Akebia pięciolistkowa

Akebia Quinata, autor: H. Zell, Wikipedia CC BY-SA 3.0

Akebia pięciolistkowa (Akebia Quinata) to pochodzące z Azji pnącze, które naturalnie można spotkać w Chinach, Japonii oraz Korei. Pnącze wytwarza długie i elastyczne pędy, które bez problemu chwytają się napotkanych podpór. Młode pędy rośliny mają kolor zielono-fioletowy. Im są starsze, tym bardziej drewnieją aż do całkowitego brązowienia. Jej liście osadzone są na długich ogonkach, złożone z pięciu skórzastych, owalnych listków.

Okres kwitnienia akebii pięciolistkowej przypada na końcówkę kwietnia oraz maj. Jej kwiaty są rozdzielnopłciowe, pachnące i niewielkie, skryte wśród liści. Te żeńskie mają do 2,5 cm średnicy i kolor purpury. Męskie są mniejsze, posiądają do 1 cm średnicy. Oprócz pięknych kwiatów oraz liści, akebia ozdabia ogród także jadalnymi owocami.

Akebia pięciolistkowa – uprawa

Akebia pięciolistkowa to pnącze, które nie wymaga specjalnych warunków uprawy i dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Dobrze radzi sobie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półsłonecznym. Jeśli zależy nam na jej wzroście, powinniśmy umiejscowić ją na stanowisku półcienistym, natomiast jeśli ważne są dla nas owoce, akebie posadźmy w miejscu słonecznym.

Akebia to pnącze o niewygórowanych wymaganiach dotyczących gleby, dobrze radzi sobie z okresowymi przesuszeniami. Zalecamy jednak podłoże żyzne oraz umiarkowanie wilgotne. Roślinę regularnie nawozimy w okresie wegetacji aż do połowy lipca. Dobrze jest również pamiętać o jej marcowym przycinaniu, ponieważ dzięki temu jej pędy zagęszczają się. Brak cięcia może doprowadzić do gubienia liści w dolnej części pnącza.

Akebia pięciolistkowa idealnie wpasuje się przy altankach i pergolach.

Skip to content