Encyklopedia roślin Balkon i Taras Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna

Tagetes tenuifolia

Wysokość 15-30 cm
Kwitnienie IX, VII, VIII, X
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępy, zwarty
Kategorie
Aksamitka wąskolistna

Tagetes tenuifolia, autor: Amada44, commons.wikimedia.org

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny astrowatych. Dorasta do 15-30 cm, ma zwarty, kępiasty pokrój. Łodyga silnie się rozgałęzia już przy powierzchni ziemi. Liście drobniutkie, głęboko powcinane, mają charakterystyczny, silny zapach, dla wielu bardzo nieprzyjemny (roślina często nazywana śmierdziuszkiem). Kwiatostany utrzymują się od lipca aż do przymrozków. Kwiatki mają około 2 cm średnicy, języczkową budowę i barwę od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, często są dwubarwne. Koszyczki kwiatowe osadzone są pojedynczo na szypułkach. 

Uprawa  aksamitki wąskolistnej

Aksamitka wąskolistna jest rośliną mało wymagającą. Najpiękniej kwitnie rosnąc w słońcu, ale dobrze poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze znosi nawet dość niskie temperatury, dlatego późną jesienią można zobaczyć kwiaty przysypane śniegiem. Jest odporna na przesuszenia. Jest tolerancyjna na warunki glebowe, ale najlepiej rośnie mając do dyspozycji ziemię żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie suchą. Nie jest wrażliwa nawet na częste przesadzanie. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach

Rozmnaża się ją z nasion, wysiewając je w marcu do inspektu. By zaoszczędzić sobie kłopotu można gotowe sadzonki kupić od producenta wiosną. Na miejsca docelowe powinny trafić już po połowie maja, gdy nie będzie przymrozków. 

Skip to content