Encyklopedia roślin Balkon i Taras Aksamitka wyniosła

Aksamitka wyniosła

Tagetes erecta

Wysokość 20-80 cm
Kwitnienie IX, VII, VIII, X
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępy, wzniesiony
Kategorie
Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta)

Tagetes erecta, autor: Alejandro Bayer Tamayo, commons.wikimedia.org

Aksamitka wyniosła (Tagetes erecta) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych. Zaliczają się do niej zarówno odmiany karłowate, dorastające do maksimum 20-30 cm, ale również formy wysokie, osiągające nawet 80 cm wysokości. Roślina ma wzniesiony, kępiasty pokrój a jej pędy rozkrzewiają się już od nasady. Listki są drobne, głęboko powcinane i wąskie. Kwiatostany mają językowatą budowę i są zebrane w koszyczki. Kwiatki mają barwę od żółtej do ciemnopomarańczowej. Roślina wydziela intensywny, dla wielu nieprzyjemny zapach (potocznie nazywana śmierdziuszkiem).

Uprawa  aksamitki wyniosłej

Aksamitka wyniosła nie ma dużych wymagań ani glebowych, ani stanowiskowych, ani pielęgnacyjnych. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu (ale dobrze radzi sobie w półcieniu), na glebie żyznej i przepuszczalnej (ale może być gorszej jakości), w podłożu przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym (bez problemu znosi krótkotrwałe susze). Do tego aksamitka dobrze znosi chłody, choć nie przymrozki.

Aksamitki wysiewa się w marcu lub kwietniu do inspektów. Na miejsce docelowe powinny trafić w drugiej części maja, gdy przymrozków już nie będzie. Najwygodniej jest kupić gotowe sadzonki u producenta, są powszechnie dostępne i tanie. Roślinę dobrze jest zasilać nawozami z minimalną dawką azotu. 

Aksamitka ze względu na zdolność do niszczenia nicieni jest bardzo często sadzona w ogrodach warzywnych.

Skip to content