Strona Główna Ogród Aktinidia pstrolistna – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Aktinidia pstrolistna – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

autor Ogarnij Ogród

Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) to nic innego jak znane i lubiane kiwi. Ta niewysoko pnąca się roślina dekoracyjna o ciekawie wybarwionych liściach oraz jadalnych, smacznych owocach to ciekawy wybór dla miłośników wyjątkowych okazów. Jak uprawiać i pielęgnować aktinidię pstrolistną? Jakie znajduje ona zastosowanie?

Co warto wiedzieć o kiwi?

Kiwi jest rośliną o liściach jajowatych, cienkich i zielonych, które z czasem zaczynają przebarwiać się na biało, a później na różowo. To pstrokate ubarwienie czyni je idealnym wyborem dla fanów oryginalnych roślin. Intensywniejsze wybarwienia zauważyć można u roślin od 2-3 roku uprawy, szczególnie na ich okazach męskich zlokalizowanych na stanowiskach słonecznych. Jesienią listki rośliny przybierają barwę żółtą, a różowe odcienie ciemnieją, stając się brunatno-czerwone. Kwiaty aktinidii pstrolistnej są białe i drobne, a przy tym przyjemnie pachną – żeńskie odmiany są pojedyncze, a męskie kwitną w gronach. 

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna, autor: Maia C/flickr.com

Roślina ta jest zwykle dwupienna, choć istnieją odmiany jednopienne. Owoce kiwi są drobne, przypominające formą owoce agrestu i sięgają 2-3 cm, a pierwsze owocowanie następuje najczęściej w 4-5 roku uprawy. Są niewielkie, ale jadalne. Uprawiając gatunki dwupienne, dla uzyskania owoców należy posadzić w towarzystwie roślin żeńskich przynajmniej jeden egzemplarz męski. Aktinidia pstrolistna wyrasta do 2-4 metrów stosunkowo szybko, a uprawiana dla owoców powinna być sadzona co 5 metrów, przy czym okaz męski powinien znajdować się w odległości maksymalnej 15 metrów od roślin żeńskich. Jako roślina długowieczna, aktinidia pstrolistna może żyć nawet 50 lat

Uprawa i pielęgnacja aktinidii pstrolistnej

Ten gatunek aktinidii to najbardziej mrozoodporna odmiana kiwi, dlatego jej dorosłe egzemplarze znoszą mrozy nawet do -40°C. Młode rośliny dobrze jest zimą zabezpieczyć poprzez okrycie ich podstawy i ziemi wokół nich grubą warstwą przekompostowanej kory, trocin lub gałązek roślin iglastych. Wegetacja aktinidii rozpoczyna się wiosną, dlatego wiosenne przymrozki mogą być dla niej problematyczne, jednak nawet po przemarznięciu roślina bardzo szybko się regeneruje, jednak w danym roku nie kwitnie i nie owocuje. 

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna, autor: Brigitte Rieser/flickr.com

Kiwi preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, najlepsze będą te osłonięte od wiatru. Sprzyjają jej również lokalizacje w półcieniu, jednak wówczas jej liście słabiej się wybarwiają. Podłoże dla aktinidii pstrolistnej powinno być żyzne, dobrze przepuszczalne, ale nie przesychające, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Sprawdzi się ona zatem na większości gleb ogrodowych. Przycinanie kiwi zależne jest od celów uprawy – jeżeli ma służyć jako pnącze ozdobne, regularne przycinanie nie będzie konieczne, jednak silne przycinanie posłuży owocowaniu.

Dobrze przyciąć rośliny pod koniec zimy – w lutym lub jeszcze w styczniu, bądź latem w okresie czerwiec-sierpień. W przypadku braku przycinania, aktinidia nadal może owocować, ale wyłącznie wówczas, gdy w parze z rośliną żeńską posadzona zostanie męska. Dla większych plonów warto jednak postawić na regularne cięcia, a także wykorzystanie odpowiednich podpór – dla zabezpieczenia rośliny przed złamaniem na skutek przeciążenia pnączy owocami. 

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna, autor: Tatters ✾/flickr.com

Aktinidia ta wymaga solidnego nawożenia, a ponieważ dosyć płytko się korzeni wymaga regularnego odchwaszczania i spulchniania gleby wokół. Jej popularna odmiana żeńska to ‘Sentyabraskaya’, a męska ‘Adam’. Odmianą znaną jako samopylna jest ‘Dr Szymanowski’ jednak tak naprawdę jest to odmiana żeńska, która tworzyć może nieliczne kwiaty męskie. Dla uzyskania owoców, wymagała będzie zatem towarzystwa męskiej odmiany w pobliżu. 

Zastosowanie aktinidii pstrolistnej

Kiwi jest rośliną ozdobną, którą można wykorzystać w aranżacjach na altanach, pergolach czy do dekoracji ogrodzeń. Można ją także sadzić w pojemnikach. Jej piękne zabarwienie liści – szczególnie u osobników męskich, pozwala na tworzenie niezwykłych kompozycji. Jako roślina jadalna, jej owoce można z powodzeniem wykorzystywać do spożywania na surowo, do produkcji dżemów, galaretek, a także wina i nalewek. Smaczne są również w wariancie suszonym. Ponieważ jest to gatunek rozdzielnopłciowy, obok odmian żeńskich należy sadzić również przyjemniej jeden egzemplarz męski (1 zapylić może od 5 do 8 roślin żeńskich). Dla większych owoców zalecany jest wybór odmiany aktinidii ostrolistnej. 

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna, źródło: depositphotos.com

Fot. główna: je_wyer/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz