Encyklopedia roślin Drzewa Albicja jedwabista
Albicja biało-różowa (jedwabista)

, autor:

 

Albicja (jedwabista) biało-różowa

Albizia julibrissin

Wysokość od 2 do 4 metrów
Kwitnienie VI – VIII
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce, liście
Pokrój rozłożysty, parasolowaty
Albicja jedwabista - kwiat

Albicja jedwabista, autor: s0b0z0, Pixabay

Albicja jedwabista, inaczej nazywana: albicja biało różowa , perskie drzewo lub mimoza perska (Albizia julibrissin) to drzewo osiągające od 2 do 4 metrów wysokości, pochodzące z Azji, naturalnie występujące w Chinach, Korei i Iranie. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Jest to drzewo o małych liściach i pokroju parasolowatym, rozłożystym, kwitnące w okresie od czerwca do sierpnia. Albicja to drzewo ozdobne z liści, przypominających listki bardziej znanej mimozy wstydliwej. Posiada pachnące kwiaty koloru różowego. Owoce pojawiają się późnym latem oraz na jesień – są to płaskie, brązowe strąki z nasionami w środku.

Albicja jedwabista – uprawa

Albicja to roślina odporna na mrozy, wytrzymując temperatury nawet do -25 stopni Celsjusza, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako drzewo do polskiego klimatu. Na co dzień najlepiej będzie czuła się w miejscu słonecznym i półsłonecznym, osłoniętym od wiatru. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących podłoża, choć preferuje gleby lekko wilgotne. Albicja uprawiana w doniczce powinna być zimowana w pomieszczeniu o temperaturze około 10 stopni Celsjusza.

Dla jej prawidłowego wzrostu i rozwoju powinniśmy regularnie stosować nawozy wieloskładnikowe, głównie wiosną.  Jest podatna na grzyby z rodzaju Fusarium.

Albicja doskonale sprawdzi się w ogrodzie. Ze względu na pachnące kwiaty dobrze jest umieścić ją w miejscu, gdzie przebywają ludzie. Może być również uprawiana w donicy oraz na bonsai, dobrze znosi cięcie.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!