Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Albicja jedwabista – uprawa i pielęgnacja

Albicja jedwabista – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Albicja jedwabista vel Albicja biało różowa vel Perskie drzewo vel Mimoza perska (Albizia julibrissin) należy do rośliny bobowatych. To drzewo osiągające od 2 do 6 metrów wysokości, pochodzące z Azji, naturalnie występujące w Chinach, Korei i Iranie. Ale uprawiana jest we wszystkich cieplejszych zakątkach świata, że względu na swoją niebanalną urodę. Słynie z tego, że świeci w nocy. U nas jeszcze mało znana, ale zdarza się ją już spotkać w ogrodach zachodniej Polski, tam bowiem są sprzyjające warunki do jej uprawy. Podczas, gdy u nas nas roślina zachwyca, w innych częściach świata traktowana jest często jako chwast lub roślina inwazyjna.

Albicja jedwabista

Albicja jedwabista, autor: Tangopaso, Public Domain, commons.wikimedia.org

Albicja jedwabista – jak wygląda

Jest to drzewo o małych liściach parasolowatym, rozłożystym pokroju.  Albicja to drzewo ozdobne z liści, przypominających listki bardziej znanej mimozy wstydliwej. Są one delikatne i nocą, a także podczas deszczu zwijają się, dzięki czemu albicja zyskała miano „śpiące drzewko”. Osiągają od 20 do 45 cm długości.

Posiada pachnące kwiaty, które początkowo są białe, ale z czasem zmieniają kolor na różowy. Kwitnące utrzymują się na drzewach w okresie od czerwca do sierpnia. Są o tyle ciekawe, że nie posiadają płatków, natomiast zbudowane są z mnóstwa jakby niteczek, które tworzą puszyste pompony. Owoce pojawiają się późnym latem oraz na jesień – są to płaskie, brązowe strąki z nasionami w środku. Kora u młodych drzew albicji jest barwy ciemnozielonej, starsze drzewa mają korę pasiastą koloru szarego.

Albicja jedwabista

Albicja jedwabista, autor: Eugene Zelenko, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Albicja jedwabista – uprawa

Albicję można uprawiać zarówno w gruncie jak i w dużych donicach. Do donic, które przed zimą trzeba umieścić w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu można wybrać odmiany nieodporne na niskie temperatury o liściach czekoladowych lub ciemnozielonych. Tylko Albicja jedwabista ,ROSEA’ (Albizia julibrissin 'Rosea’) jest zdolna do przetrwania naszych zim rosnąc w gruncie, ale i tak tylko w cieplejszych zakątkach kraju. Odmiana ta jest nieco niższa, najczęściej dorasta bowiem do ok. 2 m wysokości, choć w sprzyjających warunkach może osiągać i 6 m. Zachwycająco i obficie kwitnie przez całe lato.

Na co dzień najlepiej będzie czuła się w miejscu słonecznym, ewentualnie w lekkim półcieniu, osłoniętym od wiatru. Nie ma szczególnych wymagań dotyczących podłoża, choć preferuje gleby lekko wilgotne. Dobrze rosną w dużych pojemnikach, ale Albicja uprawiana w doniczce powinna być zimowana w pomieszczeniu o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Warto zadbać o dość grubą warstwę drenażową w pojemnikach, żeby nie narażać korzeni rośliny na stanie w wodzie. Szybko bowiem zgniją, a całe drzewko zamrze. Dobrze sprawdzą się kamyczki wymieszane choćby z keramzytem lub perlitem.

Albicja jedwabista 'Rosea'

Albicja jedwabista 'Rosea’, Famartin, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jeśli ktoś obdarzony jest odpowiednią dozą cierpliwości, to taką albicję może sobie wyhodować z nasionka. Jego grubą skorupkę trzeba nieco zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, następnie włożyć do szklanki z ciepłą wodą i postawić na kaloryferze. Po 48 godzinach nasionko można zasadzić w średniej wielkości doniczce. Trzeba to robić pojedynczo, bo siewki roślin są bardzo delikatne i próby rozdzielenia kilku źle się skończą. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez kilkadziesiąt lat, więc nie trzeba się martwic, że kupi się zbyt stare. Jeśli chcemy roślinę zasadzić w gruncie, to nie może ona mieć mniej niż 3 lata.

Pielęgnacja albicji jedwabistej

Ważne w pielęgnacji albicji jedwabistej jest podlewanie rośliny, zwłaszcza tej rosnącej w donicy. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Jeśli będzie zbyt mokre roślina, grożą jej choroby grzybowe, jest bowiem podatna na grzyby z rodzaju Fusarium. Jeśli chodzi o zasilanie, można roślinę ściółkować kompostem, można również stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne.

Albicja jedwabista

Albicja jedwabista, autor: Σ64, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Gruba warstwa ściółki ważna jest zwłaszcza zimą, dobrze jest również wysoko kopczykować drzewko. Również korona, zwłaszcza młodych roślin, wymaga okrycia białą agrowłókniną w okresach największych mrozów. Jeśli jednak zdarzy się, że pędy przemarzną, warto je najpierw skrócić, zanim wyrzucimy całą roślinę. Zdarza się bowiem często, że wypuszcza nowe pędy od korzeni. Ale warunkiem jest, że przynajmniej one są dobrze chronione ściółką.

Albicja doskonale sprawdzi się w ogrodzie. Ze względu na pachnące kwiaty dobrze jest umieścić ją w miejscu, gdzie przebywają ludzie. Może być również uprawiana w donicy oraz na bonsai, dobrze znosi cięcie. Cięcia albicji wykonuje się wiosną.

Fot. główna: Syrio, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz