Encyklopedia roślin Byliny Alstromeria

Alstromeria

Alstroemeria

Wysokość ok. 70 cm
Kwitnienie VI-X
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Alstromeria

Alstromeria, autor: JJ Harrison, commons.wikimedia.org

Alstromeria, a poprawnie Alstremeria (Alstroemeria) jest rośliną jednoliścienną, liczącą około 65 gatunków, należącą do rodziny krasnolicowatych. W naturze rośnie w górzystych i chłodnych rejonach Andów (Brazylia, Chile i Peru). W Polsce znana pod nazwami krasnolica lub lilia Inków. Uprawiana ze względu na oryginalne i trwałe kwiaty, które mogą zdobić ogród lub bukiety, doskonale bowiem nadają się na kwiaty cięte. Pędy dorastają do 100 cm wysokości, są ulistnione i wyrastają z podziemnego kłącza. Jest ono białe, mięsiste i mocno się rozgałęzia. Dolna część wytwarza korzenie a górna łodygi, które są sztywne i się nie rozgałęziają. Są albo generatywne (wytwarzające kwiatostan) albo wegetatywne (gęsto ulistnione). Liście na łodygach ułożone są skrętolegle, zwężone u nasady i często obrócone o 180°, czyli dolną stroną do słońca. Na końcu łodygi tworzy się kwiatostan złożony z kilku kwiatów o budowie podobnej do budowy kwiatów lilii (grzbiecistej). Kolorystyka alstromerii jest imponująca, najczęściej kwiatostany są wielobarwne z ciemniejszymi plamkami, ale dominują kolory od białego po żółty, różowy do czerwonego. 

Uprawa alstromerii

Alstromerię można uprawiać w naszych ogrodach, ale do łatwych w uprawie nie należy. Kłącza wysadza się do donic w marcu a w połowie maja można je przesadzić do ogrodu lub pozostawić w donicy i wynieść ją na dwór. 

Podłoże dla rośliny powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Miejsce w ogrodzie powinno być ciepłe i jasne, ale nie w pełnym słońcu, lepszy jest półcień. Alstemeria musi być systematycznie podlewana, nie może jednak zostać przelana, gdyż zaczną gnić jej kłącza. Niestety w podłożu nie przezimują, dlatego należy je jesienią wykopać i umieścić w pomieszczeniu, w kilku stopniach powyżej zera. Roślinę powinno się podwiązywać, gdyż jej łodygi są bardzo kruche i delikatne, w razie silnego deszczu lub wiatru mogą zostać połamane.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!