Encyklopedia roślin Byliny Angelonia

Angelonia

Angelonia

Wysokość 30-60 cm
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko półcień, słoneczne, zacienione
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój luźny, wzniesiony, zwarty
Kategorie
Angelonia AngelMist 'Dark Rose'

Angelonia, autor: David J. Stang

Angelonia (Angelonia) – jest byliną (w naturalnym środowisku czasem krzewem) należącą do rodziny babkowatych i obejmuje około 25-34 gatunki. W naturze można je spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej. W Polsce jest to roślina rzadko uprawiana i mało znana. Niektóre gatunki uprawia się jako rośliny ozdobne lub na kwiaty cięte. 

Roślina ma zwarty lub luźny (w zależności od odmiany), wzniesiony pokrój. Jej pędy są gładkie, wyrastają z nich najczęściej ostro zakończone, o wydłużonym kształcie zielone liście. Krawędzie liści bywają ząbkowane. 

Na szczytach pędów Angelonii już w czerwcu pojawiają się kwiaty, zebrane w długie grona. Jednak termin i długość kwitnienia zależą od temperatury i nasłonecznienia. Im cieplej i więcej słońca, tym szybciej pojawiają się kwiaty. Mają różną barwę, mogę być białe, niebieskie, fioletowe lub różowe. Mają otwarte wnętrze a pięć części kielicha jest zrośniętych u nasady. Płatki dodatkowo zrastają się w formie krótkiej rurki.

Owoce pojawiają się późnym latem, mają kształt torebek wewnątrz których są małe, brązowe lub żółtawe nasionka. 

Uprawa Angelonii

Angelonia potrzebuje podłoża żyznego, próchniczego i przewiewnego. Musi być również wciąż umiarkowanie wilgotne, szczególnie dotyczy to roślin młodych, te starsze radzą sobie nawet gdy podłoże przez jakiś czas jest przesuszone. Należy wybrać jej miejsce ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego w naszym klimacie, uprawiana w ogrodzie, jest rośliną jednoroczną. Rośliny uprawiane w doniczkach można przezimować w pomieszczeniu. Im niższa temperatura, tym roślina słabiej kwitnie.

Skip to content