Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Anturium

Anturium

Anthurium

Wysokość 50-70 cm
Kwitnienie II, III, IV, V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Anturium

Anthurium, autor: Agnes Monkelbaan, commons.wikimedia.org

Anturium, inaczej kitnia (Anthurium) jest rośliną egzotyczną z rodziny obrazkowatych. To ta sama rodzina, do której należą zamiokulkas i skrzydłokwiat. W naturalnym środowisku spotkać można anturium na obszarze Wysp Kanaryjskich a także w lasach Ameryki Środkowej. Do tego rodzaju należy aż około 900 gatunków. 

Anturium kwitnie w sposób niezwykły. Ten mięsisty płatek przypominający łódkę, który tak błyszczy, jakby pokryty był woskową powłoką, jest tak naprawdę liściem przykwiatowym (spatha). Na nim osadzona jest kolba, która ma 6-10 cm długości i jest prosta lub lekko wygięta. To na niej właśnie znajdują się ściśle przylegające kwiaty, zarówno płci żeńskiej jak i męskiej, które mają silnie zredukowany okwiat. Kwiaty anturium pojawiają się od lutego do czerwca, jednak pojedyncze pędy kwiatowe pojawiają się cały rok. 

Barwa płatka może być kremowa, żółta, różowa, czerwona, zielona a także wielobarwna.  

W naturze anturium bardzo często można spotkać rosnące na drzewie (epifit) – taka ciekawostka. 

Anturium jest rośliną lekko trującą.

Uprawa anturium

Jak na egzotyczną roślinę przystało, anturium potrzebuje ciepła i światła. Ale nie może to być bezpośrednie operowanie południowego słońca. Okno, przy którym stanie anturium powinno wychodzić na wschód lub północny-wschód. 

Dla anturium należy wybrać odpowiednie podłoże, czyli substrat torfowy lub mieszankę mchu torfowca, gliny i ziemi kompostowej. Optymalne pH to 4,5 do 5,5.  

Anturium potrzebuje obfitego podlewania w okresie wegetacji. Woda ma się być miękka i letnia. Nigdy nie lejemy jej po liściach. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest zapewnić roślinie jak najwyższą wilgotność powietrza. Liście od czasu do czasu należy wytrzeć z kurzu. 

Gdy roślina przekwitnie, dobrze jest zapewnić jej kilka tygodni spoczynku. Powinno się ją przenieść do jasnego, ale chłodniejszego (ok. 15°C) pomieszczenia i podlewać sporadycznie nie dopuszczając jednak do przesuszenia. Zaprzestajemy całkowicie natomiast nawożenia

Anturium przesadza się z początkiem wiosny, wówczas jest również idealny moment na rozmnażanie rośliny. Czyni się to poprzez podział bryły korzeniowej.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!