Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Anturium

Anturium

Anthurium

Wysokość 50-70 cm
Kwitnienie II, III, IV, V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Anturium

Anthurium, autor: Agnes Monkelbaan, commons.wikimedia.org

Anturium, inaczej kitnia (Anthurium) jest rośliną egzotyczną z rodziny obrazkowatych. To ta sama rodzina, do której należą zamiokulkas i skrzydłokwiat. W naturalnym środowisku spotkać można anturium na obszarze Wysp Kanaryjskich a także w lasach Ameryki Środkowej. Do tego rodzaju należy aż około 900 gatunków. 

Anturium kwitnie w sposób niezwykły. Ten mięsisty płatek przypominający łódkę, który tak błyszczy, jakby pokryty był woskową powłoką, jest tak naprawdę liściem przykwiatowym (spatha). Na nim osadzona jest kolba, która ma 6-10 cm długości i jest prosta lub lekko wygięta. To na niej właśnie znajdują się ściśle przylegające kwiaty, zarówno płci żeńskiej jak i męskiej, które mają silnie zredukowany okwiat. Kwiaty anturium pojawiają się od lutego do czerwca, jednak pojedyncze pędy kwiatowe pojawiają się cały rok. 

Barwa płatka może być kremowa, żółta, różowa, czerwona, zielona a także wielobarwna.  

W naturze anturium bardzo często można spotkać rosnące na drzewie (epifit) – taka ciekawostka. 

Anturium jest rośliną lekko trującą.

Uprawa anturium

Jak na egzotyczną roślinę przystało, anturium potrzebuje ciepła i światła. Ale nie może to być bezpośrednie operowanie południowego słońca. Okno, przy którym stanie anturium powinno wychodzić na wschód lub północny-wschód. 

Dla anturium należy wybrać odpowiednie podłoże, czyli substrat torfowy lub mieszankę mchu torfowca, gliny i ziemi kompostowej. Optymalne pH to 4,5 do 5,5.  

Anturium potrzebuje obfitego podlewania w okresie wegetacji. Woda ma się być miękka i letnia. Nigdy nie lejemy jej po liściach. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest zapewnić roślinie jak najwyższą wilgotność powietrza. Liście od czasu do czasu należy wytrzeć z kurzu. 

Gdy roślina przekwitnie, dobrze jest zapewnić jej kilka tygodni spoczynku. Powinno się ją przenieść do jasnego, ale chłodniejszego (ok. 15°C) pomieszczenia i podlewać sporadycznie nie dopuszczając jednak do przesuszenia. Zaprzestajemy całkowicie natomiast nawożenia

Anturium przesadza się z początkiem wiosny, wówczas jest również idealny moment na rozmnażanie rośliny. Czyni się to poprzez podział bryły korzeniowej.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!