Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Ardizja karbowana

Ardizja karbowana

Ardisia crenata

Wysokość od 60 do 100 cm
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Ardizja karbowana owoce

Ardisia crenata, autor: Giuliana Frassetto, commons.wikimedia.org

Ardizja karbowana (Ardisia crenata) roślina należąca do rodziny (Myrsinaceae). Rosnącą w naturze można ją spotkać w Ameryce Południowej oraz Japonii. W Polsce zdobi domy w okresie Bożego Narodzenia ze względu na dużą ilość czerwonych owoców wśród pięknie na zielono wybarwionych, błyszczących liści. 

Ardizja dorasta do metra wysokości. Na jej pięknych liściach mogą pojawiać się charakterystyczne, guzełkowate zgrubienia, których nie należy usuwać. W tych zgrubieniach żyją sobie bakterie na zasadzie symbiozy z rośliną. Asymilują azot z powietrza. 

Ardizja karbowana wydaje malutkie, gwiazdkowate, niepozorne kwiatuszki koloru białego lub różowego. Natomiast po ich przekwitnięciu roślinę zaczynają zdobić czerwone owoce w formie kuleczek, wyglądem przypominające owoce jarzębiny. Mają w środku pesteczkę a roślinę zdobią nawet do kolejnego kwitnienia. 

Uprawa ardizji karbowanej

Ardizja karbowana preferuje stanowiska jasne, ale światło powinno być rozproszone. Podłoże dobrze by było lekkie i przepuszczalne o stałej niewielkiej wilgotności. W okresie wegetacji dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, natomiast zimę powinna spędzaj w niższej, około 16°C.

Latem roślina powinna być podlewana niewielką ilością wody 2-3 razy w tygodniu, podłoże powinno być wciąż nieco wilgotne. Zimą należy podlewanie ograniczyć, ale nie doprowadzać do przesuszenia podłoża. Dodatkowo w trakcie owocowania Ardizja karbowana powinna być codziennie zraszana delikatną mgiełka, pozwoli to dużo dłużej cieszyć się owocami, które nie zraszane dość szybko się marszczą i opadają. By mieć więcej owoców roślina potrzebuje zapylenia kwiatów pędzelkiem

Od wiosny do jesieni powinno się roślinę raz w tygodniu nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Raz na 2-3 lata powinna zostać przesadzona. Można ją w warunkach domowych rozmnażać z nasion, które trzeba wysiać wiosną.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content