Encyklopedia roślin Balkon i Taras Asarina pnąca

Asarina pnąca

Asarina scandens

Wysokość do 1 m
Kwitnienie IX, VII, VIII, X, XI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój zwisający
Kategorie
Asarina pnąca

Asarina scandens, autor: C T Johansson, Wikipedia CC BY 3.0

Asarina pnąca (Asarina scandens) jest to bardzo dekoracyjne, jednoroczne pnącze, należące do rodziny babkowatych. Tworzy delikatne i cienkie pędy, które dorastają do 3 m długości. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i w doniczce na balkonie, ale wówczas pędy nie są już tak długie. Liście asariny przypominają liście bluszczu, są koloru jasnozielonego. Roślina ma niezwykle dekoracyjne kwiaty. Mają trąbkowaty kształt, około 3 cm długości i są najczęściej barwy fioletowej z białym środkiem z fioletowymi paskami. Bywają również w kolorach białym i różowym. Asarina zaczyna kwitnąć w lipcu i trwa to aż do pierwszych przymrozków.   

Uprawa asariny pnącej

Asarina pnąca potrzebuje maksimum światła, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Światło musi być rozproszone. Jest to roślina ciepłolubna i nie jest mrozoodporna. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Preferuje podłoże dość żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Ze względu na obfite kwitnienie wymaga systematycznego zasilania nawozami dla roślin kwitnących. Jeśli rośnie w pojemniku – raz w tygodniu. W czasie upałów wymaga podlewania nawet dwa razy dziennie, ale nie można rośliny przelewać. Dobrze jest podczas wysiewania zadbać i grubą warstwę drenażową w donicy. Roślina w donicy może przezimować w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej zera.  

By pięknie kwitła latem, już w lutym należy wysiać nasiona do donicy, którą przykrywa się czarną folią, gdyż kiełkują w ciemności. Na zewnątrz powinna trafić dopiero po 15 maja, gdy nie będzie już przymrozków.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content