Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Aspidistra wyniosła
Aspidistra wyniosła

, autor:

Aspidistra wyniosła

Aspidistra elatior

Wysokość do 60 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień, cień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój wzniesiony, kępiasty
Kategorie
Aspidistra wyniosła

Aspidistra wyniosła, autor: frau-doktor, commons.wikimedia.org

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) zwana potocznie żelaznym liściem, to bylina należąca do rodziny szparagowatych. W naturze spotkać ją można w lasach Dalekiego Wschodu. Dorasta do 60 cm wysokości i bardzo wolno rośnie. To bezłodygowa roślina kłączowa. Tworzy z lancetowatych, ostro zakończonych liści nieregularne kępy. W naturze kwitnie, wypuszczając dzwonkowate, zielono-fioletowe kwiatki, które nie są zbyt dekoracyjne. W uprawie doniczkowej raczej się nie pojawiają. 

Jest to roślina długowieczna, niezwykle odporna na niekorzystne warunki panujące wokół niej. Nie przeszkadza jej dym, zanieczyszczenia, przesuszenia, miejsce w półcieniu w nawet w pełnym cieniu. Podlewać należy ją rzadko, ale obficie, a kolejny raz dopiero wówczas, gdy ziemia na powierzchni jest już sucha. Roślina źle znosi nadmiar wody w doniczce, dlatego nie można zapomnieć o otworze w dnie i warstwie drenażowej. Aspidistra lubi za to wilgoć w powietrzu, dlatego powinno się ją często zraszać. Gdy powietrze jest zbyt suche, zaczynają zasychać końcówki liści. 

Uprawa aspidistrii wyniosłej

Aspidistra wyniosła to roślina należąca do tych najbardziej cieniolubnych i dlatego należy dla niej wybrać miejsce daleko od okna. Latem można ją trzymać na zewnątrz, byleby w cieniu. Podłoże dla rośliny powinno być dość żyzne i przepuszczalne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin, ale dobrze jest wymieszać ją z piaskiem lub potłuczonym keramzytem. Można również wybrać podłoże do palm. 

Ze względu na to, że Aspidistra bardzo wolno rośnie i wypuszcza góra 4-5 liści w sezonie, nie wymaga częstego nawożenia. Wystarczy podlać ją kilka razy w roku nawozem do palm. Lubi również nieco przyciasne doniczki, które wypełnia swoimi korzeniami. Przesadza się ją wiosną dopiero wówczas, gdy szczelnie wypełnią donicę i wychodzą dolnym otworem. 

Aspidistrę wyniosłą rozmnaża się poprzez podział rośliny. Każda część powinna zawierać kawałek kłącza z korzeniami i co najmniej dwa liście. Rozmnaża się w ten sposób tylko starsze, bardzo dobrze rozrośnięte rośliny.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!