Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kwitnące Afelandra czworokątna
Afelandra czworokątna

, autor:

Afelandra czworokątna
(afelandra stercząca)

Aphelandra squarrosa

Wysokość do 50 cm
Kwitnienie IV-VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wzniesiony, krzaczasty
Kategorie
Afelandra czworokątna

Afelandra czworokątna, autor: Rudolphous, commons.wikimedia.org

Afelandra czworokątna (Aphelandra squarrosa) vel afelandra stercząca jest rodzajem rośliny zielnej lub krzewem z rodziny akantowatych. To niezwykle dekoracyjna roślina tropikalna, którą w naszym klimacie można uprawiać w doniczkach.    

W naturze jest krzewem, w doniczce nie przekracza 50 cm wysokości. Ozdobą afelandry są przede wszystkim liście. Ciemnozielone, sporych rozmiarów, woskowo błyszczące, z widocznymi, wybarwionymi jasnymi kolorami nerwami, mocno kontrastującymi z zielonym tłem. Dodatkową ozdobą są piękne, jaskrawożółte kwiatostany o kłosowej budowie. Tak pięknie wybarwione są listki przykwiatkowe a w ich środku znajdują się niepozorne, drobne kwiatuszki. 

Uprawa afelandry czworokątnej

Afelandra czworokątna traktowana jest przeważnie jako roślina sezonowa, nie jest to bowiem roślina łatwa w uprawie. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i stworzeniu jej warunków zgodnych z wymaganiami, może rosnąć w doniczce nawet kilka lat i powtórnie kwitnąć. W optymalnych warunkach będzie kwitnąć od kwietnia do sierpnia. Jednak nie jest to takie proste. Największym problemem w uprawie afelandry jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza, jaką ma roślina rosnąc w tropikalnych lasach. Wymaga też dość wysokiej temperatury, w granicach 22-25°C, dużej ilości światła rozproszonego i stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Afelandra potrzebuje również systematycznego uszczykiwania, inaczej jej pędy będą wybujałe a roślina straci zgrabny, zwarty pokrój.
Gdy przekwitnie potrzebuje 2-3 miesięcy spoczynku w chłodnym (12-15°C) i jasnym pomieszczeniu a wiosną przesadzenia do nowej doniczki i przycięcia pędów wierzchołkowych.

 Rozmnażanie w warunkach domowych jest niezwykle trudne. Można spróbować ukorzenić odcinane wiosną pędy wierzchołkowe.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!