Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kaktusy Astrofytum (Czapka biskupa)

Astrofytum (Czapka biskupa)

Astrophytum

Wysokość od 15 do 20 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Ozdobność kwiaty, pędy
Pokrój zwarty
Kategorie
Astrofytum (Czapka biskupa)

Astrophytum, autor: AKuptsova, Pixabay

Astrofytum, nazywany czapką biskupa (Astrophytum) to kaktus, który naturalnie występuje w północno-wschodnich rejonach Meksyku i Teksasu. W Polsce nie jest powszechnie znany, spotkać go można w ogrodach botanicznych, palmiarniach czy u kolekcjonerów. Astrofytum należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae).

Astrofytum potrafi dłuższy czas wytrzymać bez wody. Dorasta do 15-20 cm. Ma kulisty kształt z widocznymi żebrami (najczęściej 5, ale są też spotykane okazy z 4 lub 6). Swoim kształtem przypomina czapkę biskupa, stąd jej zastępcza nazwa. Astrofytum to kaktus nieposiadający kolców ani cierni, natomiast roślinę pokrywają drobne, białoszare włoski. Kwitnie od lipca do sierpnia, a jej kwiaty są żółte o średniej wielkości. Utrzymują się zaledwie kilka dni.

Astrofytum – uprawa

Astrofytum to kaktus, który wymaga miejsca ciepłego i słonecznego, osłoniętego od przeciągów. Jego podłoże musi być żyzne i lekkie, suche, nie lubi zalewania. Idealnie nada się dedykowane podłoże dla kaktusów. Podlewamy dopiero wówczas, gdy podłoże staje się widoczne przesuszone. W Polsce czapkę biskupa uprawia się w doniczce, w pomieszczeniach lub szklarniach.

Astrofytum nawozimy raz w roku, na wiosnę. Kaktusa przesadzamy sporadycznie, co kilka lat. Można go rozmnażać z nasion, jednak nie jest to proste zadanie.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!