Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Kaktusy Astrofytum (Czapka biskupa)
Astrofytum (Czapka biskupa)

, autor:

Astrofytum (Czapka biskupa)

Astrophytum

Wysokość od 15 do 20 cm
Kwitnienie VI – VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby mała
Ozdobność pędy, kwiaty
Pokrój zwarty

 

Astrofytum (Czapka biskupa)

Astrofytum, autor: AKuptsova, Pixabay

 

Astrofytum, nazywany czapką biskupa (Astrophytum) to kaktus, który naturalnie występuje w północno-wschodnich rejonach Meksyku i Teksasu. W Polsce nie jest powszechnie znany, spotkać go można w ogrodach botanicznych, palmiarniach czy u kolekcjonerów. Astrofytum należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae).

Astrofytum potrafi dłuższy czas wytrzymać bez wody. Dorasta do 15-20 cm. Ma kulisty kształt z widocznymi żebrami (najczęściej 5, ale są też spotykane okazy z 4 lub 6). Swoim kształtem przypomina czapkę biskupa, stąd jej zastępcza nazwa. Astrofytum to kaktus nieposiadający kolców ani cierni, natomiast roślinę pokrywają drobne, białoszare włoski. Kwitnie od lipca do sierpnia, a jej kwiaty są żółte o średniej wielkości. Utrzymują się zaledwie kilka dni.

Astrofytum – uprawa

Astrofytum to kaktus, który wymaga miejsca ciepłego i słonecznego, osłoniętego od przeciągów. Jego podłoże musi być żyzne i lekkie, suche, nie lubi zalewania. Idealnie nada się dedykowane podłoże dla kaktusów. Podlewamy dopiero wówczas, gdy podłoże staje się widoczne przesuszone. W Polsce czapkę biskupa uprawia się w doniczce, w pomieszczeniach lub szklarniach.

Astrofytum nawozimy raz w roku, na wiosnę. Kaktusa przesadzamy sporadycznie, co kilka lat. Można go rozmnażać z nasion, jednak nie jest to proste zadanie.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!