Encyklopedia roślin Krzewy Azalia pontyjska

Azalia pontyjska

Rhododendron luteum

Wysokość 2-3 m
Kwitnienie V
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wzniesiony
Kategorie
Azalia pontyjska

Rhododendron luteum, autor: OlexandrBohdanets, commons.wikimedia.org

Azalia pontyjska (Rhododendron luteum) vel różanecznik żółty vel azalia zielina vel azalia żółta jest krzewem liściastym należącym do rodziny wrzosowatych. Osiąga średnio 3 metry wysokości i rozpiętości, ale wiekowe okazy mogą mierzyć jeszcze więcej. Pędy rosną gęsto, młode pokryte są włoskami. Liście są jajowate lub wąsko-eliptyczne barwy ciemnozielonej. Jesienią zmieniają kolor na czerwony i przed zimą opadają. 

Azalia pontyjska kwitnie przez około 3 tygodnie w maju. Kwiaty barwy intensywnie żółtej wyrastają na wierzchołkach pędów i zebrane są w baldachowate kwiatostany. Kwitnący krzew roztacza wokół siebie intensywny, przyjemny zapach. W miejscu kwiatów w lipcu i sierpniu pojawiają się owoce, które są torebkami o elipsoidalnym kształcie. I ich wnętrzu znajduje się mnóstwo małych nasionek. 

Uprawa azalii pontyjskiej

Azalia pontyjska jak każda roślina wrzosowata wymaga kwaśnego podłoża, w innym wypadku będzie słabo kwitnąć. Ziemia może być przeciętna, ale powinna być stale umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Dobrze jest wybrać roślinie miejsce słoneczne, ewentualnie półcień. Azalia jest rośliną mrozoodporną i zabezpieczona przetrwa nawet największe mrozy. 

Przekwitnięte kwiatostany najlepiej jest usuwać. Wówczas zamiast tracić energię na wytworzenie nasion azalia będzie się piękniej rozrastać a w kolejnym sezonie jeszcze piękniej kwitnąć. Najłatwiej jest ją rozmnażać poprzez odrosty korzeniowe.

Skip to content