Strona Główna Dom i BalkonKwiaty Balkonowe Bakopa, Sutera – uprawa i pielęgnacja

Bakopa, Sutera – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Bakopa, Sutera (Sutera diffusus)

Wysokośćok. 20 cm
KwitnienieV, VI, VII, VIII, IX, X, IX
Stanowiskosłoneczne, lekki półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójpokładający się

Bakopa (Sutera diffusus) (synonimy nazw łacińskich: Chaenostoma cordatum, sutera cordata, bacopa cordata) nazwa potoczna Sutera, należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Bakopa nie ma jednak nic wspólnego z rodzajem Bacopa, która zaleczana jest do rodziny babkowatych (Plantaginaceae).  Pochodzi z Ameryku Południowej i występuje na całym świecie w strefie podzwrotnikowej w około 60 gatunkach. Jest rośliną idealną do uprawy na tarasie i balkonie, gdyż bardzo długo kwitnie, a przy tym ma niewielkie wymagania uprawowe.

Bakopa vel Sutera

Bakopa vel Sutera, autor: SAplants, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jak wygląda Bakopa

Bakopa jest typową rośliną balkonową, uprawianą w wiszących skrzynkach i donicach. Jest to roślina jednoroczna, ma cienkie, kruche, zwisające pędy dorastające do 40-50 cm długości. Jej listeczki są niewielkie, sercowate barwy ciemnozielonej. Bujnie kwitnie a jest kwiatki są drobne, okrągłe, w kolorze białym, różowym lub niebieskie. Sutera kwitnie bardzo długo, bo zaczyna już w maju a ostatnie kwiaty znikają dopiero z nadejściem przymrozków.

Bakopa – uprawa i pielęgnacja

Preferuje stanowiska słoneczne, może to być ewentualnie półcień, natomiast umieszczona w cieniu będzie dużo słabiej kwitła. Ta rosnąca w słońcu będzie kwitnąć od maja do pierwszych przymrozków. Lubi gleby lekkie, żyzne i próchnicze o odczynie lekko kwaśnym. Jeśli sadzone są w skrzynkach, odległości między roślinami powinny wynosić ok. 25 cm.

Bakopa musi być regularnie podlewana, jednak w umiarkowanej ilości. Bardzo źle znosi przesuszenie, ale równie fatalnie przelanie. W pierwszym wypadku opadają kwiaty i kwitnienie staje się dużo słabsze, w drugim szybko zaczynają gnić korzenie. Dlatego sadząc bakopę trzeba zadbać o dość grubą warstwę drenażową (kamyczki lub keramzyt) i otwór w dnie. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie hydrożelu, który będzie pochłaniał nadmiar wilgoci, a gdy będzie sucho, oddawał ją roślinie. W trakcie podlewania sutery nigdy nie moczymy jej liści, szybko może się przez to przyplątać choroba grzybowa, grozi to również poparzeniem liści przez słońce.

Bakopa vel Sutera

Bakopa vel Sutera, autor: Dieter123, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Ponieważ sutera intensywnie kwitnie, wymaga regularnego nawożenia. Latem konieczne jest zasilanie nawozami dla roślin kwitnących lun systematyczne stosowanie biohumusu.

Rozmnażanie bakopy

Bakopę rozmnażać można na dwa sposoby, albo poprzez wysiew nasion, albo dzięki sadzonkom pędowym uzyskanym z zeszłorocznej rośliny.

Nasiona sutery wysiewa się w lutym lub z początkiem marca. Mogą do tego posłużyć pojemniki plastikowe, choćby po kupionych pieczarkach. Ziemia powinna być lekka, najlepiej specjalna do siewu. Gdy nasiona wykiełkują, należy przepikować je do pojedynczych pojemników. Na balkon powinny trafić w drugiej połowie maja, więc w tym właśnie czasie sadzimy je do donic i skrzynek docelowych.

Bakopa vel Sutera

Bakopa vel Sutera, autor: Dieter123, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Bakopa po sezonie może albo wylądować w kompostowniku, albo zostać przeniesiona do chłodnego pomieszczenia, gdzie systematycznie umiarkowanie podlewana przechowa się do wiosny. Jednak to nie cała roślina będzie zdobiła balkon w kolejnym sezonie, a jej świeżo wypuszczone pędy. Do tego się już nie nadaje. Z końcem lutego trzeba jej zmienić miejsce na cieplejsze (minimum kilkanaście stopni na plusie) i zacząć intensywniej podlewać z dodatkiem nawozu. Wówczas wypuści nowe pędy i to one będą zalążkiem nowych, pięknych roślin. Obcina się je i umieszcza w żyznym i wilgotnym podłożu by się ukorzeniły. Zastosowanie ukorzeniacza ten proces roślinie ułatwi. Po dwóch tygodniach sadzonki powinny mieć już korzonki.

Odmiany Bakopy

W sprzedaży dostępnych jest sporo odmian i pięknych mieszańców bakopy:

  • odmiany sutery o białych kwiatach: 'Snowflake’, 'Abunde Gigant White’, 'Double White’, 'Olympic Gold’,
  • odmiany sutery o niebieskich kwiatach: 'Everest Blue’, 'Great Rose’, 'Blue Showers’, 'Blue Sensation’
Bakopa ‘Bahia Blue Sand’

Bakopa ‘Bahia Blue Sand’, autor: Nadiatalent, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

  • odmiany sutery o różowych kwiatach: 'Pink Domino’, 'Great Rose’, 'Snowstorm Pink Improved’
  • odmiany sutery o fioletowych kwiatach: 'Great Deep Violet’, 'Bacoble’

Fot. główna: Petar43, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz