Encyklopedia roślin Byliny Baptysja błękitna

Baptysja błękitna

Baptisia australis

Wysokość 90-120 cm
Kwitnienie V, VI, VII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój zwarty
Kategorie
Baptysja błękitna

Baptisia australis, autor: Jean-Pol GRANDMONT, commons.wikimedia.org

Baptysja błękitna (Babtisia australis) jest rośliną należącą do rodziny bobowatych. W naturze rośnie w Ameryce Północnej.

Roślina dorasta do 120 cm wysokości a rozrasta się dzięki odrostom korzeniowym, które odchodzą od korzenia palowego. Pokrój ma zwarty a pędy są rozgałęzione i sztywne, porastają je trójlistkowe liście, które są barwy niebieskozielonej. Ostatnie 30 do 50 cm pędów porastają przepiękne kwiatostany w różnych odcieniach niebieskiego.  Przybierają groniasty kształt a kwiatki mają motylkowatą budowę i rozwijają się zaczynając od dołu kwiatostanu w górę. Baptysja kwitnie od maja do lipca. 

Po przekwitnięciu na roślinach pojawiają się owoce w formie strąków, w których znajdują się liczne nasiona. W miarę dojrzewania zaczynają czernieć. Gdy przy potrząsaniu grzechoczą, oznacza to, że nasiona są już dojrzałe i dobrze jest je wówczas usuwać, gdyż szpecą roślinę. 

Uprawa baptysji błękitnej

Baptysja dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być przepuszczalne i to wszystko, jeśli chodzi o wymagania rośliny w tej kwestii. Jest to roślina niezwykle odporna na przesuszenie, jedyny okres, gdy trzeba ją podlewać to pierwszy po posadzeniu – dopóki dobrze się nie ukorzeni. Dobrze jest już jej później nie przesadzać, łatwo wówczas uszkodzić korzenie i roślina może się w nowym miejscu nie przyjąć. 

Baptysja błękitna jest całkowicie mrozoodporna. Przed zasadzeniem dobrze jest podłoże wymieszać ze sporą ilością kompostu, później już nie wymaga nawożenia. 

Babtysję rozmnaża się poprzez nasiona, które wcześniej należy poddać skaryfikacji i stratyfikacji. Ten sposób rozmnażania pozwoli zakwitnąć roślinom dopiero po 3-4 latach. Jeśli spróbujemy rozmnażać ją przez sadzonki wierzchołkowe, co również nie jest proste (nawet z użyciem ukorzeniacza), to zakwitnie po 2 latach. 

Baptysja wymaga radykalnego cięcia pędów nisko przy ziemi jesienią lub wiosną.

Skip to content