Encyklopedia roślin Krzewy Barbula klandońska ‘White Surprise’

Barbula klandońska ‘White Surprise’

Caryopteris clandonensis ‘White Surprise’

Wysokość do 1 m
Kwitnienie IX, VIII, X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha, umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, półkulisty, wzniesiony
Kategorie
Barbula klandońska ‘White Surprise’

Caryopteris clandonensis ‘White Surprise’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Barbula klandońska ‘White Surprise’ (Caryopteris clandonensis ‘White Surprise’) to atrakcyjny półkrzew, charakteryzuje się aromatycznymi liśćmi i późnym, obfitym kwitnieniem. Odmiana tworzy zwartą, półkolistą, wzniesioną, średniej wysokości kępę. Dorasta do 1 metra wysokości 0,7 metra rozpiętości. Kwitnie od sierpnia do października na pędach tegorocznych.

Barbula klandońska ‘White Surprise’ wyróżnia się oryginalnym zabarwieniem liści, są one szaro zielone z białym obrzeżem, co czyni krzew ozdobny także w momencie kiedy pozbawiony jest kwiatów. Kwiaty niebieskie, zebrane w niewielkie, kuliste kwiatostany na końcach pędów, oraz w kątach liści. Odmiana ‘White Surprise’ posiada sztywne, wzniesione pędy, ubrane w ząbkowane, miękkie owłosione liście, po roztarciu wydzielają przyjemny aromat.

Roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły i motyle. Barbula klandońska ‘White Surprise’ polecana do ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych, na rabaty, do dużych pojemników na tarasy i balkony.

Uprawa barbuli klandońskiej ‘White Surprise’

Barbula klandońska ‘White Surprise’ najlepiej rośnie na glebach lekkich, żyznych, przepuszczalnych, piaszczystych o lekko zasadowym odczynie, nieodpowiednie jest dla niej podłoże ciężkie, stale mokre. Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru. Odmiana dobrze znosi okresowe przesuszenie, jest odporna na choroby i szkodniki. Niestety źle znosi niskie temperatury, więc na zimę należy okryć podstawę krzewu grubą warstwą liści lub kompostu. Barbula klandońska ‘White Surprise’ wczesną wiosną wymaga przycięcia wszystkich pędów tuż przy podstawie, co pozwoli na utrzymanie ładnego i zwartego pokroju.

Odmiana odbija silnie z korzeni, a kwiaty tworzy na tegorocznych pędach. Dla lepszego wzrostu i bujnego kwitnienia możemy na początku sezonu wegetacyjnego zasilić roślinę wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących, a w upalne lato regularnie podlewać, zwłaszcza młode osobniki. Wiosna jest najodpowiedniejszą porą, by posadzić roślinę do gruntu. Barbulę rozmnażamy za pomocą sadzonek pędowych.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content