Strona Główna Dom i Balkon Barbula klandońska – uprawa i pielęgnacja

Barbula klandońska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Barbula klandońska vel kariopteris angielski (Caryopteris × clandonensis)

Wysokość do 100 cm
Kwitnienie IX, VIII, X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wyprostowany

Barbula klandońska (Caryopteris × clandonensis) vel kariopteris angielski jest niewielkim krzewem (a w zasadzie półkrzewem, gdyż drewnieją u nich tylko nasady pędów) liściastym z rodziny jasnotowatych. Pięknie kwitnie od końca sierpnia aż do pierwszych przymrozków i jest rośliną miododajną, która późno kwitnąc pozwala robić zapasy zapylaczom. Jej kwiaty wydzielają bardzo przyjemny zapach. Warto mieć ją w ogrodzie,  bo sprawia, że jesień jest jeszcze piękniejsza ściągając do ogrodu mnóstwo zapylaczy i motyli.

Barbula klandońska – jak wygląda

Kariopteris angielski to mini krzew, który dorasta do 1 m wysokości i osiąga 1,5 m rozpiętości. Barbula ma ozdobne liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, żółte, szarawe lub dwubarwne. W kątach liści wytwarza charakterystyczne niebieskie kwiaty (w odmianach mogą być fioletowe), ale tylko na pędach jednorocznych. Krzew ten zrzuca przed zimą liście.

Barbula klandońska

Barbula klandońska, autor: heikedeman/pixabay.com

Uprawa i pielęgnacja barbuli klandońskiej

Kariopteris angielski najpiękniej kwitnie rosnąc na stanowisku słonecznym, dobrze osłoniętym od wiatru. Nie jest rośliną wymagającą i dobrze znosi suszę. Podłoże może być średniej zasobności, najlepiej przepuszczalne, lekko piaszczyste i obojętne do lekko zasadowego. Najpiękniej rośnie i zakwita na podłożu wapiennym. Jeśli gleba ma tendencje do tworzenia zastoin wodnych, korzenie krzewinki szybko zgniją.

Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego przed zimą trzeba ją dobrze zabezpieczyć kopczykując i okrywając słomianą matą lub białą agrotkaniną. Wiosną należy ją mocno przyciąć, odrośnie jeszcze gęściejsza od korzeni i będzie się silniej rozkrzewiać.

Nawożenie barbuli klandońskiej zacząć można w kolejnym sezonie po posadzeniu. Pierwsze zasilenie już wiosną, nawozem do roślin kwitnących z dodatkiem wapnia, może to być choćby dolomit.

Przycinanie Kariopterisu angielskiego przeprowadza się wiosną, zanim jeszcze ruszy wegetacja. Dobrze jest zostawić 15-20 cm pędy, najlepiej do miejsca, gdzie zachowała się żywa tkanka, żeby nie sterczały nam później suche badyle.

Barbula klandońska

Barbula klandońska, autor; Accuruss, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Barbulę można uprawiać w pojemnikach – trzeba tylko zadbać o zasadowe podłoże, otwór w dnie pojemnika i warstwę drenażową (kamyczki, keramzyt). Podlewać należy wówczas,  gdy ziemia przeschnie. Nawożenie od wiosny, raz w miesiącu nawozem, do roślin kwitnących, który nie zakwasza podłoża. Zima albo postawimy pojemnik na styropianie i dokładnie osłonimy choćby stroiszem, nie ma jednak pewności, że roślina przetrwa. Najlepiej przenieść donicę do pomieszczenia z temperaturą kilka stopni powyżej zera, nie zapominając o sporadycznym podlewaniu, żeby nie zrobiła się z ziemi sucha skorupa.

Barbula klandońska – rozmnażanie

Kariopteris angielski rozmnaża się wegetatywnie. Pierwszy raz można to robić w czerwcu, wystarczy ściąć pędy wierzchołkowe o długości 10-12 cm. Drugim dobry moment to koniec lata, gdy dostępne są sadzonki półzdrewniałe. Najlepsze są te boczne, które nie kwitną. W  obydwu wypadkach pędy dobrze jest zanurzyć w ukorzeniaczu i włożyć do pojemnika wypełnionego mieszanką wilgotnej ziemi z piaskiem (1:3). Całość przykryć należy folią  spożywczą.

Barbula klandońska 'Summer Sorbet'

Barbula klandońska 'Summer Sorbet’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Najciekawsze odmiany barbuli klandońskiej

Najpiękniej i najobficiej kwitną odmiany:

  • ’Heavenly Blue’ – kwiaty jasnoniebieskie
  • ’Janice’ – kwiaty niebieskie, liście żółtozielone
  • ’Kew Blue’ – piękne, fioletowe kwiaty
  • ‘Blue Baloon’ — kwiaty niebieskie
  • ’Summer Sorbet’ – kwiaty niebieskie, żółte brzegi liści
  • ’Inoveris’–  kwiaty intensywnie niebieskie
  • ’Beyond Midnight’ – kwiaty niebieskofioletowe
  • ’White Surprise’ – kwiaty jasnoniebieskie

Barbula klandońska ‘White Surprise’

Barbula klandońska ‘White Surprise’ (Caryopteris clandonensis ‘White Surprise’) to atrakcyjny półkrzew, charakteryzuje się aromatycznymi liśćmi i późnym, obfitym kwitnieniem. Odmiana tworzy zwartą, półkolistą, wzniesioną, średniej wysokości kępę. Dorasta do 1 metra wysokości 0,7 metra rozpiętości. Kwitnie od sierpnia do października na pędach tegorocznych.

Barbula klandońska ‘White Surprise’ wyróżnia się oryginalnym zabarwieniem liści, są one szaro zielone z białym obrzeżem, co czyni krzew ozdobny także w momencie kiedy pozbawiony jest kwiatów. Kwiaty niebieskie, zebrane w niewielkie, kuliste kwiatostany na końcach pędów, oraz w kątach liści. Odmiana ‘White Surprise’ posiada sztywne, wzniesione pędy, ubrane w ząbkowane, miękkie owłosione liście, po roztarciu wydzielają przyjemny aromat.

Roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły i motyle. Barbula klandońska ‘White Surprise’ polecana do ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych, na rabaty, do dużych pojemników na tarasy i balkony.

Barbula klandońska ‘White Surprise’

Barbula klandońska ‘White Surprise’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa barbuli klandońskiej ‘White Surprise’

Barbula klandońska ‘White Surprise’ najlepiej rośnie na glebach lekkich, żyznych, przepuszczalnych, piaszczystych o lekko zasadowym odczynie, nieodpowiednie jest dla niej podłoże ciężkie, stale mokre. Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru. Odmiana dobrze znosi okresowe przesuszenie, jest odporna na choroby i szkodniki. Niestety źle znosi niskie temperatury, więc na zimę należy okryć podstawę krzewu grubą warstwą liści lub kompostu. Barbula klandońska ‘White Surprise’ wczesną wiosną wymaga przycięcia wszystkich pędów ok. 10 cm przy podstawie, co pozwoli na utrzymanie ładnego i zwartego pokroju.

Odmiana odbija silnie z korzeni, a kwiaty tworzy na tegorocznych pędach. Dla lepszego wzrostu i bujnego kwitnienia możemy na początku sezonu wegetacyjnego zasilić roślinę wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących, a w upalne lato regularnie podlewać, zwłaszcza młode osobniki. Wiosna jest najodpowiedniejszą porą, by posadzić roślinę do gruntu. Barbulę rozmnażamy za pomocą sadzonek pędowych.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na krzew, a w zasadzie półkrzew barbula szara (Caryopteris incana), który dorasta do ok. 70 cm i ma kuliste kwiatostany w różnych odcieniach niebieskiego. Również bardzo obficie kwitnie od sierpnia do października.

Barbula klandońska ‘Hint Of Gold’

Barbula klandońska ‘Hint Of Gold’ (Caryopteris clandonensis ‘Hint Of Gold’) to rzadko spotykana odmiana o niebiesko-fioletowych kwiatach oraz przyciągających wzrok złocistych liściach. Niewielki półkrzew o zwartym, kompaktowym, kulistym pokroju, dorasta do 1 metra wysokości i 70 centymetrów rozpiętości. Odmiana ‘Hint Of Gold’ charakteryzuje się pięknymi jaskrawymi liśćmi i dość późnym okresem kwitnienia.

Zakwita w sierpniu, a kończy kwitnienie w październiku. Kwiaty fioletowe-niebieskie, miododajne, zebrane w niewielkie kuliste kwiatostany na końcach pędów oraz w kątach liści. Barbula klandońska ‘Hint Of Gold’ ma sztywne, wzniesione pędy, pięknie przystrojone przez lancetowate, ząbkowane, miękko owłosione liście, po roztarciu przyjemnie pachnące. Roślina wydziela zapach podobny do lawendy, dzięki czemu jest chętnie odwiedzana przez pszczoły i motyle. Odmiana doskonała na wyższe obwódki, do wysadzania przy ścianach, murkach, w ogrodach skalnych, na rabatach. Pięknie prezentuje się także w pojemnikach, zdobiąc tarasy i balkony.

Uprawa barbuli klandońskiej ‘Hint Of Gold’

Barbula klandońska ‘Hint Of Gold’ preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od zimnych wiatrów, gleba powinna być lekka, przepuszczalna o odczynie zasadowym lub obojętnym. Roślina nie toleruje ciężkiego, stale mokrego podłoża. Odmiana nie do końca mrozoodporna. W zimniejszych rejonach kraju zaleca się jednak kopczykowanie, a młode rośliny można dodatkowo okryć gałązkami iglaków.

Barbula klandońska ‘Hint Of Gold’ kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego wczesną wiosną wymaga silnego przycięcia. Przycinamy pędy na 1-2 oczka nad ziemią, pozwoli to na utrzymanie ładnego, półkolistego, zwartego pokroju i pobudzi roślinę do wypuszczania nowych pędów na których rozwiną się kwiaty. Barbula klandońska ‘Hint Of Gold’ wymaga umiarkowanego nawożenia i podlewania. Na początku sezonu wegetacyjnego, możemy zastosować nawóz wieloskładnikowy, przeznaczony dla roślin kwitnących, a w upalne lata regularnie podlewać. Odmianę ‘Hint Of Gold’ rozmnażamy za pomocą sadzonek pędowych, do gruntu sadzimy wiosną lub jesienią.

Fot. główna: odmina 'Heavenly Blue’, autor: Agnieszka kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz