Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Bazylia grecka

Bazylia grecka

Ocimum basilicum var. minimum

Wysokość 30-50 cm
Kwitnienie VII-VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój kępiasty, zwarty
Kategorie
Bazylia grecka

Bazylia grecka, autor: Luisella Planeta Leoni, Pixabay

Bazylia grecka (Ocimum basilicum var. minimum) jest jednoroczną rośliną z rodziny jasnotowatych. Dorasta do 50 cm wysokości, tworząc gęste kępki. Łodygi mają charakterystyczny czworokątny przekrój, są proste i nagie, w zależności od odmiany czerwonawe lub zielone. U podstawy silnie się rozgałęziają. Błyszczące listki wyrastają na łodydze nakrzyżlegle, są umiejscowione bardzo gęsto, mają kształt jajowaty lub romboidalny, są całobrzegie i bardzo drobne (do 1 cm długości). Na swojej spodniej stronie listeczki wykształcają gruczoły wytwarzające olejki eteryczne. Bazylia grecka tworzy płytki, palowy system korzeniowy, który dzięki pikowaniu wytwarza mnóstwo drobnych korzeni bocznych

Uprawa bazylii greckiej

Bazylia grecka preferuje stanowiska ciepłe i jasne, ale dobrze by promienie słoneczne były nieco rozporoszone, inaczej południowe słońce powoduje żółknięcie liści. Ze względu na płytki system korzeniowy ziemia musi być dobrze uprawiona, lekka i żyzna, najlepiej próchnicza i zasilona dobrze przesianym kompostem. Roślina musi mieć stale lekko wilgotne podłoże, dlatego w trakcie upałów trzeba ją często podlewać, ale nie przelewać. 

Można ją uprawiać w gruncie, ale również przez cały rok w doniczce, jeśli zapewni się jej minimum 5 godzin światła słonecznego lub 12 godzin sztucznego. Rozmnaża się ją poprzez wysiew nasion (na głębokości ok. 6 mm) na przełomie marca i kwietnia do rozsadnika albo bezpośrednio w gruncie już w drugiej połowie maja. W gruncie uprawiana jest jako roślina jednoroczna, nie jest bowiem mrozoodporna. Siewki pojawiają się po tygodniu do dwóch. Pikowanie siewek oraz ich uszczykiwanie, gdy mają kilkanaście cm wysokości sprzyja zagęszczaniu się bazylii oraz pomaga rozbudować system korzeniowy. Na miejsce docelowe w ogrodzie powinna trafić w drugiej połowie maja, gdy nie grożą jej już przymrozki. Dotyczy to zarówno wysadzania w gruncie jak i wynoszenia doniczek.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!