Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Bazylia pospolita
Bazylia pospolita

, autor:

Bazylia pospolita

Ocimum basilicum

Wysokość do 50 cm
Kwitnienie VII-VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój krzaczkowaty
Kategorie
Bazylia pospolita

Bazylia pospolita, autor: PumpkinSky, commons.wikimedia.org

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) vel bazylia wonna vel bazylek ogrodowy vel balsam vel bazyliszka polska jest to roślina jednoroczna, należąca do rodziny jasnotowatych. Jest jedną z najpopularniejszych przypraw. 

Łodygi bazylii w przekroju są czworokątne i mają czerwonawe zabarwienie, są wzniesione i mocno się rozgałęziają, osiągając przy tym maksimum 50 cm wysokości. Liście z ogonkami, o jajowatym kształcie bardzo gęsto porastają łodygi. Bazylia kwitnie w lipcu i sierpniu, kielichy kwiatów są dwuwargowe i mają krótką rurkę, kwiaty zebrane są po 6 w niby okółki. Tworząc nibykłosy wyrastają na szczytach pędów albo z kątów liściowych. Jest to roślina miododajna, przyciągająca mnóstwo zapylaczy. Owocami bazylii są niełupki w kolorze ciemnobrunatnym lub czarnym. 

Bazylię pospolitą można albo wysiać do doniczek i uprawiać w domu przez cały rok albo w donicach w ogrodzie a także bezpośrednio w gruncie. Pierwsze siewki pojawiają się po około 7 dniach. 

Uprawa bazylii pospolitej

Bazylia pospolita lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, najlepiej południowe i dobrze osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, bardzo żyzna (torfowa lub kompostowa), dobrze uprawiona i wciąż wilgotna. Podłoże należy systematycznie spulchniać, odchwaszczać i podlewać. 

Liście bazylii do dłuższego przechowywania powinno się zbierać, gdy roślina jest w początkowej fazie kwitnienia, można je suszyć lub mrozić. Do bezpośredniego spożycia zrywa się je na bieżąco.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!